Nejlépe se žije v Říčanech, nejhůře v Orlové, tvrdí analýza. Je to spíše vina státu, hájí Orlovou starosta

13 minut
Události, komentáře: Miroslav Chlubna a David Michalička
Zdroj: ČT24

Středočeské Říčany jsou podle analýzy společnosti Obce v datech už počtvrté v řadě nejlepší místo k životu. V indexu kvality života získaly nejvyšší možný počet bodů, tedy 10. Naopak nejhůř se podle žebříčku žije v Orlové. O analýze diskutovali v pořadu Události, komentáře starosta Orlové Miroslav Chlubna a starosta Říčan David Michalička.

Mezi deseti nejhoršími obcemi pro život je pět měst z Ústeckého kraje. Po Orlové a Karviné v Moravskoslezském kraji se lidem nejhůř žije v Mostě, dále v Litvínově na Mostecku a Žatci na Lounsku. Pomyslné sedmé a osmé místo mezi nejhůře hodnocenými městy obsadily Kadaň na Chomutovsku a Podbořany na Lounsku. Nejlépe se v Česku lidem žije ve středočeských Říčanech. Index kvality života, který hodnotí 206 obcí s rozšířenou působností, sestavuje společnost Obce v datech. 

Starosta Orlové Miroslav Chlubna (Nezávislí a Změna pro lidi) označil žebříček za tendenční. Upozorňuje dle něj na problémy, které ale nejsou doménou Orlové, nýbrž státu, který je dopustil. Jedním z těchto problémů je například znečištěné ovzduší, jehož největší množství jde do Česka z Polska. „Nevím, jak bych to mohl změnit jako starosta Orlové, to může změnit stát a ten se k tomu dlouho nemá,“ řekl.

Upozornil, že Orlová má historickou zátěž, město rostlo s těžbou uhlí a teď na to doplácí. V sedmdesátých letech tam zrušili železniční spojení, což je také v analýze hodnoceno. Vyzdvihl naopak dobrou infrastrukturu, zejména levné byty. V analýze se také hodnotí míra vzdělání. Starosta Orlové ale podotkl, že lidé pro práci v šachtách velké vzdělání nepotřebovali. „Ve výsledku na tom tedy nejsme dobře, nejde to až tak za tím městem samotným a nedá se to změnit rychle, a vůbec ne bez pomoci státu,“ uvedl.

Chlubna také kritizoval to, že se nyní v médiích ukazují staré fotografie Orlové, které nejsou aktuální a novináři je dle jeho názoru úmyslně zveřejňují proto, aby město vypadalo co nejhůře.

Říčany si chválí zejména polohu

Starosta Říčan David Michalička (Klidné město) si úspěch Říčan vysvětluje výbornou polohou města. To je blízko u Prahy a jsou tam tedy dobré pracovní příležitosti. Starosta dále uvedl, že v Říčanech je oproti Orlové velká poptávka po bydlení, oproti jiným regionům to působí problémy.

„Jsme samozřejmě rádi, že jsme už počtvrté uspěli v tomto žebříčku, a snažíme se dívat na ta kritéria, kde se neumisťujeme na prvních místech. Snažíme se tato kritéria zlepšovat tak, abychom se stále posouvali dál,“ řekl. Problémem v Říčanech je například doprava, dle Michaličky by velice pomohla dostavba pražského okruhu.

6 minut
Události: Vedení města Orlová se ohradilo proti výsledkům analýzy
Zdroj: ČT24

Další města

Společnost Obce v datech přiděluje při hodnocení městům od 0 do 10 bodů. Na druhém místě je Praha, má 9,4 bodu. Negativně je tam hodnocena například cena nemovitostí v poměru k průměrné hrubé mzdě. Naopak dobrá je mimo jiné kvalita středních škol.

Na třetím místě v žebříčku jsou Brandýs nad Labem –⁠ Stará Boleslav a Černošice. Shodně je v těchto městech negativně hodnocena kapacita základních škol. Naopak třeba v Černošicích je vysoká účast u voleb.

Pokud jde o druhou stranu žebříčku, nejhůře hodnocenou obcí po Orlové je Karviná. Získala půl bodu –⁠ třeba za dobrou dojezdovou vzdálenost do nemocnice. Naopak špatně jsou tam hodnoceny firmy, u kterých byl zaznamenán únik škodlivých látek.

