Katolická teologická fakulta odmítá závěry univerzitního auditu. Naše pochybnosti ale potvrdil, říká rektorka Králíčková

Nahrávám video
Interview ČT24: Milena Králíčková (22. 1. 2024)
Zdroj: ČT24

Ze strany univerzity jsme identifikovali problémy v personalistice na Katolické teologické fakultě, řekla rektorka Univerzity Karlovy Milena Králíčková v pořadu Interview ČT24. Vedení Katolické teologické fakulty UK však nesouhlasí, že by audit univerzity poukazoval na závažná pochybení. Rektorka Králíčková by názorový rozpor ráda řešila na středečním akademickém senátu fakulty.

„V auditu jsme identifikovali ze strany univerzity několik základních problémů. Dva z nich se týkají práce v personalistice, ať už určitých reorganizačních kroků nebo navazování smluv s akademickými pracovníky,“ přiblížila Králíčková.

Vedení Katolické teologické fakulty (KTF) ve zprávě uvedlo, že fakulta dosud neobdržela oficiální závěry kontroly, ale pouze protokol z kontroly, ke kterému měla možnost uplatnit námitky. Ty dosud podle vedení fakulty nebyly vypořádané.

„Ráda říkám, že akademická obec Univerzity Karlovy je jako rodina. Ráda to používám, protože se tak na univerzitě cítím. V rodině si taky neradi vzkazujeme přes média, takže já se budu maximálně snažit vést komunikaci s Katolickou teologickou fakultou napřímo. Vyslanci vedení univerzity budou na akademickém senátu fakulty tuto středu. Na setkání se asi názory střetnou. Bude tam ale prostor si to vyříkat, hovořit o tom a být v tom otevření,“ řekla rektorka Králíčková, která vede Univerzitu Karlovu necelý rok.

Podle KTF audit nepřinesl nic relevantního

Zástupci vedení fakulty uvedli, že zaznamenali pochybnosti, a proto vedení univerzity od srpna opakovaně předkládali podrobná objasnění a zdůvodnění svého postupu. Nebylo podle nich možné zjistit, o co vedení univerzity své pochybnosti věcně opírá.

„Pokud je nyní řečeno, že audit tyto pochybnosti potvrdil, musíme oponovat, že audit v tomto bodě nic nového a relevantního nepřinesl, nepoukázal na nesoulad s jakýmkoli předpisem a celkově nesdělil nic průkazného. Příslušný bod z protokolu kontroly je formulován nekoherentně a obsahuje řadu formálních nedostatků,“ sdělilo vedení KTF.

Jedním z podnětů k auditu, jak potvrdila Králíčková pro ČT, byla výpověď Tomáši Petráčkovi. Teolog a historik dříve veřejně kritizoval konzervativní Alianci pro rodinu a vystupoval smířlivě k manželství pro všechny. „Vedení univerzity i já osobně jsme vyjádřili pochybnosti k postupu toho odchodu a konzistentně na tom trváme,“ uvedla rektorka.

Fakulta měla jednat se souhlasem rektorátu

Vedení KTF se ve svém sdělení vymezilo i k dalším bodům, ve kterých měla nastat významná pochybení. Tyto body se týkají vysokého počtu studentů v jednom z oborů, který fakulta vyučuje, a zmíněného nedostatku v navazování smluv. Tedy, že část pedagogů na fakultě působí bez smlouvy.

„Nelze tvrdit, že bylo přihlášeno (myslí se asi přijato) více studentů, než mělo být. Žádné „mělo být“ v této věci neexistuje. Do nového studijního programu jsme přijímali – se souhlasem rektorátu – bez přijímacího řízení,“ uvedlo vedení fakulty.

Rozhodnutí přijímat do oboru bez přijímací zkoušky bylo podle vedení fakulty dané tím, že se jednalo o nový obor, a vycházelo z dlouholeté zkušenosti fakulty. Zároveň ho podle vedení KTF schválily všechny univerzitní orgány včetně rektorátních. „Zákon přitom neumožňuje důsledky tohoto rozhodnutí zmírnit dodatečnými opatřeními v případě nečekaného zájmu – i tuto možnost jsme u rektorátních orgánů zjišťovali a bylo nám potvrzeno, že přijat musí být každý, kdo se přihlásí,“ uvedlo vedení fakulty.

Omylem fakulty může podle jejího vedení být to, že odhadla počet přijímaných na 25 studentů. Zároveň upozornilo, že fakulta pro větší počet studentů zajistila adekvátní výukové prostory a zorganizovala výuku tak, aby nebyla dotčena její kvalita. „Upozorňujeme, že sám kontrolní protokol v tomto bodě žádné pochybení nekonstatuje,“ napsali zástupci vedení fakulty.

Tvrzení, že na fakultě pracuje část pedagogů bez smlouvy, podle vedení KTF není pravdivé. „K oficiálním závěrům kontroly se samozřejmě vyjádříme poté, co nám budou její výsledky předány a seznámíme se s nimi,“ stojí také v prohlášení, které podepsali tajemník fakulty Luděk Knorr a proděkan pro vědu Jakub Jinek.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

V Praze přistálo první letadlo s turisty z Blízkého východu od začátku útoků na Írán

V Praze přistálo v úterý po 02:00 ráno první letadlo s turisty z Blízkého východu od začátku amerického útoku na Írán. Stroj společnosti Smartwings s kapacitou zhruba 200 osob přepravil cestující z letiště v ománském Muskatu. Někteří cestující byli na dovolené přímo v Ománu, další cestovali třeba z Thajska. Část z nich se z dovolené vracela předčasně, upřednostnili bezpečí. V ohroženém regionu je podle systému dobrovolných registrací Drozd, který spravuje české ministerstvo zahraničních věcí, asi 6700 Čechů. Nejvíce z nich je v Dubaji.
02:15Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Macinka: Airbus v Jordánsku vyzvedne Čechy v úterý, druhý místo Egypta zamíří do Ománu

