Fotopast potvrdila vlky v Lužických horách. Na Broumovsku mají opět několik mláďat

V Lužických horách se pohybují minimálně dva vlci. Přítomnost šelem potvrdily fotografie a videa z fotopasti Hnutí Duha v centrální části hor. Snímky jsou staré několik měsíců. Vlkům se daří i na Broumovsku, kde se už třetím rokem po sobě narodila vlčata. Prokázaly to rovněž záběry z fotopastí.

„Fotopast umístili dobrovolníci Vlčích hlídek na konci zimy a ponechali ji několik měsíců bez kontroly pro případ, že se vlci v lokalitě usadí a vyvedou mladé,“ uvedl Jan Piňos z Hnutí Duha.

Na snímcích nyní našli dvě šelmy. „Zda šlo o pár, který vyvedl mladé, ukážou další pravidelné kontroly fotopastí,“ dodal Piňos.

O přítomnosti vlků v Lužických horách se spekulovalo už od ledna, kdy dobrovolník Vlčích hlídek Jan Šmíd našel nedaleko Nového Boru vlčí stopy a také trus psovité šelmy. Záběry z fotopasti ale tehdy ještě chyběly.

Výskyt vlků byl na severu Čech potvrzen také v okolí Doks, ve Šluknovském výběžku, Národním parku České Švýcarsko, v Jizerských a Krušných horách. Přínosem vlka v krajině je podle ochránců přírody regulace přemnožených zvířat, jako jsou divoká prasata, daňci, jeleni a srnci.

„Fakt, že se v Lužických horách usadil minimálně pár vlků, je pro naše lesy dobrou zprávou. Vlci pomáhají do krajiny vracet přírodní rovnováhu. Zároveň je nutné zabezpečit hospodářská zvířata, především ovce, kozy a novorozená telata proti útokům vlků,“ uvedl expert na velké šelmy Miroslav Kutal.

Na Broumovsku jsou minimálně čtyři vlčata

Zajistit hospodářská zvířata by pak měli lidé hlavně na Broumovsku v Královéhradeckém kraji, kde se už třetím rokem po sobě narodila vlčata. Fotopasti zachytily zhruba dva měsíce stará mláďata i dospělé vlky.

Kamery ukázaly minimálně čtyři vlčata, uvedlo Hnutí Duha. Mláďata byla v pohraničním lesnatém pásmu mimo zvláště chráněné území ve východním Podkrkonoší, teritorium smečky ale zahrnuje i podstatnou část CHKO Broumovsko.

Mláďata během prvního a druhého roku života smečku opouštějí a hledají nová teritoria. Výsledky dosavadních testů už například ukázaly, že broumovští vlci jsou blízce příbuzní se smečkami v Dolnoslezském lese v západním Polsku, odkud na Broumovsko přišli. 

Nejvíc vlků žije v německé Lužici

Náhrady škod způsobených vlky jdou do statisíců korun. Jen Liberecký kraj už za poslední čtyři roky vyplatil 156 tisíc korun. V rámci přeshraničního evropského projektu, jehož cílem je zmírnění rizik konfliktů, byl proto vytvořen web, kde majitelé stád hospodářských zvířat najdou rady, jak chov před vlky chránit.

Vlci dokáží v krátkém čase překonat stovky kilometrů. Největší divoká populace se nachází v německé Lužici, kde se dokázali přizpůsobit a přežívají i v poměrně hustě osídlené krajině.