Pražský primátor požádal Rakušana o posouzení možnosti odvolání šéfa magistrátu

Nahrávám video
Události: Kauzy šéfa magistrátu
Zdroj: ČT24

Pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS) se obrátil na ministra vnitra Víta Rakušana (STAN), aby posoudil možnost odvolání ředitele pražského magistrátu Martina Kubelky. Toho opozice kritizovala mimo jiné za udělování vysokých odměn, Kubelka je spojený s více kauzami. Do doby, než se ministerstvo vyjádří, nebude šéf magistrátu vykonávat svou práci. Svoboda přitom ještě před nedávnou dobou za ředitelem stál a odvolávat jej nechtěl.

Mluvčí magistrátu Vít Hofman informoval, že Kubelka je aktuálně nemocný. Mluvčí ministerstva vnitra Ondřej Krátoška uvedl, že primátor ministerstvu zaslal žádost o metodické stanovisko k možnostem postupu při odvolání ředitele.

Ředitele magistrátu jmenuje a odvolává primátor po předchozím souhlasu ministra vnitra. Bez tohoto souhlasu je jmenování nebo odvolání neplatné. Krátoška řekl, že vzhledem k roli ministerstva v posouzení případného návrhu na odvolání může nyní poskytnout pouze obecný výklad zákona.

Důvodem pro odvolání podle předpisu může být například závažné porušení stanovených povinností v posledním půlroce. Úředník je také podle zákona mimo jiné povinen zdržet se jednání, které by mohlo ohrozit důvěru v nestrannost rozhodování a důvěryhodnost územního samosprávného celku, ve kterém působí.

„Posouzení těchto podmínek je v první řadě na primátorovi hlavního města, který může odůvodněný návrh na odvolání předložit k souhlasu ministru vnitra,“ doplnil mluvčí.

Svobodův krok ocenili Piráti

„Odeslal jsem dopis ministru vnitra Vítu Rakušanovi, aby meritorně posoudil možnost odvolání ředitele magistrátu Martina Kubelky,“ napsal ve středu odpoledne pražský primátor na síti X. Jeho postup ocenili na tiskové konferenci koaliční Piráti. Server Seznam Zprávy (SZ) píše, že jeho vyjádření je reakcí na tuto stranu – podle zdroje SZ pirátští zastupitelé měli primátorovi pohrozit odchodem z koalice.

Piráti svolali tiskovou konferenci, která se konala před koaličním jednáním ke kauzám ředitele. „Jsem velice rád, že pan primátor se rozhodl tu situaci skutečně aktivně řešit,“ řekl Svobodův náměstek a předseda Pirátů Zdeněk Hřib. „Pan primátor má naši plnou podporu k dalším krokům,“ dodala náměstkyně primátora Jana Komrsková.

Hřib dále řekl, že na jednání koalice budou Piráti chtít ještě prosadit zadání forenzního auditu Kubelkových pochybení. „A to z toho důvodu, aby skutečně byla ta pochybení jednoznačně popsána,“ vysvětlil.

Svoboda se k tiskové konferenci Pirátů vyjádřil v tom smyslu, že byla předčasná. „S touto informací (o dalším postupu) jsem dnes šel na koaliční jednání. Kdyby Piráti nesvolali vlastní tiskovou konferenci před koaličním jednáním, tuto informaci by se jako partneři legitimně dozvěděli,“ poznamenal.

Dalším pirátským požadavkem bylo také bezodkladně pročistit seznam parkovacích oprávnění pro krizový štáb tak, aby na něm zůstala jenom oprávněná vozidla složek integrovaného záchranného systému. Na tento požadavek primátor přistoupil.

Nahrávám video
Studio ČT24: Náměstek primátora Zdeněk Hřib (Piráti) o žádosti k odvolání ředitele magistrátu
Zdroj: ČT24

Kritika okolo ředitele Kubelky

Současná kritika Kubelky ze strany opozice začala informací serveru iRozhlas.cz, že ředitel předloni dal své bývalé asistentce suverénně rekordní odměny ve výši 857 tisíc korun, tedy více než sedmdesát tisíc měsíčně. Z písemného zdůvodnění odměn přitom nevyplývá, že by řešila nějakou výjimečnou agendu. Radiožurnál navíc zjistil, že zaměstnankyně bydlí i v magistrátním bytě v centru.

Seznam Zprávy poté přišly s informací, že Kubelka poskytl parkovací oprávnění v zónách placeného stání dvěma autům své manželky nebo vozům patřícím příbuzným primátorovy náměstkyně.

Pražští zastupitelé v souvislosti s Kubelkovou kauzou minulý týden schválili, že město vypracuje a zavede transparentní systém odměňování. Naopak neschválili usnesení, které navrhla opoziční Praha sobě a které zahrnovalo mimo jiné i výzvu, aby Kubelka do prošetření kauz nepokračoval v práci z důvodu překážky na straně zaměstnavatele.

„Nyní se konečně odehrává první krok, který jsme navrhovali. Vše je ale potřeba důkladně prošetřit a odkrýt. Nastavit rovná pravidla pro všechny zaměstnance a oceňovat ty nejpracovitější a nejkvalifikovanější,“ reagoval na Svobodovu výzvu předseda Prahy sobě Adam Scheinherr.

