Praktici vyhlížejí Modernu. Očkovací látka od firmy AstraZeneca půjde jen na druhé dávky

K očkování proti covidu-19 se mohou od pondělí hlásit lidé od čtyřiceti let, brzy by mělo začít i očkování mladších lidí, tedy od šestnácti let. Tempo vakcinace v poslední době výrazně zrychlilo, podle odborníků by však mohlo být ještě vyšší, kdyby se více zapojili praktičtí lékaři. Do jejich ordinací se totiž dostává jen minimum dávek. Změnit se to může od čtvrtka, kdy by praktici mohli začít dostávat látku od společnosti Moderna.

Předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka ve vysílání ČT24 řekl, že praktici vyhlížejí čtvrtek s nadějí, že k nim dorazí očkovací látka od Moderny. „Je potřeba říct, že Moderna se k praktickým lékařům v některých krajích dostává cestou krajských koordinátorů očkování. Jsou kraje, ve kterých jde veškerá Moderna k praktikům,“ uvedl. 

Podle Šonky jsou však v Česku i kraje, ve kterých k praktickým lékařům nemíří vůbec žádná vakcína od Moderny. „Vakcín AstraZeneca je málo, v podstatě všechny v květnu a zřejmě i v červnu půjdou na druhé dávky. Nové pacienty AstrouZenecou neočkujeme,“ upřesnil.

Šonka také dodal, že o látku AstraZeneca není mezi lidmi příliš velký zájem. Pokud jde o vakcínu Johnson&Johnson, tak i té je podle šéfa praktiků velmi málo. „Zlepšení se čeká až v červnu, takže Moderna je pro nás samozřejmě řešením, byť ani ta čísla, jak se ukazuje, nejsou až tak skvělá,“ připustil. 

Moderna je v souvislosti se skladováním přijatelnější

Podle nejnovějších informací by očkovací látka od společností Pfizer/BioNTech mohla být skladována v běžné lednici až jeden týden. U Moderny je to však ještě déle, jde až o jeden měsíc. Právě proto je pro praktické lékaře její použití přijatelnější.

„Je jenom nutné vědět, že těch sto pacientů, pro které dostanu vakcínu, jsem schopen za ten měsíc naočkovat,“ uvedl Šonka s tím, že to může být trochu problém v souvislosti s letními dovolenými. „Myslím si ale, že si s tím dokážeme poradit,“ dodal. 

Každý týden by k praktickým lékařům mělo podle premiéra Andreje Babiše (ANO) mířít padesát tisíc dávek látky Moderna. To je podle Šonky dostatečné množství. „Ale zrovna dnes jednám s ministerstvem o tom, jaký počet dávek půjde k praktikům v příštím týdnu. Zatím jsme někde kolem 30 až 35 tisíc, protože pořád není jasné, kolik si ještě druhých dávek (Moderny) stáhnou kraje,“ uvedl. 

Jaká je situace v očkovacích centrech?

Někde se ukazuje, že zájem o očkování není tak velký, jak se očekávalo. Z regionů se často ozývá, že kapacity očkovacích center jsou velké, ale zdaleka nejsou naplněny. Ředitel Polikliniky v Praze 7 Eduard Kučera to však vidí optimističtěji. Překvapil ho například zájem lidí starších 40 let. „Kolem 30 až 35 procent jsou (zaregistrováni) lidé ve věku 40 až 44 let, to znamená kategorie, o které se mluví, že nemá tolik zájem se nechat očkovat,“ řekl. 

Právě v Poliklinice v Praze 7 se má ve středu otevřít nové očkovací centrum. Z počátku bude zvládat naočkovat asi stovku lidí denně. Kučera věří, že v nejbližší době by to mohlo být až 150 podaných dávek denně, nejoptimističtější scénáře hovoří o dvou stovkách očkovaných lidí. Prozatím platí, že v Praze 7 se bude očkovat Modernou. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Opuštěné chaty v zimě lákají zloděje. Policisté posilují hlídky

Krádeží v chatových oblastech v zimě přibývá, opuštěné a prázdné chaty lákají zloděje. Policisté proto posilují hlídky v zahrádkářských koloniích. Zároveň apelují na majitele, aby si své přístřešky dobře zabezpečili. Většina chalupářů nenechává své sezonní příbytky ani v zimě bez dozoru. Pravidelně je jezdí kontrolovat, ať už kvůli zabezpečení, nebo aby předešli případným škodám. Za krádež v objektu se škodou více než deset tisíc korun hrozí pachateli peněžitý trest nebo až dva roky vězení.
před 30 mminutami