Tuzemský armádní airbus vyzvedne Čechy v jordánském Ammánu kvůli uzavření vzdušného prostoru až v úterý. Původně tam měl přistát v pondělí pozdě večer. Druhý větší airbus, který měl podle původního plánu doletět do egyptského Šarm aš-Šajchu v pondělí v 19 hodin, místo toho zamíří na Krétu a následně do Ománu. Změny oznámil na podvečerním brífinku ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé).
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

VideoPřípadné odříznutí Dubaje od světa by byl ekonomický problém, míní Singer

Dopad útoku na Írán na světovou ekonomiku byl hlavním tématem Interview ČT24, kde byl hostem ekonom a exguvernér České národní banky (ČNB) Miroslav Singer. Ten míní, že zvýšení ceny ropy vyjadřuje nejistotu, ale rozhodně to není náznak nějaké paniky. „V žádném případě nejsme v situaci, kdy by cena ropy nějak dramaticky rostla,“ zdůraznil. Otázkou podle něj zůstává, jaký bude vývoj konfliktu a následný dlouhodobý dopad na cenu ropy. Na otázku moderátora Daniela Takáče, zda se obchodníci na tuto situaci připravovali, Singer odpověděl kladně. „Cena ropy mohla být například před útokem cíleně nižší. (...) Útok nebyl žádný šok,“ tvrdí. Naopak varoval, že případné dlouhodobé odříznutí Dubaje, významného finančního a dopravního centra regionu, od okolního světa by byl ekonomický problém. Singer také zdůraznil, že přímé finanční vazby tuzemska na tuto konkrétní krizi jsou zanedbatelné. „Finanční vztahy Česka a Íránu jsou minimální a rezervy ČNB jsou ,velmi dostatečné‘,“ míní Singer.
před 9 hhodinami

Vláda stupeň ohrožení terorismem kvůli dění v Íránu nezvýšila

Vláda v souvislosti s děním na Blízkém východě nezvýšila stupeň ohrožení terorismem. Nemá informace o možném ohrožení České republiky, uvedl po pondělní schůzi kabinetu ministr vnitra Lubomír Metnar (ANO). Kabinet se zabýval i zpřísněním úpravy trestného činu neplacení výživného nebo zrušením nominačního zákona, který upravuje výběr kandidátů do orgánů státních a polostátních firem. Ministři podpořili úpravy státního rozpočtu, schválili nový etický kodex pro členy vlády a vyjádřili se i k dvojici opozičních návrhů.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Policie odložila část bitcoinové kauzy týkající se vrácení techniky Jiřikovskému

Kriminalisté odložili podezření, že došlo k pochybení při vrácení zabavené výpočetní techniky Tomáši Jiřikovskému, který je stíhán v souvislosti s bitcoinovou kauzou. Právě kvůli navrácení elektroniky mohl Jiřikovský bitcoiny později darovat ministerstvu spravedlnosti. Případ byl dosud prověřován pro podezření ze zneužití pravomoci úřední osoby, podle policie nejde o trestný čin, uvedlo v pondělí na webu Vrchní státní zastupitelství (VSZ) v Olomouci. Dozor nad kauzou darovaných bitcoinů přebírá Městské státní zastupitelství v Praze.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Rozpočet měl na konci února schodek 16,9 miliardy korun. Ovlivnilo ho provizorium

Státní rozpočet byl na konci února ve schodku 16,9 miliardy korun po lednovém přebytku 32,4 miliardy korun. V pondělí o tom informovalo ministerstvo financí. Saldo bylo nejlepší od roku 2018, výsledek ale ovlivnilo rozpočtové provizorium, které omezuje státní výdaje. Loni byl únorový schodek rozpočtu 68,6 miliardy korun.
před 14 hhodinami

Převrácený kamion zablokoval dálnici D1 u Domašova

Převrácený nákladní vůz v pondělí dopoledne na necelou hodinu zablokoval dálnici D1 na 171. kilometru u Domašova na Brněnsku ve směru na Prahu. Následně se začalo jezdit odstavným pruhem, po 13:00 policie dálnici znovu plně zprůjezdnila. Po havárii se utvořila několikakilometrová kolona. Při nehodě nebyl nikdo zraněn.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Video„Nevíme, jak se vrátíme,“ říká turistka uvázlá v Ománu. Repatriační jsou jen některé lety

Na Blízkém východě uvázly kvůli zrušeným spojům tisíce Čechů. Potíže se týkají jak cestujících, kteří se nacházejí přímo v oblasti, ale i těch, kteří tam měli přestupný let. Turistka Nina Hradečná se vracela ze Zanzibaru a její spoj přistál v Ománu. „Nejprve jsme měli velkou radost, když byly oznámeny repatriační lety. Později po ověření u dopravce Smartwings jsme však zjistili, že se to týká pouze cestujících, kteří jsou vypravováni z Ománu cestovní kanceláří. (...) Nemáme tak stále představu, jak a kdy se vrátíme do Čech,“ řekla ve vysílání ČT Hradečná. Repatriační lety zatím vláda vysílá jen do Egypta a Jordánska. Na dotaz moderátora Jiřího Václavka, zda má Hradečná nějaké informace o možném vývoji situace, odpověděla, že zatím nedostala žádné informace od svého dopravce FlyDubai a ani od českých úřadů, přestože je registrovaná v systému DROZD. „Informace získáváme z médií,“ dodala.
před 15 hhodinami
Načítání...