Třetí od konce se umístil Most, taky s dobrou dostupností nemocnice, ale s nízkou kapacitou mateřských škol.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Hosté Událostí, komentářů hodnotili programové prohlášení vlády

Programové prohlášení vlády i průběh druhého dne sněmovní schůze o důvěře vládě Andreje Babiše (ANO) byla témata diskuze Událostí, komentářů. „Programové prohlášení má v sobě vše podstatné,“ myslí si místopředseda sněmovního ústavně-právního výboru Libor Vondráček (Svobodní, klub SPD). Místopředseda sněmovny Jan Skopeček (ODS) naopak řekl, že programové prohlášení obsahuje vnitřní rozpory. Šéf KDU-ČSL Marek Výborný uvedl, že je v prohlášení slibováno „všem všechno“, ale není jasné, kde na to vláda vezme. Místopředseda sněmovny Patrik Nacher (ANO) reagoval, že příjmy vyplývají například z boje se šedou ekonomikou nebo nastartování ekonomického růstu. Debatu moderovala Tereza Řezníčková.
před 53 mminutami

Vrátí se inverze, v neděli má silně foukat

V příštích dnech se do Česka vrátí inverzní ráz počasí. O víkendu se objeví mlhy, často i mrznoucí. Slunce se ukáže spíše jen na horách, v neděli se místy vyjasní i v nížinách. Nejvyšší teploty vystoupí lehce nad nulu. Postupně zesílí vítr, který v nárazech dosáhne během neděle rychlosti až 70 kilometrů v hodině, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
před 1 hhodinou

Kaple v Bečově se zbavuje lešení, o Velikonocích přivítá návštěvníky

Víc než šest století stará kaple v Bečově nad Teplou bude znovu přístupná veřejnosti. Právě v ní objevili v roce 1985 kriminalisté pod podlahou zakopaný jeden z největších pokladů Česka – relikviář svatého Maura. Uplynulé dva roky zde pracovali restaurátoři. V klenbě odhalili malbu svatého Matouše. Řešili také, jak se vypořádat s vlhkostí, která vnikala do zdí, či s narušenou statikou stropu. Zatímco lešení zmizí už zítra, malby si návštěvníci prohlédnou až o Velikonocích. Do té doby zůstane kaple nepřístupná.
před 2 hhodinami

Zápisy do prvních tříd letos přinášejí změny. Na co se připravit?

Tento týden začínají zápisy do prvních tříd základních škol, které mají trvat do poloviny února. Konkrétní termín si ale stanovují školy samy, většinou to bývají dva dny. Kromě posunutí termínu zápisu se letos také zpřísňují pravidla pro udělení odkladu povinné školní docházky. K zápisům by mohlo letos přijít kolem 140 500 dětí, vyplývá z odhadu ministerstva školství. Bylo by to méně než loni.
před 2 hhodinami

ŽivěSněmovna třetím dnem jedná o vyslovení důvěry Babišově vládě

Sněmovna se ve čtvrtek třetím dnem zabývá žádostí o vyslovení důvěry kabinetu Andreje Babiše (ANO), který tvoří i SPD a Motoristé. Diskuze trvala od úterý do středy dohromady asi devatenáct hodin čistého času. Ve středu většinou vystupovali opoziční poslanci, kteří před novou vládou varovali a kritizovali ji. Do rozpravy bylo na konci středečního jednání přihlášeno ještě přes dvacet zákonodárců. K samotnému hlasování by mohlo dojít v průběhu čtvrtka.
před 3 hhodinami

Sněmovna druhým dnem jednala o důvěře vládě

Sněmovna opět přerušila debatu o vyslovení důvěry vládě, kterou zahájila v úterý odpoledne. K hlasování se dolní komora dostane nejspíše ve čtvrtek. Diskuse včetně vystoupení členů vlády trvala zatím 19 hodin. V úvodu středečního jednání hovořili zástupci opozice s přednostním právem, kteří před novým kabinetem varovali. Po jedenácté hodině dopoledne sněmovna zahájila obecnou rozpravu, během níž další opoziční zákonodárci pokračovali v kritice vlády.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Na východě Česka se může tvořit ledovka, varují meteorologové

Ve východní polovině Česka hrozí od středečního odpoledne při mrznoucím dešti ledovka. Zejména v částech Pardubického a Olomouckého kraje se může tvořit i ve čtvrtek dopoledne. Vyplývá to z aktualizované výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Při ledovce je podle meteorologů potřeba počítat s problémy v dopravě, opatrní by měli být také chodci.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Předávali si mě jako ošatku, popsal muž záchranu z jeskyně

Jedno špatné došlápnutí v jeskyni Svážná studna v Moravském krasu o víkendu stačilo k tomu, že si zkušený speleolog a také dobrovolný hasič Václav Adamec vyzkoušel fungování záchranného systému z druhé strany. Vysvobodit se ho se zlomenou holení v neděli podařilo po více než dvaceti hodinách. Adamec se nyní zotavuje a o zkušenosti vypráví: „Ani na chvíli nešla úvaha, že bych se nahoru nedostal.“
před 13 hhodinami
Načítání...