Pokles HDP o 5,6 procenta není na potlesk pro vládu, řekl Dolejš. Podle Volného jde o dobrý výsledek

Nahrávám video

Tuzemská ekonomika se loni propadla nejvýrazněji za dobu samostatné České republiky. Hrubý domácí produkt (HDP) klesl o 5,6 procenta, předtím šest let v řadě rostl. Předběžný odhad HDP v úterý zveřejnil Český statistický úřad. Loňský výsledek je však stále lepší, než očekávala Česká národní banka i ministerstvo financí. Šéfka resortu Alena Schillerová (za ANO) řekla, že ji čísla naplňují mírným optimismem. O výsledku české ekonomiky debatovali hosté Událostí, komentářů.

Člen předsednictva hnutí ANO a místopředseda sněmovního rozpočtového výboru Jan Volný řekl, že je potřeba uvědomit si, že taková situace, jaká nastala v loňském roce, tady nebyla osmdesát let. „Když to vezmu v kontextu toho, jaký výkon udělala Evropa, tak je to výsledek dobrý. Je vidět, že kondice české ekonomiky byla před začátkem koronakrize v dobrém stavu,“ uvedl. 

Vlády v posledních letech podle Volného dělaly dobrá opatření, která ekonomiku nastartovala. „Když začínala koronakrize, tak ostatní státy v Evropě už hodně klesaly v HDP, a my jsme byli pořád kolem tří procent,“ dodal. Přiznal ale, že Česko mělo velmi dobrý export a že průmysl ve druhém a třetím kvartálu fungoval nad očekávání dobře. 

V souvislosti s tím, že premiér Andrej Babiš (ANO) slíbil, že v roce 2020 napumpuje do ekonomiky 1,2 bilionu korun, a přitom šlo pouze o čtvrtinovou částku, Volný řekl, že šlo o prognózy z jarního období, kdy krize začínala. Připomněl, že kdyby tyto peníze stát neuvolnil, byl by pokles HDP ještě výraznější. „Je tam spousta projektů, které dobíhají, a ty prostředky tam připravené jsou. Na to ještě přijde čas,“ řekl. 

Skopeček: Opatření vlády byla chaotická

Další místopředseda sněmovního rozpočtového výboru Jan Skopeček (ODS) ale opatření vlády zkritizoval. „Ten minulý rok bych opravdu vládu peskoval za to, jakým způsobem byla nastavena chaotická podpůrná opatření, jak se sliby nenaplnily. Je potřeba říci, že do toho více než bilionu korun ministryně financí započítávala i zvýšené důchody seniorům a podobně. Bylo to nesmyslné číslo od samého začátku,“ řekl. 

Skopeček také uvedl, že čím později se začnou opatření proti šíření koronaviru rozvolňovat, tím později se česká ekonomika vrátí do dobré kondice. Podle něj Česku způsobovala největší problém spotřeba domácností, která výrazně klesala. Připomněl, že například v Německu snížili DPH, aby podpořili nakupování. „Vždy jsem říkal, že lepší podpůrné opatření je lidem a firmám snížit daně a odpustit odvody, nechat ty peníze přímo u nich než vymýšlet složité přerozdělovací nástroje na straně vlády,“ zmínil. 

obrázek
Zdroj: ČT24

Podle Dolejše je nutné se více zaměřit na služby

Pokles HDP o 5,6 procenta není na „potlesk pro vládu“ ani podle poslance KSČM Jiřího Dolejše, uvedl ale, že je potřeba vnímat pozitivně to, že Česko je na tom lépe, než je evropský průměr. Dolejš řekl, že „dolů to táhnou“ hlavně služby. „Jestliže máme větší podíl průmyslu, tak pochopitelně máme i lepší čísla,“ řekl. Podle něj je třeba více podpořit i služby, které nyní trpí údajně nejvíc. 

„Asi se shodneme, že hodnota zdraví a lidského života je zásadní, ale pokud ty ekonomické lockdowny nevedou ke zlepšení nemocnosti nebo mortality, tak je to na pováženou. Já hodnotím kladně, že se vláda z toho jara v něčem poučila, průmyslové podniky mohly víc dýchat a nebyly ani vázány situací v zahraničí,“ poznamenal Dolejš. 

Co nastartuje růst ekonomiky?

Volný si myslí, že růst ekonomiky bude v Česku mnohem rychlejší než po minulých ekonomických krizích. „Pokud se toto uklidní, začne se ekonomika startovat. Půjde to, myslím si, velice rychle. Už rok 2022 může být velice milé překvapení, protože ten rok 2021 určitě zvládneme,“ uvedl. 

