Mynář se kvůli ústavní stížnosti sejde s Filipem, uvedl Zeman. Soudce prý o schůzce nic neví

Doporučení soudcům nejsou podle prezidenta Miloše Zemana jejich ovlivňováním, ale vyjádřením názoru. Soudci by podle hlavy státu neměli žít v izolaci od lidí. Zeman to řekl v televizi Barrandov. Zároveň uvedl, že hradní kancléř Vratislav Mynář jednal se soudci z jeho pověření. Mynář by se podle Zemana měl nyní sejít se soudcem Ústavního soudu Janem Filipem, a to kvůli stížnosti hlavy státu na takzvaný lex Babiš. Filip ale v pátek na Zemanova slova reagoval, že o údajně plánované schůzce nic neví.

O tom, že kancléř Mynář opakovaně kontaktoval soudce ve věcech, které se týkají Hradu a prezidenta, psal minulý týden Respekt. Bývalý předseda Nejvyššího správního soudu (NSS) Josef Baxa ve čtvrtek v rozhovoru pro Deník N uvedl, že mu Hrad dával opakovaně najevo, jak má jeho soud rozhodnout v některých kauzách.

Zeman uvedl, že s tehdejším předsedou NSS Baxou hovořil o rozsudku, který NSS vynesl ve věci stavby zdymadla na Labi u Přelouče. „Pan Baxa mně také občas doporučoval, koho mám a koho nemám navrhnout. No a proč já bych nemohl doporučovat panu Baxovi ve věci Nejvyššího správního soudu,“ řekl Zeman. „Samozřejmě, že doporučení není ovlivnění, doporučení je vyjádření názoru,“ zdůraznil.

 Soudci by podle Zemana neměli žít ve skleněné věži. Izolování od kontaktů s ostatními lidmi by podle prezidenta zhoršilo kvalitu jejich práce, protože nebudou znát řadu informací nebo je budou znát zkresleně. Prezident je odpůrcem toho, aby se schůzky se soudci konaly tajně. „Jestliže se skrývají lidé, kteří se scházejí, je na tom něco špatného,“ uvedl Zeman.

Baxa je podle Zemana „možná trochu zatrpklý“ kvůli tomu, že hlava státu nevyhověla jeho žádosti, a jmenovala novým předsedou NSS Michala Mazance. Baxovi vadilo, že Mazanec bude za tři roky muset funkci opustit kvůli věku.

Filip: O schůzce s Mynářem nic nevím

Ke kontaktům svého kancléře s některými soudci prezident uvedl, že Mynář jednal z jeho pověření. Kancléř se má podle Zemana nyní sejít s ústavním soudcem Janem Filipem kvůli ústavní stížnosti, kterou prezident podal na takzvaný lex Babiš. Mynář se má podle Zemana soudce zeptat, proč prezidentská stížnost leží u soudu již dva roky.

„Mohu jen sdělit, že o tom nic nevím,“ uvedl podle ČTK bez dalších podrobností Filip. Mluvčí Ústavního soudu Miroslava Sedláčková Zemanův výrok o plánované schůzce v pátek komentovat nechtěla. Vyjadřovat se prý nebude ani nikdo jiný ze soudu.

Problematikou kontaktů s účastníky řízení se Ústavní soud zabýval na výjezdním zasedání pléna, tedy sboru všech soudců. „Bylo dohodnuto, že v tzv. živých kauzách nepovažuje Ústavní soud za přípustné kontakty či jinou komunikaci soudců – včetně ostatního odborného aparátu Ústavního soudu – s účastníky řízení mimo předepsanou procesní formu,“ citoval web Respektu předsedu soudu Pavla Rychetského. Schůzka mezi Mynářem a Filipem by už podle daného vyjádření nebyla možná. 

Prezident se opřel i do ministra školství

Miloši Zemanovi také vadí schůzka ministra školství Roberta Plagy (ANO) s ředitelem Bezpečnostní informační služby (BIS) Michalem Koudelkou. Za hrubou chybu označil to, že si podle něj nechá ministr školství mluvit do podoby výuky historie.

Plaga se s Koudelkou sešel ve druhém lednovém týdnu. Podle ministerstva schůzka potvrdila, že v době hybridních hrozeb je víc než kdy jindy potřeba věnovat pozornost vytvoření prostoru pro vyváženou výuku moderních dějin, což by měl být jeden z cílů revize rámcových vzdělávacích plánů. Později ministerstvo upozornilo, že nezaznělo ani slovo o proruských dějinách či bezhlavém naslouchání BIS, jak schůzku interpretovali někteří novináři. BIS setkání nekomentovala.