Dalík nastoupil do vězení. Za mřížemi by měl strávit pět let

Někdejší blízký spolupracovník expremiéra Mirka Topolánka Marek Dalík nastoupil do ruzyňské věznice, kde by měl strávit příštích pět let. Proti rozsudku, který se týká korupce při nákupu obrněných transportérů Pandur, sice podal Dalík dovolání k Nejvyššímu soudu, za mříže přesto musí, protože dovolání nemá odkladný účinek.

Video Události
video

Reportáž: Dalík nastoupil do vězení

Termín pro nástup do vězení měl Dalíkovi vypršet ve čtyři odpoledne. Dorazil necelou půlhodinu přetím, přivezl ho advokát a exministr dopravy Radek Šmerda. Na otázky novinářů neodpověděl, zamířil ke dveřím věznice, za kterými vzápětí zmizel.

Marek Dalík již ve vězení kvůli pandurům byl, loni v září nastoupil na poslední chvíli. Původní čtyřletý trest však zrušil na jaře – zhruba po sedmi měsících od nástupu do vězení – Nejvyšší soud. Nový pravomocný rozsudek, tentokrát pětiletý, padl v červenci.

Podle pražského vrchního soudu se Dalík dopustil podvodu, když se ze zbrojařů pokusil vylákat peníze s tím, že předstíral, že měl vliv na zakázku a může ovlivnit rozhodování vlády. „Dopustil se jednání, které bezprostředně směřovalo k tomu, aby sebe obohatil tím, že uvedl někoho v omyl,“ řekl v červenci soudce Martin Zelenka.

Spor se týká Dalíkovy schůzky se zástupci firmy Steyr, která pandury vyrábí, v listopadu 2007. Tehdy byla u moci vláda Mirka Topolánka (ODS), která zrušila původní dohodu o nákupu obrněnců uzavřenou již předchozím Paroubkovým kabinetem. Podle obžaloby si Marek Dalík řekl o půl miliardy korun.

Sám Dalík před soudem připustil, že se na schůzce hovořilo o částce „třikrát šest“ milionů eur, které charakterizoval jako provizi například za PR služby. Podle Dalíka ale částku zmínil slovenský lobbista Miroslav Výboh, jehož firma měla v kontraktu nahradit společnost zbrojaře Pavla Musely.

„Přiznávám se k tomu, že jsem se na tomto podílel. Tu částku na druhé pražské schůzce vyřkl pan Výboh a já jsem ji potvrdil. K tomu se přiznávám, ano.“

Marek Dalík

u soudu poprvé přiznal jednání o penězích

Původně byl Dalík potrestán čtyřletým vězením za to, že na schůzku šel pro úplatek určený pro někoho z vlády, vrchní soud letos čin překvalifikoval. Dalík vinu dlouhodobě odmítá a po červencovém rozsudku se znovu obrátil na Nejvyšší soud. Může ale nanejvýš doufat v to, co již prožil – že bude po nějaké době zase propuštěn. I kdyby totiž Nejvyšší soud i podruhé rozhodl v Dalíkův prospěch, do vězení prozatím musí, i přes podané dovolání zůstává pravomocný rozsudek vrchního soudu.

Marek Dalík
Profil

Marek Dalík

Marek Dalík, někdejší poradce premiéra Topolánka, se v minulosti zapletl do několika kauz. Nekorunovaný král českého lobbingu se v zákulisí české politiky pohybuje již od roku 1999. V letech 2006 až 2009, kdy byl Topolánek premiérem, stál Dalík často po jeho boku, dokonce si koupil byt ve stejném domě. Podle médií měl výrazný podíl na Topolánkově politické strategii, zároveň však během jeho éry nebyl v ODS příliš populární. V době jeho angažmá v českém veřejném prostoru se novináři pozastavovali nad Dalíkovými vysokými příjmy.

Dalíkovo jméno se začalo v médiích více objevovat od srpna roku 2004 v souvislosti s kauzou údajného uplácení exposlance Unie svobody Zdeňka Kořistky. Ten tehdy obvinil Dalíka, že mu společně s Janem Večerkou nabízeli deset milionů korun, když nepodpoří vládu Stanislava Grosse (ČSSD). Na přelomu let 2006 a 2007 se Dalík podílel na vyjednávání podpory Topolánkově koaliční vládě, kterou nakonec podpořili dva sociální demokraté Miloš Melčák a Michal Pohanka. Zapleten byl také v takzvané Toskánské kauze, která vznikla v létě 2009 po zveřejnění tajně pořízených fotografií z Topolánkovy dovolené v Itálii, kde byl zachycen ve společnosti lobbistů a podnikatelů.