Kvůli skončení pronájmu pražského nádraží firma Grandi Stazioni nic nedostane. Soud zamítl odvolání

Správa železnic a České dráhy nemusí platit 1,25 miliardy korun italské Grandi Stazioni za neprodloužení pronájmu pražského hlavního nádraží. Městský soud v Praze ve středu potvrdil prvoinstanční rozhodnutí a zamítl odvolání italské firmy. Proti rozhodnutí je možné už jen podání dovolání k Nejvyššímu soudu.

Grandi Stazioni měla mít na základě dohody z roku 2003 hlavní nádraží pronajaté na 30 let. Součástí smlouvy byla ovšem podmínka na zrekonstruování objektu do 16. října 2016. To italská firma nesplnila a za 13 let opravila jen část budovy a odbavovací halu. Správa železnic (tehdy SŽDC) jí proto následně odmítla pronájem prodloužit.

Italská firma podala na Správu železnic i České dráhy žalobu, ve které se domáhala náhrady škody za ušlý zisk ve výši 1,25 miliardy korun. Podle advokátů společnosti byl důvodný předpoklad, že nájem bude prodloužen, protože o tom obě strany více než rok jednaly.

Nárok Grandi Stazioni na náhradu škody zamítl už loni v srpnu Obvodní soud pro Prahu 1. Odvolací soud nyní toto rozhodnutí potvrdil a označil za věcně správné.

Grandi Stazioni podala kvůli nádraží hned čtyři žaloby

Italská společnost podala v souvislosti s pražským hlavním nádraží čtyři žaloby. Žalobu na určení vlastnictví historické části nádraží Fantovy budovy zamítl loni v říjnu odvolací soud. Vedle tohoto Grandi Stazioni napadla také převod nové odbavovací haly na Správu železnic.

Další žaloba se týká náhrady více než 770 milionů za investované peníze při rekonstrukci nádraží. Z této sumy správa firmě loni vyplatila 565 milionů korun jako uznatelné náklady na částečnou rekonstrukci nádraží. Společnost pak snížila požadovanou sumu na zhruba 210 milionů korun. Tuto žalobu bude znovu projednávat prvoinstanční soud, jeho původní rozhodnutí totiž loni v prosinci zrušil odvolací soud. Čtvrtým sporem je právě žaloba o ušlý zisk.