Za budovu pro úředníky na Václavském náměstí dá magistrát miliardy

Události: Praha odkoupí budovu od Komerční banky za 3,5 miliardy korun (zdroj: ČT24)

Zástupci Prahy a Komerční banky (KB) podepsali smlouvu o prodeji společnosti VN 42, která vlastní kancelářskou budovu na rohu Václavského náměstí a Štěpánské ulice. Město bance zaplatí 3,54 miliardy korun, vlastníkem bude od 1. července. Do budovy se z pronajatého Škodova paláce v Jungmannově ulici nejpozději do jara roku 2028 přesunou magistrátní úředníci. Banka v budově zůstane do 31. prosince 2026 a městu bude platit nájem.

Ve Škodově paláci sedí úředníci skoro osmnáct let. Prahu už to stálo tři miliardy korun. „Pronájem, který je víc než ekonomicky náročný, navíc bude končit a musel by se refinancovat,“ uvedl pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS).

KB vyzvala letos 12. března k podání nabídek na odkup budovy, respektive firmy, přes kterou ji vlastní. Přihlásilo se několik zájemců včetně hlavního města, jehož zastupitelstvo v březnu schválilo podání nabídky ve výši až 3,65 miliardy. Následně vedení banky rozhodlo, že bude jednat pouze s Prahou.

„Komerční banka vedla dlouhé výběrové řízení. Na počátku jsme byli velmi optimističtí, protože jsme zaregistrovali desítky vyjádření zájmu. A na konci procesu jsme zjistili, že tento dům dostane nejlepšího možného majitele, kterého jsme si mohli vysnít,“ řekl předseda představenstva a generální ředitel KB Jan Juchelka.

Přítomnost magistrátu v budově přispěje podle něj také ke kultivaci Václavského náměstí. „Ta cena byla akceptovatelná a současně kvalita toho majitele promluvila sama za sebe. Pro nás je důležité, abychom ten dům předali někomu, kdo tady bude působit, donekonečna,“ přidal Juchelka.

„Nekupujeme nic, na co bychom neměli, tudíž peníze máme k dispozici, ty finanční prostředky jsou hodny toho místa a kvality té nemovitosti,“ dodal pražský radní pro finance Zdeněk Kovářík (ODS). „Málokdy se najde téma takhle velké, kde není velký prostor pro kritiku, ale myslím si, že je potřeba, aby se v těchto klíčových tématech opozice a koalice sjednotila,“ zmínil opoziční zastupitel a předseda kontrolního výboru Ondřej Prokop (ANO).

Svoboda si pochvaluje dostupnost

Kupní cena se podle dokumentu, který ve čtvrtek v noci schválili zastupitelé, skládá ze dvou částí. Hodnota samotné budovy je 3,32 miliardy a zbytek částky tvoří ostatní majetek kupované firmy.

Praha nastěhuje do budovy asi jedenáct set úředníků ze Škodova paláce a ještě jí zůstane rezerva pro případné nastěhování dalších zaměstnanců. Úřad tak vyřeší problémy s chybějícími místy pro úředníky. „Je to budova, která v roce 2017 prošla mohutnou rekonstrukcí, má zde i dvě stě parkovacích míst, která budou sloužit i pro potřeby návštěv,“ sdělil ředitel pražského magistrátu Martin Kubelka.

Pražský primátor Svoboda ocenil také dostupnost budovy. „Nejenže jsou (prostory) v nejužším centru, takže to bude pro všechny naše ‚zákazníky‘ příznivé, ale je to místo, které je krásné, funkční, jsou u něj tři trasy metra a je to místo, s kterým počítáme, že ho zkultivujeme a Václavské náměstí bude třešnička na dortu Prahy,“ slibuje Svoboda.

Pětipatrový neoklasicistní dům na rohu Václavského náměstí a Štěpánské byl postavený ve dvacátých letech minulého století jako poštovní šekový úřad a vyhovuje magistrátu z hlediska kapacity, která je zhruba o třetinu větší než ve Škodově paláci. Dům je od roku 1958 památkově chráněn.

Hodnotné jsou podle památkářů především dochované historické interiéry jako třeba vstupní vestibul. Tvoří ho hala s mramorovými pilíři i kamenné schodiště v jeho pravé části. „Příliš mnoho se s některými částmi této budovy nebude moci dělat, což ale firmám, jako jsme my, nebo instituci, jako je pražský magistrát, nevadí,“ uvedl generální ředitel KB Juchelka.

Úředníci v nájmu

Banka bude magistrátu od 1. července, stejně jako další nájemci, kteří v budově jsou, platit nájem. Magistrátní úředníci nyní začnou postupně připravovat harmonogram stěhování. Ještě před jejich přesunem nechá Praha kancelářské prostory upravit pro své potřeby. Podle ředitele magistrátu Martina Kubelky se ale bude jednat o drobnosti.

Zápis nového vlastníka v katastru nemovitostí nebude třeba, protože Praha koupila společnost VN 42, kterou po přestěhování zlikviduje. „V bankovním sektoru je taková struktura vlastnictví běžná, v našem případě je ten mezičlánek zbytečný,“ nastínil Martin Kubelka.

Do Jungmannovy ulice sestěhovalo úředníky vedení Prahy za bývalého primátora Pavla Béma (ODS). Situací kolem nájmu se zabývala Praha následně několik let a s původním majitelem paláce, firmou Copa retail, se neúspěšně soudila kvůli výši nájmu. Někdejší vedení města v čele s primátorkou Adrianou Krnáčovou (ANO) dohodlo úpravu nájemní smlouvy. Dvacetiletý nájem měl město stát 4,4 miliardy korun, nakonec zaplatí o 860 milionů méně. V roce 2017 palác koupila investiční společnost GLL Real Estate Partners se sídlem v Mnichově.

V minulosti hlavní město zvažovalo i jiná místa, kam by mohlo úředníky přestěhovat. V posledním roce jednalo vedení Prahy o koupi budovy hlavní pošty v Jindřišské ulici, ale k dohodě nedošlo. Dříve se objevil i plán na stavbu nové budovy Na Knížecí, z toho však také sešlo. Vedení magistrátu sídlí v budově Nové radnice na Mariánském náměstí, kterou město vlastní.