Lidé na venkově ztrácejí důvod tam žít, říká Tomáš Czernin. Na podzim chce být předsedou TOP 09

27 minut
Tomáš Czernin: Lidé na venkově ztrácejí důvod tam žít
Zdroj: ČT24

TOP 09 bude na podzim volit nové vedení a o místo v čele se už přihlásil nynější místopředseda strany a senátor Tomáš Czernin, který by chtěl vystřídat současného lídra Jiřího Pospíšila. Strana podle něj nabízí unikátní kombinaci konzervativní a proevropské politiky, která může oslovit městského i venkovského voliče, uvedl v Interview ČT24.

Czernin přiznává, že kondice strany TOP 09, která letos oslavila desáté výročí založení, není dobrá. „Členové TOP 09 potřebují nový náboj, nový elán, v poslední době ty výsledky nebyly úplně nejlepší, to si můžeme přiznat,“ říká kandidát na předsedu.

V pozici šéfa strany by prý nejprve sestavil stínovou vládu, která by mohla oponovat současnému kabinetu. „Je načase pro jednotlivé obory najít odborníky a sestavit stínovou vládu, protože sám nerozumím perfektně všemu a máme řadu vynikajících odborníků, které by bylo dobře uplatnit,“ představil své plány.

Konzervatismus je solidarita, tvrdí Czernin

Czernin se považuje za zastánce autentického konzervatismu, který je založen na evropských hodnotách vycházejících z křesťanských a judaistických tradic. „V poslední době se mnohé strany snaží si ten konzervatismus přivlastnit a spojují ho s různými nezdravými jevy. Tím myslím populismus, rasismus a xenofobii. To jsou ale jevy, které jsou naprosto neslučitelné s těmi evropskými tradicemi,“ prohlásil. 

„Naopak se domnívám, že konzervatismus je především solidarita a umění kompromisu. A to, že jsem konzervativní, v žádném případě neznamená, že odmítám nové věci, to znamená, že si vážím toho, co platí stále,“ vysvětlil. Mezi jinými konzervativními stranami TOP 09 podle Czernina vyniká tím, že je jasně proevropská. 

Podle Czernina musí TOP 09 oslovit nejen městské, ale také venkovské voliče, které se podle něj zatím nedařilo příliš získávat. Jejich situace je přitom podle něj čím dál tím obtížnější. „Lidé na venkově ztrácejí důvod tam žít. Život tam se jim neustále ztrpčuje. Myslím, že stát by měl občanům pomáhat, měl by pro ně vytvářet servis, a ne je vodit a už vůbec ne šikanovat,“ prohlásil.

„Vidíme na vesnicích, že mizí hospody, mizí obchody, mluví se o zavírání pošt, teď jsme nedávno zachránili ještě na nějakou dobu matriky, ale lidé jsou za všemi službami nuceni jezdit do měst a dopravní infrastruktura také není dobrá,“ popisuje.

Pospíšil chce představit svou vizi

Podporu kandidatuře Tomáše Czernina do čela TOP 09 už vyjádřili oba zakladatelé strany Miroslav Kalousek i Karel Schwarzenberg, kteří zároveň kritizují současného předsedu Jiřího Pospíšila. Podle nich nelze dobře spojit funkce předsedy strany a europoslance.

V tomto ohledu Pospíšila kritizuje i Czernin. „Při vší úctě k současnému předsedovi se domnívám, že strana potřebuje větší nasazení, že se zkrátka nedá řídit z Bruselu nebo ze Štrasburku a současně být předsedou klubu pražských zastupitelů, že těch funkcí je zkrátka moc,“ uvedl.

Pospíšil se stal znovu europoslancem v květnových volbách a k obhajobě křesla předsedy se zatím přímo nevyjádřil. V čele TOP 09 nahradil Pospíšil před dvěma lety Kalouska, který úmysl neucházet se o předsednickou funkci oznámil krátce po sněmovních volbách 2017, v nichž TOP 09 získala 5,31 procenta hlasů a jen těsně se dostala do sněmovny.

Opoziční TOP 09 uspořádá volební sněm 23. a 24. listopadu v pražském hotelu Don Giovanni. Kandidaturu na předsedu strany zatím ohlásil jen Czernin. Pospíšil oznámil, že se chystá svoji vizi další cesty TOP 09 představit v druhé polovině srpna.