Inspekce silniční dopravy od července uložila pokuty za více než 24 milionů

Za prvních pět měsíců svého fungování provedla Inspekce silniční dopravy (INSID) téměř devět tisíc kontrol nákladních vozidel a autobusů. Uložila při nich kauce a pokuty za více než 24 milionů korun, sdělila ČT mluvčí INSID Monika Balšánková. Na porušení předpisů narazili inspektoři přibližně u každého pátého řidiče. Nejčastěji se setkávali s nedodržováním povinných přestávek a doby odpočinku, přetíženými vozidly nebo porušováním víkendového a svátečního zákazu jízd.
před 1 hhodinou

Některé dopravní stavby se odkládají. Podle ministra chybí peníze

Některé dopravní stavby zpozdí nejisté financování. Nový ministr dopravy za SPD Ivan Bednárik rozhodl, že Správa železnic ani Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) nepodepíší do konce roku žádnou smlouvu. Důvodem je podle něj chybějících 38 miliard korun ve Státním fondu dopravní infrastruktury. Odkládá se tak zahájení padesáti staveb.
před 11 hhodinami

Silná inverze drží Česko pod mraky

Tuzemsko od začátku týdne ovlivňuje výrazná inverze. Zatímco v nížinách přetrvává zataženo, mlhy a mrazivé počasí, na horách panuje jasno a teploty místy přesahují deset stupňů. Inverze, která vydrží zhruba do Vánoc, ovlivňuje i podmínky ve skiareálech, kde kvůli teplu rychle ubývá i technického sněhu. Lyžovat se tak dá jen v několika střediscích.
před 11 hhodinami

Česká zbrojovka získala zakázku od německé armády

Česká zbrojovka, výrobce ručních palných zbraní, získala zakázku u německé armády, bundeswehr si vybral její pistoli jako svou novou služební zbraň. Uherskobrodská firma informovala, že zakázku získala v mezinárodním tendru a uspěla před několika globálními konkurenty. Cenu ani rozsah zakázky neuvedla.
před 12 hhodinami

Cestující znovu mohou využívat stanici metra C Pankrác

Cestující pražské MHD mohou od pátečního odpoledne znovu využívat stanici linky metra C Pankrác. Zástupci vedení města a pražského dopravního podniku (DPP) ji otevřeli po téměř rok trvající rekonstrukci. První vlak ve stanici zastavil ve 14:09. Práce v částech stanice bez cestujících ještě budou pokračovat, ale již za provozu. Stanice Pankrác byla otevřena jako jedna z prvních z nynějších 61 stanic pražského metra 9. května 1974 pod názvem Mládežnická.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Ztráta důstojnosti, hodnotí summit opozice. Černý den pro EU, píší v Německu

Premiér Andrej Babiš (ANO) se dle jeho předchůdce Petra Fialy (ODS) na unijní úrovni staví po bok Slovenska a Maďarska a Česko v tomto novém kurzu zahraniční politiky ztratí důstojnost, respekt, a nakonec i peníze. Fiala tak reagoval na to, že se zmíněná trojice států nepřipojí ke garancím spojeným s unijní půjčkou pro Ukrajinu. Český postoj kritizují i další opoziční politici, výsledek summitu obšírně komentuje i řada médií. Ta německá píší o tvrdé ráně pro autoritu německého kancléře Friedricha Merze a černém dni pro EU.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

D1 je po desítkách let kompletní. U Přerova se otevřel poslední úsek

Po letech plánování, sporů a stavebních komplikací otevřelo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) v pátek v poledne poslední chybějící část dálnice D1. Úsek mezi Říkovicemi a Přerovem je dlouhý 10,1 kilometru. Oproti původnímu plánu se jej podařilo zprovoznit o téměř tři měsíce dříve. Podle generálního ředitele ŘSD Radka Mátla jde o významnou událost pro celou tuzemskou dálniční síť i veřejnost. Přínos tohoto úseku D1 pro střední Moravu považuje za zásadní.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami
Načítání...