Prezident Pavel v pátek jmenuje nového předsedu Ústavního soudu. Kdo to bude, se neví

Nahrávám video
Události: Prezident Pavel jmenuje předsedu Ústavního soudu
Zdroj: ČT24

Brzy bude jasné, kdo stane v čele Ústavního soudu. Jmenovat nového předsedu chce prezident Petr Pavel v pátek 4. srpna. Jméno zatím neřekl. Dotyčný či dotyčná vystřídá Pavla Rychetského. Ani on, jak řekl, neví, kdo ze členů instituce se stane jeho nástupcem. Doporučení hlavě státu nedával.

Mandát Pavlu Rychetskému končí v pondělí 7. srpna. Ústavnímu soudu předsedá 20 let. Zkušenost s fungováním této instituce by byla podle něj pro jeho nástupce výhodou. „Aby byl jmenován někdo, kdo se zde ještě ani neohřál, hned předsedou, což se stalo mně, to prostě není jednoduché,“ míní Rychetský.

To ale podle něj neznamená, že by to takový člověk nezvládl. Důležitá je, jak říká, i schopnost naslouchat nebo instituci řídit. „Ve sboru jsou dnes takoví soudci, kteří již předsedali vrcholné soudní instituci. Jeden byl předseda Nejvyššího správní soudu, druhý byl předsedou u Nejvyššího soudu,“ popisuje Rychetský.

Šéfem Nejvyššího správního soudu byl Josef Baxa, který se stal ústavním soudcem v červnu. Nejvyššímu soudu šéfoval Pavel Šámal, který je u Ústavního soudu přes tři roky. Ten na dotaz, jestli nabídku od prezidenta dostal, nereagoval. Ani první zmiňovaný ji nepotvrdil. „Omlouvám se, ale nebudu v tuto chvíli nic komentovat,“ napsal ČT Baxa.

Bývalí předsedové
Zdroj: Ústavní soud

Nového předsedu Ústavního soudu jmenuje prezident Petr Pavel v pátek. O koho konkrétně půjde, ale jeho tým zatím komentovat nechce. „Bude samozřejmě hodně záležet na jeho renomé, zkušenostech a uznání mezi odbornou komunitou,“ míní mluvčí prezidenta Markéta Řeháková.

Ani Rychetský nebyl sdílnější. „Není vhodné, abych já někoho doporučoval nebo se k tomu vyjadřoval. Panu prezidentovi jsem v době, kdy byl zvolen, kdy ještě nedošlo k obměně u Ústavní soudu, dal jakési typy, ne na předsedu, ale na to, jak by se měl Ústavní soud hodnotově obměňovat,“ uvedl.

Senátoři rozhodnou o dalších kandidátech

Vedle Pavla Rychetského končí začátkem srpna mandát také Ludvíku Davidovi. Od června pak je volné místo i po Vladimíru Sládečkovi. O nominaci jejich nástupců budou senátoři rozhodovat ve středu. Trojici svých kandidátů má přijít prezident do horní parlamentní komory představit osobně.

Kandidaturu Roberta Fremra, Veroniky Křesťanové a Kateřiny Ronovské podpořily výbory, které ji v horní komoře projednávaly. Pozvání dostali i na senátorské kluby. „Nezastírám, že jsme se zabývali minulostí kandidátů, protože předpoklady pro to, aby člověk mohl být dobrým ústavním soudcem, jsou dle mého názoru dva. První je profesní zdatnost a druhá je charakter,“ myslí si předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).

Obměna Ústavního soudu
Zdroj: Ústavní soud

„Příští týden v úterý s nimi budeme jednat na klubu. Každý bude mít dostatečný prostor, aby se představil, je tam dostatečný prostor, aby se senátoři zeptali na nějaké otázky,“ doplňuje předseda senátorského klubu STAN Jan Sobotka.

„Zatím jsem nezaznamenal žádné negativní stanovisko z naší strany klubu,“ dodal předseda senátorského klubu ANO a ČSSD Miroslav Adámek. O kandidátech Petra Pavla senátoři už jednou rozhodovali. Na konci května podpořili všechny tři jeho nominanty.

Co zajišťuje Ústavní soud

Jak už název napovídá, hlavním úkolem Ústavního soudu je ochrana ústavnosti a základních práv a svobod. Soudci přitom vycházejí z jejich Listiny a právě z ústavy. Pokud další zákony těmto předlohám odporují, můžou je zrušit. Do jejich pravomoci patří také případné žaloby Senátu proti prezidentovi za velezradu. Verdikty jsou konečné a odvolat se proti nim nelze.

