Nový dotační program na domy pomůže uspořit, uvedl Hladík. Nemá být pro všechny, kontruje Brabec

Nahrávám video

Je správné rozdat lidem 40 miliard korun z evropských peněz v rámci programu Oprav dům pro babičce? Podle ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL) jde o cestu, jak snížit výdaje za energie i plnit závazky v řešení klimatické krize. Podle exministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) jde ale o proinflační program, který je zbytečně zaměřený na všechny, i když by se měl týkat především mladých rodin a znevýhodněných. Debatovali o tom v Událostech, komentářích.

Lidé, kteří opravují nebo se chystají renovovat staré domy, budou moci od září žádat o dotaci. Budou ji moci získat dopředu, podmínkou je komplexní zateplení objektu. Stát tak chce podpořit renovace rodinných domů namísto výstavby nových. Cílovou skupinou jsou zejména mladé rodiny.

Podle Hladíka nový dotační titul doplní programy jako Nová zelená úsporám či Nová zelená úsporám Light. Míní, že je teď správný čas na renovování a zateplování, neboť ceny materiálů jdou dolů. „Toto je konkrétní odpověď českého státu, jak pomoci dlouhodobě uspořit,“ tvrdí.

Nárok na dotaci budou mít lidé, kteří mají v rekonstruovaném domě hlášené trvalé bydliště a budou ho tam mít ještě deset let po provedení oprav. Pokud by chtěli podporu využít na rekonstrukci rekreačního objektu, je to možné. Trvalé bydliště si tam ale musí přehlásit.

Výše peněz pak bude záviset na tom, do jaké energetické třídy objekt spadá. To by měl žadatel doložit posudkem od energetického specialisty. Předložit je třeba i projekt. Samotná rekonstrukce pak musí být hotová do dvou let. Využívání dotací bude kontrolovat Státní fond životního prostředí, podle Hladíka na to bude mít kapacity.

Brabec: Může se to projevit i v ceně nemovitostí

Brabec vidí problém v tom, že se k dotaci dostane „v zásadě kdokoliv, kdo si tu žádost podá“. Zmínil, že čtyřicetimiliardový program přichází v době, kdy máme ještě stále vysokou inflaci. „Ten program je čistě proinflační. (…) Obávám se, že se to projeví i v ceně nemovitostí. Pokud bude dneska někdo prodávat starší nemovitost, tak už si do toho logicky zakalkuluje, že kupujícímu stát dá milion korun na nějaké opatření,“ předpovídá.

Exministr je prý principiálně pro, aby se pomáhalo lidem, kteří to potřebují, tedy znevýhodněným a mladým rodinám. Obává se ale, že program budou využívat lidé, kteří vůbec nemusí řešit bytovou krizi. Zmínil například ony nezateplené chalupy, na něž bude program podle něj ideální, protože nepotřebují vnitřní rekonstrukci.

Hladík podotýká, že čtyřicet miliard korun se bude čerpat po dobu osmi let. Tato částka podle něj „nebyla identifikována, že by měla proinflační parametry“. Dotační titul je podle ministra postavený tak, aby pomohl mladým lidem kombinací dotace a výhodného úvěru.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Od kapříků k litrům vína. Nová zjištění ukazují, jak se ovlivňovaly fotbalové zápasy

Víno, to byl krycí název pro úplatky a platby za sázky ve fotbalové kauze, kterou od března vyšetřují kriminalisté. Nová zjištění ČT ukazují, jak přesně fungovala organizovaná skupina, která v českém fotbale manipulovala zápasy. V současné době je stíháno 32 lidí. Dlouhodobě se rozplétání korupční aféry věnují Reportéři ČT, kteří na červen připravují rozsáhlý materiál.
před 1 hhodinou

