Od největší nehody v historii D1 uplynulo deset let. Havarovalo tehdy 231 aut

Na sedmnáct hodin zcela uzavřená dálnice D1 a na ní dvacet tisíc lidí uvězněných v kolonách. To byl obrázek největší dopravní nehody v dějinách D1, od které právě uplynulo deset let. Havarovalo tehdy 231 aut.

Hromadná nehoda si tehdy – 20. března 2008 na Zelený čtvrtek – vyžádala šest těžce a dalších 24 lehce zraněných. V hustém sněžení první auta bourala kolem půl desáté dopoledne, krátce nato byla D1 uzavřena mezi 91. a 134. kilometrem.

„Je to těžko popsatelný pohled, na přibližně dvaceti metrech je kolem třiceti havarovaných rozbitých aut, vrtulníky přivážejí a vysazují záchranáře, několik sanitek je uvězněno v kolonách,“ vypověděl tehdy pro server novinky.cz jeden ze svědků nehody.

6 minut
Události ČT: D1 zastavila nehoda více než dvou stovek aut
Zdroj: ČT24

Doprava zkolabovala vlivem náhlého prudkého sněžení a nepřiměřené rychlosti aut. Přibližně mezi Skorkovem a Větrným Jeníkovem a u vesnice Řehořov postupně havarovaly dva autobusy, 98 kamionů a 131 osobních aut. Jen mezi 96. a 100. kilometrem ve směru na Prahu v husté vánici nabouralo asi 60 aut. Celkově vznikla škoda za téměř 30 milionů korun. 

„Nedá se dohlédnout ani jednoho konce nehody. Jsou tu vrtulníky záchranářů, hasiči, policie, rozbitá nákladní i osobní auta… Mezi auty nejde projít, lidé je přelézají. Nikdy jsem nic takového neviděla,“ popsala serveru iDNES.cz cestující Kateřina Buzková, která v nejkritičtějším místě na stém kilometru uvízla.

Zprůjezdněna byla dálnice až o sedmnáct hodin později, na velikonoční pátek o půl třetí v noci. Za hlavní příčinu nehod byla označena vysoká rychlost v hustém sněžení a nedostatečná vzdálenost mezi vozy.

Jediný viník nehody skončil před soudem, vyvázl bez trestu

Policisté tehdy za viníky označili osm řidičů. Nakonec byl z trestného činu ublížení na zdraví obviněn jediný – Miroslav Fiala z Ivančic, jenž se za volantem škodovky vyhýbal sypači. Soud ho poté uznal vinným z ublížení na zdraví silničáře, upustil ale od trestu. 

„Vzhledem k projevené lítosti, dosavadnímu bezúhonnému životu a ne až tak vážným následkům karambolu se soudce Vladimír Sova rozhodl upustit od potrestání. Proti verdiktu se žádná ze stran neodvolala a rozsudek tak nabyl právní moci,“ citoval tehdy soudce Deník.

Fiala si podle svých slov kolony všiml ve chvíli, kdy byl od ní asi dvě stě metrů. „Jel jsem rychlostí zhruba devadesát pět kilometrů v hodině. Vůbec jsem si nevšiml, že by sypač blikal. Navíc bych přísahal, že kolona nestála, ale popojížděla. Snažil jsem se auto zabrzdit, ale brzy jsem zjistil, že to nestihnu. Rozhodl jsem se proto, že se zastavím o avii. Kdybych jen tušil, že je před ní člověk, určitě bych to neudělal,“ hájil se podle Deníku před soudem obžalovaný.

Letos úsek dálnice rozkopou stavbaři

V souvislosti s nehodou řada odborníků kritizovala nedostatečný počet informačních tabulí na dálnici a celkově katastrofální stav celé D1. A právě nyní, po deseti letech, se úsek mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem, na kterém se nehoda stala, dočká rekonstrukce. Je letos prvním, kde začíná modernizace. Ta je součástí kompletní opravy „déjedničky“, která začala v roce 2013.

Tehdy počítalo ministerstvo dopravy s tím, že potrvá pět let, měla tedy již končit. To se nepodařilo, ministerstvo i silničáři dlouho ujišťovali, že platí termín 2020. To je však již také minulost.

Koncem minulého roku upozornila Česká televize, že existuje riziko dalšího zdržení, což vyplývalo již tehdy z dokumentů ministerstva. Tehdy ještě mluvčí úřadu Tomáš Neřold ujišťoval, že se stále počítá s rokem 2020. Nyní však ministr potvrdil, že se práce skutečně protáhnou do roku 2021.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

ŽivěSenátními kandidáty na ombudsmana jsou Jirsa a Kostolanská

Senát má ve středu na programu především volbu dvou adeptů na ombudsmana, z nichž bude dále volit sněmovna. Po dvou kolech hlasování zvolil Jaromíra Jirsu a Evu Kostolanskou. Kromě toho také udělil vládě předběžný souhlas s úpravou unijního nařízení o střednědobé finanční pomoci členským státům Evropské unie. Zabývat se má i schválením uspořádání veřejného slyšení k bezpečnosti Evropy, stanoviskem k dalšímu působení Česka v takzvané koalici ochotných nebo záměrem vlády zrušit televizní a rozhlasové poplatky.
03:06Aktualizovánopřed 40 mminutami

