Postřeleného na československých hranicích rehabilitoval soud. Odškodnění dosáhne stovek korun

Okresní soud v Chebu v pondělí rehabilitoval občana bývalé Německé demokratické republiky Steffena Schlegela, který se v září 1989 pokusil spolu se dvěma přáteli o přechod hranice z tehdejšího Československa do Spolkové republiky Německo. Českoslovenští pohraničníci ho při tom zadrželi a postřelili do nohy. Po čtyřech dnech zadržování byl vyhoštěn a předán německé tajné službě Stasi. Soudce Rostislav Tomis v pondělí rozhodl, že může požádat o odškodnění.

Tehdy jednadvacetiletý Schlegel už dříve ve výpovědi uvedl, že se mu a jeho přátelům podařilo překonat první z plotů státní hranice. Pak po nich začali pohraničníci střílet. Pod palbou se jim podařilo překonat i druhý plot, kde se nad nimi objevil vrtulník a snažil se je natlačit do hlubokých děr, které se za druhým plotem nacházely.

Příslušníci Pohraniční stráže proti nim vypustili psy a pokračovali ve střelbě, přičemž jedna z nich trefila jeho tašku, kterou měl u sebe. Když už byl na zemi a vzdával se, příslušník pohraniční stráže ho z bezprostřední blízkosti střelil do levého lýtka.

Schlegelův obhájce Luboš Müller, který v pondělí muže zastupoval u soudu, řekl, že systém tehdejší ochrany státních hranic byl v přímém rozporu s článkem 12 mezinárodního paktu o občanských a politických právech, kde se praví: „Každý může svobodně opustit kteroukoli zemi, i svou vlastní.“

400 korun jako odškodnění

Tento systém pak vedl k perzekuci, zraněním i smrti řady lidí. Úřad pro dokumentaci a vyšetřování zločinů komunismu i na základě Schlegelova případu začal stíhat tehdejší vysoké představitele komunistické strany a státu. Někdejší generální tajemník KSČ Miloš Jakeš se ale nedožil soudního verdiktu, bývalý tajemník ústředního výboru KSČ Jan Fojtík trpěl demencí a bývalý ministr vnitra František Kincl zase bludy.

Obhájce Müller v pondělí novinářům řekl, že podle zákona má nyní rehabilitovaný Němec nárok na něco přes 80 korun náhrady mzdy za den a zhruba 20 korun za den zadržení. V případě Steffena Schlegela to tedy dělá asi 400 korun.

Paradoxní je, že občané Německé demokratické republiky několik dní poté, co Schlegela postřelili pohraničníci na hranici, dostali souhlas k emigraci do Spolkové republiky Německo přes velvyslanectví v Praze.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

V Českém Švýcarsku hoří les, oheň zasáhl přibližně sto hektarů

Hasiči od sobotního odpoledne zasahují v Rynarticích v národním parku České Švýcarsko u požáru lesa. Podle podvečerních informací ČT hoří plocha odhadem o velikosti kilometru čtverečního, tedy sta hektarů, což následně na síti X a pro ČT24 potvrdili i hasiči. První odhady hovořily o deseti hektarech. Agentura ČTK odpoledne uváděla i 900 hektarů. Vyhlášen byl zvláštní stupeň poplachu, s hašením z výšky pomáhají i vrtulníky, informoval před 18. hodinou mluvčí hasičů Tomáš Kalvoda. V okolí požáru platí bezletová zóna. Lesní požár hasiče zaměstnal také u Šašovic blízko Želetavy na Třebíčsku nebo u Kryštofova údolí na Liberecku.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Vyšší americká cla na evropská auta by dopadla i na české dodavatele

Evropská komise připravuje odpověď na slova amerického prezidenta Donalda Trumpa, že příští týden zvýší cla na osobní a nákladní auta dovážená z Evropské unie na 25 procent. Přímý vývoz aut z Česka do Spojených států je sice nízký, tuzemských firem by se ale opatření mohlo dotknout nepřímo. Tuzemský autoprůmysl je totiž silně napojený na německé automobilky, kterým dodává součástky v řádech miliard korun.
před 6 hhodinami

VideoŠkolní jídelny nejspíš získají na zavedení zdravějších jídelníčků víc času

Ministerstvo školství uvažuje o odkladu plného zavedení nové stravovací vyhlášky o rok, tedy na září 2027. Stravovací provozy tak mají získat víc času na přípravu zdravějších jídelníčků, které mají omezit sůl, cukr nebo instantní směsi a naopak přidat více zeleniny, luštěnin či ryb. Ministr školství Robert Plaga (za ANO) zároveň nevyloučil, že se pravidla ještě upraví podle zkušeností z praxe.
před 6 hhodinami

VideoFirmy kvůli nedostatku lidí hledají „posily“ v zahraničí. I mezi Filipínci

Rozvoj tuzemských firem stále brzdí nedostatek pracovníků. Dělníky, řemeslníky a další kvalifikované lidi hledají proto podniky v zahraničí. Každý desátý obyvatel Česka už je cizinec. K nejrychleji rostoucím menšinám se řadí třeba Filipínci, kterých takto přijíždí do tuzemska stovky ročně.
před 7 hhodinami

Rakouská policie zadržela muže podezřelého z otrávení dětské výživy

Rakouská policie v sobotu dopoledne zadržela 39letého muže. Považuje jej za vyděrače, který otrávil dětské výživy v Rakousku, Česku a na Slovensku, informovala agentura APA s odvoláním na policii ve spolkové zemi Burgenland. Policie podrobnosti o zadržení muže či jeho identitě zatím z vyšetřovacích důvodů nesdělila, podle rakouských médií ale vychází z toho, že za případem stojí pouze jeden člověk.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Policisté nasadili první mobilní hlukoměr, odhaluje „řvoucí“ výfuky

Jako první v Česku využívají policisté z Olomouckého kraje mobilní hlukoměr. Ten jim bude sloužit pro kontrolu upravených výfuků motorek nebo aut. Na hluk – především v okolí Červenohorského sedla – si roky stěžují tamní obyvatelé i turisté.
před 10 hhodinami

Politické spektrum: Švýcarská demokracie, VÝZVA 2025, Klub angažovaných nestraníků

Česká televize pořádá před komunálními volbami sérii debat se zástupci politických uskupení, která nejsou zastoupena ve sněmovně. Pozvání do Politického spektra v sobotu 2. května přijali Tomáš Raždík (Švýcarská demokracie), Karolína Kubisková (VÝZVA 2025) a František Laudát (Klub angažovaných nestraníků). Debatu moderoval Bohumil Klepetko.
před 11 hhodinami

Sucho zvyšuje riziko požárů v části Česka, výstraha ČHMÚ platí celý víkend

Kvůli dlouhodobému suchu a současnému teplu hrozí zejména v pásu od Ústeckého kraje po jižní Moravu vznik a šíření požárů. Počátkem pracovního týdne bude pršet a nebezpečí požárů by se mělo snížit, plyne ze sobotní výstrahy zveřejněné na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). V Praze zároveň platí v souvislosti s touto výstrahou zákaz rozdělávání ohňů na rizikových místech.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami
Načítání...