MHD mají některá města zdarma, nově to zavedou i Klatovy

Autobusy městské hromadné dopravy v Klatovech budou od července vozit všechny cestující zdarma. Radnice chystá optimalizaci veřejné dopravy a chce ji především zrychlit. Dosud si pasažéři kupovali jízdenku přímo u řidiče, což vzhledem k počtu zastávek přinášelo značné zdržení. MHD zdarma zavedly v minulosti například Frýdek-Místek, Valašské Meziříčí nebo Kolín. Většina velkých měst ji nabízí jen určitým skupinám obyvatel, nejčastěji seniorům a dětem.
před 1 hhodinou

VideoKonflikt na Blízkém východě zdražuje plastové obalové materiály

Plastové obaly prudce zdražily kvůli situaci na Blízkém východě. Navíc se nemají jak dostat do Evropy. Tyto obalové materiály vznikají z ropy, jejíž cena od začátku konfliktu prudce stoupla. Došlo také k přerušení dodavatelských řetězců mezi Blízkým východem a Evropou, která není zcela soběstačná z hlediska výroby, ať už jde o polyethylen, či polypropylen, jež se především používají pro obalové materiály. Některé firmy proto už začaly používat alternativy k plastům, kvůli úsporám i ekologii. Úplné nahrazení ale v nejbližší době zatím reálné není. A tak se na dodávky například oblíbené strečové fólie čeká mnohem déle než dříve.
před 11 hhodinami

ŘSD i Správa železnic chtějí příští rok o miliardy víc

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) a Správa železnic chtějí pro rok 2027 víc finančních prostředků než letos, aby mohly pokračovat v klíčových stavbách a pustit se i do nových projektů. Tuzemská dálniční síť by se měla v příštím roce rozšířit o třicet až pětatřicet nových kilometrů. Letos ŘSD plánuje zprovoznit téměř čtyřicet kilometrů hlavních dopravních tepen a dalších jednadvacet kilometrů silnic první třídy.
před 12 hhodinami

Školy omezují používání mobilů, v některých děti tráví přestávky aktivněji

Ministerstvo školství doposud nemělo žádný přehled o tom, jak školy upravují používání mobilů během vyučování. Rozeslalo proto dotazníky do základních a středních škol i na konzervatoře. Předběžná data říkají, že většina zařízení už k nějaké formě omezení přistoupila. Březnový průzkum naznačuje, že pro jsou zhruba čtyři pětiny rodičů.
před 12 hhodinami

Lebku se podařilo vyprostit z betonu, neutrpěla vážnou újmu

„Viděla jsem ji a je v pořádku,“ řekla řeholní sestra Roberta Markéta Ševčíková o lebce svaté Zdislavy, kterou se expertům v neděli podařilo úspěšně vyjmout z betonu. Relikvii v úterý podle kriminalistů ukradl z baziliky v Jablonném v Podještědí pětatřicetiletý muž, podezřelého zadrželi ve čtvrtek. Při krádeži došlo k poškození lebky, obviněný ji následně podle policie zalil do betonu s cílem ji pohřbít. V sobotu soud v České Lípě neposlal muže do vazby, stíhán bude na svobodě.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Kolínská U&C dodá průzkumné drony pro americkou armádu v Evropě

Kolínský výrobce bezpilotních prostředků U&C UAS uzavřel kontrakt na dodání průzkumných dronů jednotkám americké armády rozmístěným v Evropě. Tato pilotní zakázka v ceně ve stovkách tisíc eur, tedy v přepočtu několika milionů korun, je pro firmu pouhým počátkem v objemech výrazně násobně vyšších, sdělil výrobní ředitel společnosti Pavel Bulant. Hlavním odběratelem U&C UAS je Ukrajina.
před 12 hhodinami

Ve dvanácti krajských městech se sešli lidé k podpoře ČT a ČRo

Ve dvanácti krajských městech Česka se před pátou hodinou odpoledne sešli lidé, aby podpořili nezávislost médií veřejné služby. Pochody napříč ulicemi center měst na podporu České televize a Českého rozhlasu zorganizoval spolek Milion chvilek pro demokracii. Kritika organizátorů a účastníků míří na návrh zákona, který představil ministr kultury Oto Klempíř (za Motoristy) a který mimo jiné převádí financování ČT a ČRo pod státní rozpočet.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami
Načítání...