Policie našla v bytě útočníka z Chřibské další zbraně

Při prohlídce bytu útočníka v Chřibské na Děčínsku našla policie další dvě střelné zbraně včetně střeliva. Při pondělním útoku měl u sebe pachatel čtyři zbraně. Zastřelil zaměstnance městského úřadu a šest dalších lidí utrpělo zranění, z toho byli tři policisté. Motivem jednání útočníka, který se pak zastřelil, bylo podle policie řešení osobních problémů, směřovaly ke konkrétnímu člověku, který pracoval na městském úřadě. Vyšetřovatelé dodali, že samotný motiv činu dál prověřují.
před 1 hhodinou

Česko bude dál působit v uskupení NATO na Slovensku, řekl ministr obrany Zůna

Český ministr obrany Jaromír Zůna (za SPD) navštívil ve středu v Bratislavě svého slovenského protějška Roberta Kaliňáka (Smer). Česko bude nadále zapojeno do bojového uskupení NATO na Slovensku, řekl později na společné tiskové konferenci. Obě země chtějí spolupracovat v protivzdušné obraně. Odpoledne má jednání ministrů pokračovat.
12:52Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Kauza Čapí hnízdo trvá dlouho, míní Válková. Podle Pospíšila to není důvod k nevydání Babiše

Mandátový a imunitní výbor sněmovny začal řešit žádost o vydání premiéra Andreje Babiše (ANO) a předsedy Poslanecké sněmovny Tomia Okamury (SPD) ke stíhání. Šéfka výboru Helena Válková (ANO) uvedla, že výpovědi aktérů kauz ji nepřekvapily a utvrdily ji v některých postojích. Člen sněmovního ústavně-právního výboru Jiří Pospíšil (TOP 09) očekává, že rozhodování bude asi „mnohem více stranické“ než v jiných kauzách z minulosti. Řekli to v Událostech, komentářích moderovaných Terezou Řezníčkovou.
před 4 hhodinami

Ministerstvo chce pomoci školám se sociálně znevýhodněnými dětmi

Skoro pět procent dětí na základních školách patří mezi sociálně znevýhodněné – ať už vyrůstají v chudších nebo jinak složitějších rodinných poměrech. Ukazují to nová data ministerstva. To vidí pomoc v cíleném financování škol s těmito žáky.
před 7 hhodinami

Všichni jsou z Trumpa zneklidněni. Inspiruje i Putina, míní exvelvyslanec Kolář

„Čekal jsem, že to bude jízda, (...) ale to, co se odehrává teď, opravdu předčilo všechna má očekávání a musím říct, že mě to skoro nenechává v klidu usnout,“ zhodnotil bývalý velvyslanec Česka v USA a Rusku Petr Kolář první rok druhého funkčního období vlády prezidenta USA Donalda Trumpa. „Všichni jsou zneklidněni. Nevědí, co od toho člověka můžeme očekávat. Najednou nás dostává do situace, kdy se začínáme obávat, že garance, kterou USA poskytovaly, bude použita proti nám,“ řekl v Interview ČT24 moderovaném Danielem Takáčem. Podle Koláře Trump nejspíš inspiruje i ruského vládce Vladimira Putina, který možná přemýšlí o tom, jak nejisté situace ve světě využít.
před 8 hhodinami

Reportéři ČT: Stát se pře kvůli lomu ČSA s Tykačovou firmou o stovky milionů

Už několik měsíců trvá spor státu s těžařskou firmou Severní energetická Pavla Tykače. Jde v něm o stovky milionů korun za rekultivace lomu ČSA na Mostecku. Region se po desetiletích těžby postupně vrací k přírodě. Zdejší obce tedy netrpělivě vyčkávají, zda a kolik peněz nakonec dostanou na svůj další rozvoj jako bolestné za roky, kdy byly těžbou zasaženy. Ve sporu jde mimo jiné i o ceny pozemků v místě lomu, za jejichž převedení na stát chce Severní energetická 150 milionů korun. Stát má teď k dispozici vyjádření znalce, podle kterého naopak tyto pozemky mají cenu pouhých pěti milionů korun. Pro Reportéry ČT natáčela Jana Neumannová.
před 8 hhodinami

„Vážený soudruhu prezidente.“ Historik zkoumá příběhy skrz normalizační dopisy Hradu

V průběhu normalizace registrovalo oddělení stížností prezidentovy kanceláře stovky tisíc dopisů. Nejvíc jich bylo doručeno prezidentovi Ludvíku Svobodovi v roce 1969. Dopisy odrážejí běžné problémy společnosti, jako jsou bydlení, sociální zabezpečení, cestování do zahraničí a školství. Ve své knize „Vážený soudruhu prezidente“ nabízí historik Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR Tomáš Vilímek desítky příběhů odhalujících jak úsměvné, tak tragické stránky života za normalizace.
před 8 hhodinami
Načítání...