Rozklikávací rozpočet až do faktur. Piráti se usazují v pražské koalici

Transparentní rozpočet s nahlížením až do faktur prosazují Piráti v nově vznikající pražské koalici. Dohodnutá koalice Pirátů, Prahy sobě (PS) a Spojených sil pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) také plánuje odstranit z představenstev firem vlastněných pražským magistrátem politické nominanty.

Piráti se ve vedení města zaměří také například na zvýšení peněz na platy učitelů, transparentní fungování a reorganizaci úřadu nebo řešení bytové otázky. Podle dohody bude mít kandidát na primátora Zdeněk Hřib (Piráti) na starosti IT, zahraniční vztahy a evropské fondy. Navržený pirátský radní Adam Zábranský se bude starat o problematiku bydlení a otevřené radnice a jeho stranický kolega Vít Šimral bude mít v gesci školství, sport a volný čas.

Všechny strany koalice se podle Zábranského shodly na tom, že ve vedení městských společností nemají být politici. „My tento systém považujeme za systém politických trafik a jednoznačně jsme se shodli na tom, že s tímto skoncujeme,“ uvedl a doplnil, že personální změny se určitě odehrají v mnoha městských firmách. Na tom, kde konkrétně, se strany koalice budou muset teprve dohodnout. 

Změny si podle Pirátů zaslouží i fungování magistrátu. Koalice v tom bude podle Hřiba vycházet z auditu, který si město nechalo vypracovat a nyní se dokončuje. Počítá například se sloučením odboru strategických investic a odboru technické vybavenosti, které by měla příští týden schvalovat dosluhující rada. Podle Zábranského audit navrhuje i řadu dalších řešení pro zefektivnění úřadu, například zrušení odboru financování dopravy či eliminaci nadbytečné byrokracie.

Budoucí radní pro školství Šimral uvedl, že jedním z hlavních cílů koalice ve školství bude zvýšit sumu, kterou Praha přispívá na platy učitelů. Stávající návrh rozpočtu na příští rok počítá s tím, že na tyto účely půjde 850 milionů korun, Piráti chtějí tuto částku zvýšit na miliardu a v dalších letech až na miliardu a půl. „Tím bychom platy narovnali na pražský medián,“ uvedl Šimral.

Piráti budou chtít zavést rozklikávací rozpočet až na úroveň jednotlivých faktur, vytvořit centrální webový portál pro služby obyvatelům, zajistit zveřejňování veškerých smluv městských firem v registru, vyjednat lepší podmínky pro čerpání evropských fondů nebo spolu s koaličními partnery vytvořit plán oprav mostů a další infrastruktury.

V bydlení chce Zábranský zastavit privatizace bytového fondu s výjimkou těch už schválených. Město by podle něj také mělo podporovat družstevnictví a jiné neziskové způsoby financování bytové výstavby.

Nová koalice bude mít v 65členném zastupitelstvu většinu 39 hlasů. Koaliční partneři Pirátů budou mít v radě každý po dvou náměstcích primátora a dvou radních. Koalice nyní dokončuje programové prohlášení a připravuje koaliční smlouvu. Její vznik musí definitivně stvrdit zastupitelstvo, které by se mohlo poprvé sejít ve druhé polovině listopadu.

Volby v Praze vyhrála ODS, má 14 mandátů. Na druhém místě skončili Piráti, kteří mají 13 zastupitelů, stejný počet jako další Praha sobě a Spojené síly pro Prahu. Do zastupitelstva se dostalo ještě ANO s 12 zastupiteli.