Ministerstvo se omluvilo za nezákonné odposlechy novináře Janka Kroupy

Ministerstvo spravedlnosti se omluvilo reportérovi Českého rozhlasu Janku Kroupovi za nezákonné policejní odposlechy jeho telefonu v kauze Pandur. Uvedl to server iROZHLAS.cz a omluvu potvrdilo i ministerstvo. Došlo k ní ale až po několika letech a vleklých soudních tahanicích, odposlechy se totiž týkají let 2011 a 2012.

„Jan Kroupa požadoval písemnou omluvu a této žádosti jsme vyhověli,“ doplnila Lucie Machálková z tiskového oddělení ministerstva. Úřad Kroupovi zaslal omluvu za to, že „jeho telekomunikační provoz byl nezákonně předmětem odposlechu a záznamu“ a že ho o tom nikdo neinformoval.

„Je to dlouhá doba, ale jsem rád, že k takovému kroku nakonec ministerstvo přistoupilo. Nesmíme ale zapomínat, že omluvě předcházely dvě rozhodnutí Nejvyššího soudu a jedno rozhodnutí Ústavního soudu, takže ono to zase tak dobrovolné a od srdce nebylo,“ řekl serveru iROZHLAS.cz Kroupův advokát Petr Toman.

Policisté monitorovali Kroupův telefon celkem pět měsíců. Nejprve reportéra odposlouchávali v období od 14. června do 14. října 2011 a poté od 16. ledna do 16. února 2012. Kroupa tehdy pracoval pro deník Mladá fronta DNES.

Policie se z odposlechů chtěla dozvědět, od koho novinář získal protokol týkající se případu lobbisty Marka Dalíka a obrněných transportérů Pandur. Totožnost toho, kdo dokument vynesl, však přesto nezjistila. Dalík byl později odsouzen k pětiletému vězení.

Nejvyšší soud nakonec loni konstatoval, že Okresní soud v Ostravě, který odposlech Kroupy povolil, porušil zákon. Mimo jiné totiž nezdůvodnil, proč prolamuje novinářovo právo na ochranu zdroje. Nevysvětlil ani dobu trvání příkazu k odposlechu ani to, proč nelze sledovaného účelu dosáhnout jinak. Pouze převzal názor státního zástupce Rostislava Bajgera z olomouckého vrchního státního zastupitelství, který odposlech navrhl.