Loni Ústavnímu soudu přišlo přes tři tisíce šest set podání. Celkem instance vydala v roce 2022 přes tři a půl tisíce rozhodnutí. Ta se mohou týkat i případů z let předchozích. Předloni soudci například zrušili část volebního zákona, který měl zvýhodňovat úspěšnější strany. Před deseti lety odmítli nadstandardy ve zdravotnictví. V roce 2011 pak kvůli zneužití stavu legislativní nouze zrušili sociální škrty vlády Petra Nečase.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Léky do boxů nebo domů. Vojtěch chce spustit zásilkový výdej léků na předpis

Namísto cesty do lékárny by si lidé mohli nechat léky na předpis doručit domů nebo do výdejního boxu. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (nestr. za ANO) chce zásilkový výdej zavést nejpozději od ledna 2028. Část farmaceutů ale upozorňuje na možné dopady na bezpečnost pacientů, zejména kvůli kontrole kontraindikací, i na riziko, že změna oslabí dostupnost lékáren v regionech.
před 53 mminutami

Vláda projedná novelu trestního zákoníku. Zasedne i koaliční rada

Vláda na pondělním zasedání projedná například rozšíření trestného činu obchodování s lidmi o zneužívání náhradního mateřství, nezákonné osvojení a nucený sňatek. Pro nadbytečnost kabinet nejspíš odmítne novelu o předcházení ekologické újmě, kterou předložila skupina opozičních poslanců. Jednání ministrů kvůli návštěvě premiéra Andreje Babiše (ANO) v Bavorsku povede vicepremiérka Alena Schillerová (také ANO). Zasedne také koaliční rada.
před 2 hhodinami

Babišovi vypršela před měsícem lhůta na vyřešení střetu zájmů

Je to přesně měsíc, co premiérovi Andreji Babišovi (ANO) uplynula 30denní lhůta, během které měl podle zákona vyřešit svůj střet zájmů. Firmy, které vlastní a které pobíraly státní dotace, ale dosud nepřevedl do svěřenského fondu, jak slíbil. Čeká podle svých slov na souhlas ze dvou zemí Evropské unie. Nově se také objevily rozpory mezi tím, co Babiš slíbil, tedy že k majetku se dostanou jeho děti až po jeho smrti, a tím, co je údajně napsáno v zakládací listině fondu.
před 10 hhodinami

Thonetům vrátí čestné občanství, jejich židle se v Bystřici vyrábějí dodnes

Obec Bystřice pod Hostýnem na Kroměřížsku napraví historickou křivdu a po 78 letech vrátí čestné občanství vynálezcům ohýbaného nábytku Augustovi a Jakobovi Thonetovým, které jim komunisté vzali v roce 1948. Jejich patent na ohýbání bukového dřeva dnes v Česku využívá jako jediná firma sídlící v Bystřici. O židle vyvinuté v polovině 19. století mají pořád zájem zákazníci z celého světa.
před 10 hhodinami

ŘSD varuje před stopkou i pro rozestavěné projekty, dle vlády se výhled bude měnit

Vládou navržený střednědobý výhled rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) podle Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) v současné podobě ohrožuje plynulou výstavbu a může vést i k pozastavení rozestavěných projektů. Dokument počítá v letech 2027 a 2028 s výrazným poklesem peněz oproti letošku. Podle ministra dopravy Ivana Bednárika (nestr. za SPD) bude vláda výhled ještě měnit.
před 10 hhodinami

„Nevím, co je kauza Turek,“ říká Zahradil. Kolář věří, že je kauza uzavřená

Expert Motoristů na zahraniční politiku Jan Zahradil a europoslanec TOP 09 Ondřej Kolář se v Duelu ČT24 střetli kvůli situaci kolem kandidáta Motoristů Filipa Turka na ministra životního prostředí. Podle Zahradila žádná „kauza Turek“ neexistuje. Kolář s odkazem na slova premiéra Andreje Babiše (ANO) uvedl, že věří, že je záležitost uzavřená.
před 11 hhodinami

Metnar mluví o „paskvilu“, Rakušan paragraf o činnosti pro cizí mocnost hájí

Ministr vnitra Lubomír Metnar (ANO) si stojí za tím, že ustanovení trestního zákoníku o činnosti pro cizí mocnost, o kterém má v týdnu rozhodovat Ústavní soud (ÚS), je „legislativní paskvil“. Podle jeho předchůdce Víta Rakušana (STAN) je paragraf potřebný, protože dosavadní zákony tento typ činnosti nepostihovaly. Senátor Robert Šlachta (Přísaha) varoval před možným zneužitím kvůli vágnímu znění, senátor Martin Červíček (ODS) naopak zdůraznil, že je potřeba řešit systémové podmínky práce bezpečnostních složek. Hosté Otázek Václava Moravce řešili také spor předsedy Motoristů Petra Macinky s Hradem, střet zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) i návrh na vytvoření sněmovní vyšetřovací komise ke kauze Dozimetr.
před 14 hhodinami

Menší schodky rozpočtová rada nezajistí, řekl Mach. Její zrušení by byla katastrofa, varuje Niedermayer

Národní rozpočtová rada podle náměstka ministryně financí Petra Macha (SPD) nezaručuje hospodaření s menšími deficity veřejných financí, sdělil v Otázkách Václava Moravce. Kdyby to bylo na něm, tento nezávislý orgán by zrušil. To by však podle europoslance TOP 09 a bývalého viceguvernéra ČNB Luďka Niedermayera znamenalo „katastrofu“. Rada totiž chrání daňové poplatníky před „zhůvěřilým“ chováním vlády, dodal.
před 15 hhodinami
Načítání...