Tomáš Czernin v Interview ČT24 kromě situace strany TOP 09 komentoval také spory o jmenování ministra kultury nebo sucho, která zasáhlo českou krajinu. Celý rozhovor lze přehrát ve videu v úvodu článku nebo ve zvukové podobě jako podcast.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Objem hypoték v říjnu stoupl o tři procenta na 38,8 miliardy korun

Banky a stavební spořitelny v Česku poskytly v říjnu hypotéky za 38,8 miliardy korun, což je proti září nárůst o tři procenta. Nové úvěry bez refinancování klesly o procento na 29,4 miliardy korun. Průměrné úrokové sazby nových úvěrů klesly na 4,48 procenta ze zářijových 4,52 procenta. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
před 1 hhodinou

Budoucí vláda chce, aby obce odváděly zisky z radarů. Samosprávy s tím nesouhlasí

Blíží se možný výpadek v příjmech měst a obcí. Pravděpodobná budoucí vláda v návrhu programového prohlášení počítá s tím, že peníze, které samosprávy do své kasy vybírají na pokutách z radarů, přenese na stát. Oslovení starostové s takovým krokem nesouhlasí, obcím by podle nich vypadly příjmy. Kritici také upozorňují na to, že se v řadě případů přestane rychlost měřit.
před 1 hhodinou

Řešení střetu zájmů oznámím těsně před jmenováním premiérem, avizoval Babiš

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš oznámí, jakým způsobem vyřeší svůj střet zájmů, těsně předtím, než ho prezident Petr Pavel jmenuje do premiérské funkce. Pokud si to prezident přeje, sdělí to veřejně. Babiš to řekl novinářům ve čtvrtek večer po jednání koaliční rady vznikající vlády ANO, SPD a Motoristů v Průhonicích. Lídři stran také uvedli, že neplánují upravovat své programové prohlášení podle požadavků prezidenta.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Českou cenu za architekturu získal dětský hospic Dům pro Julii

Českou cenu za architekturu letos získal dětský hospic Dům pro Julii. Jeho autory jsou Tomáš Págo, Milan Joja a Karel Kubza z ateliéru Čtyřstěn architekti a krajinářský architekt Marek Holán. Vítěze ve čtvrtek vyhlásili zástupci České komory architektů, která soutěž pořádá. Společně s hlavním vítězem porota ocenila i pět realizací titulem Finalista a další dvě Cenou Aleny Šrámkové a čestným uznáním. Šest projektů získalo cenu partnerů.
před 8 hhodinami

Na Nymbursku se potvrdilo další ohnisko ptačí chřipky

Čtvrté letošní ohnisko ptačí chřipky v komerčním chovu, z toho třetí v tomto týdnu, je v chovu kachen firmy Perena v Nouzově na Nymbursku. Vysoce patogenní ptačí chřipka H5N1 tam byla potvrzena ve čtvrtek. V chovu je přes dva tisíce kusů šestitýdenních kachen. Kdy se začne s likvidací zbývající drůbeže, zatím není jasné, sdělil mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Na řadě stanic v Česku padaly teplotní rekordy

Kvůli silné inverzi ve čtvrtek na řadě stanic zejména na Šumavě či v závětří Jeseníků padly teplotní rekordy. Nejtepleji bylo v Kašperských Horách na Klatovsku, kde naměřili 20,6 stupně Celsia, jen o desetinu stupně méně hlásila stanice Pohoří na Šumavě v Novohradských horách. Český hydrometeorologický ústav to ve čtvrtek večer uvedl na sociální síti.
před 10 hhodinami

Břeclavský soud rehabilitoval rakouského rybáře zastřeleného za komunismu

Břeclavský soud po téměř sedmdesáti letech rehabilitoval rakouského rybáře Karla Benedika. V srpnu 1956 spolu s Walterem Wawrou rybařili u soutoku Kyjovky a Dyje a o šedesát metrů překročili hranici. Českoslovenští pohraničníci je oba zastřelili. Komunisté jejich smrt rodinám tajili až do sametové revoluce. Wawru soud rehabilitoval loni.
před 11 hhodinami

Je otázkou, kolik dalších podmínek bude prezident pro Babiše mít, říká Vondráček

Prezident Petr Pavel, který po předsedovi hnutí ANO Andreji Babišovi požaduje, aby veřejnosti vysvětlil, jak hodlá vyřešit svůj střet zájmů ještě před svým jmenováním premiérem, by měl podle Libora Vondráčka (Svobodní, klub SPD) Babiše jmenovat už nyní. „Pak by mu začala běžet třicetidenní lhůta, během níž by musel střet zájmů vysvětlit,“ uvedl Vondráček v pořadu Interview ČT24, který moderoval Daniel Takáč. Podle Vondráčka by prezident mohl, pokud by zjistil, že ho Babiš „obelstil“, klást překážky při jmenování ministrů. Dodal také, že způsob, jakým chce Babiš střet zájmů vyřešit, zná, avšak otázkou podle něj zůstává, kolik dalších podmínek bude prezident mít.
před 12 hhodinami
Načítání...