Skopeček řekl, že největším problémem jsou plošné restrikce. „Neexistuje něco jako chytré restrikce, které by reagovaly na to, kde skutečně se ten vir šíří více a kde méně, ať už se to týká jednotlivých regionů, nebo jednotlivých typů činnosti. Čím déle v těchto plošných restrikcích budeme, tím hůře se z toho ekonomika bude dostávat,“ upozornil. Důležité podle něj je také co nejrychleji proočkovat velkou část populace. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Američan, který byl v kontaktu s nakaženým ebolou, je v Praze. Příznaky nemá

Letadlo s americkým občanem, který byl v Africe v kontaktu s nakaženým ebolou, přistálo na pražském Letišti Václava Havla. Lékař bude 21 dní v izolaci ve Fakultní nemocnici Bulovka, kam ho převezla speciální sanitka. Podle ministerstva zdravotnictví muž nepředstavuje pro veřejnost žádné riziko, není zatím jasné, zda se ebolou nakazil. Podle ošetřujících lékařů jeho stav nyní vypadá příznivě a muž je stále bez příznaků nemoci. Čeká se na uplynutí inkubační doby.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

Prezident Pavel zahájí bezpečnostní konferenci Globsec

V Praze ve čtvrtek mezinárodní bezpečnostní konference Globsec Forum, třídenní program zahájí prezident Petr Pavel. Pořadatelé počítají s účastí více než dvou tisíc hostů z 86 zemí, což je dosud nejvíce. Na akci ve čtvrtek promluví i moldavská prezidentka Maia Sanduová či předsedkyně Evropského parlamentu Roberta Metsolaová. Do Česka by na ní měl tento týden přijet i šéf ukrajinské diplomacie Andrij Sybiha.
před 2 hhodinami

Evropa si zvykla na komfort a bezpečnost. Spoléhala na USA, řekl Pavel

Rusko bude i v nadcházejících desetiletích největší bezpečnostní hrozbou pro Evropu a bezpečnost nelze odkládat na zítřek. Na konferenci Křehká bezpečnost to ve středu řekl český prezident Petr Pavel. Uvedl také, že Evropa si zvykla na komfort a bezpečnost a spoléhala na Spojené státy, které už ovšem podle Pavla nechtějí být garantem, jenž za Evropu vše vyřeší.
před 7 hhodinami

V Knihovně Václava Havla gradují spory s vedením

Knihovna Václava Havla je v ohrožení – odcházejí klíčoví lidé i sponzoři. Důvodem jsou spory s vedením instituce, včetně ředitele Tomáše Sedláčka. Knihovna funguje 22 let, spravuje odkaz a dílo Václava Havla, publikuje a pořádá i akce pro veřejnost. Pro veřejnost je tu zatím stále otevřeno. V Knihovně totiž chtějí skončit všichni její pracovníci – sedmnáct lidí ze sedmnácti, včetně dramaturga Jáchyma Topola.
před 8 hhodinami

Nepřipustíme žádné další obchodní sankce proti Izraeli, řekl Macinka po jednání se Sa’arem

Izraelský ministr zahraničí Gideon Sa'ar ve středu v Praze jednal s českým šéfem diplomacie Petrem Macinkou (Motoristé). Probírali mimo jiné prohloubení ekonomické spolupráce i aktuální krize na Blízkém východě a jejich dopad na Evropskou unii. Macinka po jednání sdělil, že chce, aby bylo jasné, že Česko patří mezi přátele Izraele. V té souvislosti mimo jiné uvedl, že tuzemsko nepřipustí žádné další obchodní sankce proti Izraeli, i kdyby mělo být jediným státem EU, který by je blokoval.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Vláda plánuje posílit nábor nových vojáků, uvedl Babiš

Vláda plánuje urychlit posilování protivzdušné obrany i nábor nových vojáků, řekl premiér Andrej Babiš (ANO) po setkání s ministrem obrany Jaromírem Zůnou (za SPD) k připravované nové koncepci armády. Předseda vlády také uvedl, že Česko nejspíše letos opět nedosáhne aliančního závazku dvou procent hrubého domácího produktu (HDP) na obranu. Na červencovém summitu Severoatlantické aliance (NATO) v Ankaře má v úmyslu o tom jednat.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Ministerstvo financí zvýší objem emise státních dluhopisů, oznámila Schillerová

Lidé si zatím objednali české státní dluhopisy za 22,4 miliardy korun. Zájem tak překročil původní emisní plán dvacet miliard korun, uvedla ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Zároveň rozhodla, že se budou Dluhopisy Republiky prodávat i po překročení emisního plánu, a to až do odvolání. Původně byl úpis první emise naplánovaný do 28. června.
před 15 hhodinami

Na Rokycansku havaroval autobus s dětmi, třináct jich skončilo v nemocnici

Po ranní nehodě autobusu s dětmi u Oseka na Rokycansku odvezly sanitky do zdravotnických zařízení třináct dětí mladšího školního věku a jednoho dospělého. Měli převážně lehká poranění hlavy a nohou, sdělila mluvčí krajských záchranářů Karolína Korčíková. Zbývajících osmnáct nezraněných účastníků nehody odvezl autobus hasičů, dvě děti si převzali jejich zákonní zástupci. Dva účastníci nehody nevyžadovali ošetření. K havárii došlo po 9:00.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami
Načítání...