Kritiky se v poslední době dočkal ale i primátor za to, že Kubelkovi za loňský rok přiznal meziročně asi dvojnásobnou odměnu ve výši 2,2 milionu korun. Svoboda to minulý týden odůvodnil tím, že se řediteli magistrátu podařilo vyřešit dlouholetý problém města se Škodovým palácem, který si pronajímá pro úředníky, a dosud nebylo jasné, kam je přesune po skončení nájmu v roce 2028. Loni proto město koupilo od Komerční banky budovu na Václavském náměstí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Babiš by byl pro zákaz používání sociálních sítí u dětí mladších patnácti let

Premiér Andrej Babiš (ANO) ve videu na sítích uvedl, že je pro zákaz používání sociálních sítí u dětí mladších patnácti let po vzoru Francie. Někteří experti podle něj tvrdí, že jsou pro děti škodlivé. Řada zemí podobné opatření zvažuje. Hnutí ANO ke komunikaci s občany často sociální sítě využívá, právě Babiš takřka denně natáčí videa s informacemi. V sobotu v televizi Nova k jejich sledování vybídl.
před 13 mminutami

Podvodných přeprodejů vstupenek na internetu přibývá, varuje policie

Podvodných on-line přeprodejů vstupenek na větší kulturní nebo sportovní akce podle policie přibývá. Ročně eviduje až stovky podvodů spojených s prodejem na internetu. Nákupy vstupenek od neoficiálních prodejců policie nedoporučuje. Pokud se zájemce přesto rozhodne využít přeprodej, doporučuje osobní setkání nebo nákup na dobírku.
před 52 mminutami

Písek loni vybral z pokut na nové dálnici 15 milionů korun

Na nové dálnici D4 mezi Pískem a Příbramí došlo loni k více než dvaceti tisícům přestupků. Písečtí úředníci řešili hlavně překročení povolené rychlosti. Tomu nejrychlejšímu „závodníkovi" naměřili 235 kilometrů v hodině. Na pokutách vybrali přes 15 milionů korun. Peníze použili na dopravní stavby, zařízení a bezpečnost chodců v Písku. Situaci na D4 sledují kamery, dispečeři i policie. V celém padesátikilometrovém úseku se stalo v loňském roce 45 nehod. Jedna z těch vážnějších byla pod vlivem alkoholu – poté, co vjel řidič do protisměru, střetl se s dodávkou.
před 2 hhodinami

Stát loni zdědil dům v centru Prahy, traktory, odznáčky či fenu

Stát loni zdědil rekordní majetek v hodnotě přes 560 milionů korun. Získal třeba budovu v Praze na Starém Městě za desítky milionů korun, traktory nebo sbírku odznaků, zjistila ČT. Majetek Česku připadl díky odúmrti, kdy stát dědí po lidech, kteří nesepsali závěť a zemřeli bez dědice. Loni ÚZSVM řešil 1615 případů, nejvíce od roku 2016.
před 2 hhodinami

Z Československa zmizely po revoluci mnohé památky a starožitnosti

V 90. letech minulého století, po konci komunistického režimu a otevření hranic, mizely památky z tehdejšího Československa nevídaným tempem. Zloději vykrádali výzdobu kostelů, do zahraničí „se přemisťovaly" i vnější kamenické výrobky. Venkov navíc začali objíždět obchodníci, kteří za pár korun skupovali leckdy hodnotné starožitnosti. Lidé se tehdy levně zbavovali starých věcí a předmětů, protože o jejich skutečné hodnotě neměli ani tušení. Takový vývoz sice byl nelegální, přesto mnohé věci končily v cizině. Kolik přesně starožitností a kulturních památek zmizelo nenávratně v zahraničí, nikdo nevyčíslil. Existují jen odhady a ty říkají – byly jich statisíce.
před 3 hhodinami

Některé sněmovní výbory stále nemají vedení

Spory o obsazení vedení sněmovních výborů pokračují. Na některé posty míří bývalí ministři, například někdejší ministr průmyslu Lukáš Vlček (STAN) ale v prvním kole volby neuspěl. Opozice koalici vyčítá, že odmítá podpořit členy bývalého kabinetu. Avizuje, že spor se může projevit i v dalším jednání Poslanecké sněmovny. Podle vládních stran jde ale o výhrady k samotným kandidátům a rozhodnutí jednotlivých poslanců.
před 4 hhodinami

Armáda pořídila čtyřicítku cisteren pro ochranu svých objektů

Armáda přezbrojuje a s ní i vojenští hasiči. Za zhruba půl miliardy korun pořídili celkem 37 cisteren, většinu v klasické červené barvě, ale čtyři jsou rovněž v armádní zelené. Chrání s nimi armádní základny, muniční sklady a výcvikové prostory. Stejně jako ostatní civilní stroje vozí vodu, hadice a vyprošťovací zařízení. Část vozidel má ale navíc například protichemické sady nebo zdravotnické vybavení. A specialitou všech jsou ve střeše zabudované termokamery. Hasiči u armády dostali také nové obleky, béžové, aby víc odrážely teplo, a se speciálními úpravami. Modernizací této části armády se zabývala Zóna ČT24.
před 12 hhodinami

Největší nábytkářské řetězce posilují svou pozici na trhu

Tržby z prodeje nábytku v Česku loni klesly asi o tři procenta na 43 miliard korun, vyplývá z odhadu Asociace nábytkářů. Lidé více kupovali zboží z dovozu než české výrobky. Poměr byl zhruba sedm ku třem. Úspěšný rok hlásí největší nábytkářské řetězce, které mají na trhu až třetinový podíl. Přestože prodej přes internet každým rokem roste, většina lidí míří za nábytkem do obchodních domů. Zboží chtějí vidět a vyzkoušet si ho. Častěji poptávají servis takzvaně na klíč. Do většiny velkých nábytkářských řetězců dodávají i české firmy. Obecně objem tuzemské výroby ale poslední dva roky klesá.
před 14 hhodinami
Načítání...