Start týdne s vládní rošádou. Zeman v pondělí přijme nástupce Ťoka a Novákové

Nahrávám video

Budoucí ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček by se měl v pondělí odpoledne v Lánech představit prezidentu Miloši Zemanovi. Tentýž den se hlava státu seznámí i s Vladimírem Kremlíkem, který se má ujmout ministerstva dopravy. O konci stávajících resortních šéfů – Marty Novákové a Dana Ťoka (oba za ANO) – informoval premiér Andrej Babiš Pražský hrad ve středu.

Havlíček nyní působí jako místopředseda vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace, jako o novém ministrovi se o něm spekulovalo dlouho. Kremlík je na Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) náměstkem.

Prezident Zeman se už nechal slyšet, že se změnami souhlasí. Do úřadu Kremlíka a Havlíčka jmenuje 30. dubna po svém návratu ze státní návštěvy Číny. Na té by ho přitom měli doprovázet ještě odcházející ministři Nováková a Ťok.

V pondělí Ťok, ve středu Nováková

Dan Ťok svůj odchod z čela ministerstva dopravy oznámil v pondělí. Podle jeho slov ho neunavila ministerská práce, ale útoky, jimž musel čelit. Do budoucna se už nehodlá věnovat politice. Zda složí i svůj poslanecký mandát, si chce ještě rozmyslet.

Ve středu pak ministerstvo průmyslu oznámilo odchod své resortní šéfky Marty Novákové. O jejím politickém osudu, stejně jako v případě Ťoka, se spekulovalo již delší čas. Kontroverze vzbudila svým sporným vyjádřením o ceně mobilních dat, za níž podle ní stojí vysoké užívání bezplatných wi-fi. Pozornost vzbudilo i rozhodnutí vykázat na žádost Číny ze společné schůzky zástupce Tchaj-wanu.

Konkrétní důvody pro výměnu v resortu průmyslu nicméně Babiš neuvedl, sama Nováková pak mluví o pochybení v marketingové a PR komunikaci ministerstva. „Není to otázka toho, že mi něco zlomilo vaz. Například situace na trhu dat je tu velmi složitá a bude ji mít složitou také budoucí ministr,“ prohlásila ve čtvrtek.

Návrat do Svazu obchodu a cestovního ruchu, který dříve vedla, podle svých slov neplánuje a nevrátí se ani ke svému podnikání, které převzal její syn. „Předpokládám, že jsem dost aktivní na to, abych si určitě něco našla,“ sdělila.

Další změny? V této chvíli je neplánuji, říká Babiš

Premiér ve středu nevyloučil další změny v kabinetu, aktuálně ale navrhuje jen konec Novákové a Ťoka. Koncem minulého měsíce se objevily informace, že by mohl vládní řady opustit i ministr spravedlnosti Jan Kněžínek (za ANO), zřejmě na popud Hradu.

Šéf koaliční sociální demokracie Jan Hamáček je nicméně nepotvrdil. A ministerský předseda uvádí, že se další personální změny vyloučit nedají, ale „v této chvíli“ je neplánuje. Na práci jednotlivých vládních členů se podle svých slov chce zaměřit na konci června, kdy bude menšinová vláda bilancovat rok své existence. „V rámci tohoto výročí se k práci našich ministrů určitě vyjádřím,“ konstatoval premiér.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Hasiče zaměstnávaly silné bouřky, vichr na jihu Moravy lámal stromy

Na jihovýchod a východ Česka dorazily odpoledne bouřky. Meteorologové v těchto oblastech zpřísnili výstrahu na vysoký stupeň nebezpečí. Na jihu Moravy vyjížděli hasiči k desítkách událostí. Silný vítr lámal stromy a poničil střechu školy. Bouřka zasáhla rovněž Zlínský kraj. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) varoval před možnými komplikacemi v energetice, dopravě a zemědělství.
11:30Aktualizovánopřed 5 mminutami

Datové schránky mají novou webovou adresu

Datová schránka je dostupná na nové adrese. To může být komplikace hlavně pro ty, kteří mají v prohlížeči uložené heslo. Stát doporučuje využívat Identitu občana, tedy například bankovní identitu.
před 31 mminutami

Čečenská exilová vláda se tajně sešla v Praze. Žádá podporu pro nezávislost na Rusku

Představitelé exilové vlády Čečenské republiky Ičkerie se za přísných bezpečnostních opatření sešli v Praze. Evropskou unii a Ukrajinu žádají o podporu své snahy obnovit nezávislost Čečenska na Rusku. Věří, že Kreml je v důsledku jeho agrese proti Ukrajině nejslabší za několik posledních desetiletí.
před 2 hhodinami

Okamura před cestou do Číny jednal i s tajnými službami

Předseda Poslanecké sněmovny Tomio Okamura (SPD) na tiskové konferenci před odletem do Číny oznámil, že česká delegace bude mít pět cílů. Chce jednat o zahájení další letecké linky mezi zeměmi, o otevření jednání o zrušení vízové povinnosti českých občanů do Číny či realizovat v tuzemsku výstavu terakotové armády. Okamura je také případně připraven s čínskou stranou jednat o případu zadržovaného Čecha. Před odletem jednal i s tajnými službami.
13:03Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Zemřel psychiatr, sexuolog a někdejší europoslanec Jaroslav Zvěřina

Ve věku 83 let zemřel v neděli psychiatr a sexuolog Jaroslav Zvěřina. Informovala o tom Sexuologická společnost České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně (ČLS JEP). Zvěřina byl v minulosti také poslancem za Občanskou demokratickou stranu (ODS), krátce i místopředsedou sněmovny a pět let europoslancem.
před 5 hhodinami

Dělníci v noci zbourali dva nadjezdy na Pražském okruhu, opět je průjezdný

Dělníci zbourali v noci na neděli dva nadjezdy, kvůli kterým byl od sobotního večera plánovaně přerušený provoz na Pražském okruhu mezi Slivencem a Řeporyjemi. Uzavírka byla ukončena v neděli kolem 11:00, informoval mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Jan Rýdl. Předpokládá, že pro odpolední špičku bude cesta zprovozněna v obvyklé kapacitě.
před 6 hhodinami

VideoKomunisté tajili otravu rtutí, kontroly potravin jsou dnes přísné

Před 45 lety otrávila maso a vejce v Československu rtuť. Minulý režim se bál skandálu, a tak fakta před lidmi tajil. Komunisté nepřiznávali ani infekční nemoci, o nichž státní média mlčela – dnes naopak zapojení médií pomáhá, stejně jako spolupráce všech zasahujících složek. Rtuť v potravinách nyní hlídá mimo jiné Státní zdravotní ústav. Mezi rizikové patří ryby a výrobky z nich. V poslední době se ale množství v jídle drží na spodní hranici limitu.
před 10 hhodinami

Trestní reforma snížila počet nových vězňů, zařízení ale zůstávají téměř plná

Počet lidí odsouzených k nepodmíněnému trestu se od začátku roku mírně snížil. Přispěla k tomu trestní reforma, která zmírnila postihování opakovaných drobných krádeží a neplacení výživného. České věznice jsou přesto zaplněné přibližně z 97 procent. Vládní koalice považuje některé změny za příliš benevolentní a chce část trestů opět zpřísnit.
před 11 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.