Firmy, které včas nedokončily opravu D1 u Humpolce, žalují ŘSD kvůli smluvní pokutě

Firmy, kterým Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) vypovědělo smlouvu na modernizaci D1 u Humpolce, se brání smluvním pokutám a ředitelství žalují. Informaci České televizi potvrdili mluvčí jedné ze žalujících společností i ŘSD. Mluvčí silničářů Jan Studecký upřesnil, že firmy nesouhlasí s penále za porušení smlouvy. Ukončení smlouvy loni v prosinci zdůvodnilo ŘSD velkým zpožděním prací.

Firma Geosan Group společně s italskou Toto S.p.A. Construzioni Generali, kterým ŘSD vypovědělo smlouvu na modernizaci D1 v úseku mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem, se ohradily proti smluvním pokutám. ČT to řekl mluvčí ŘSD Jan Studecký. Podle něj jim ředitelství vyměřilo pokuty za porušení smlouvy a začalo čerpat z bankovních záruk.

„Společnost Geosan Group, a. s., podala dne 3. května 2019 žalobu, jíž se domáhá, aby byla ŘSD uložena povinnost zdržet se uplatňování práva na poskytnutí peněžitého plnění na základě bankovních záruk dle záručních listin,“ řekl Studecký. „Dále se Geosan Group předmětnou žalobou domáhá, aby soud určil, že ŘSD nevznikl vůči zhotoviteli nárok na zaplacení smluvních pokut, které již byly z popsaných bankovních záruk ze strany ŘSD čerpány,“ dodal.

Zastavit placení pokut se podle Studeckého už částečně podařilo, městský soud v Praze vyhověl návrhu Geosanu a proti pokrývání sankcí z bankovních záruk vydal předběžné opatření. Zároveň nařídil podat žalobu.

„Společnost Geosan Group činí a nadále bude činit veškeré právní kroky nezbytné k tomu, aby nedocházelo k dalšímu poškozování jejích práv ze strany Ředitelství silnic a dálnic. Ke konkrétním krokům se společnost Geosan Group s ohledem na právní strategii nebude v této fázi prozatím podrobněji vyjadřovat,“ uvedla mluvčí společnosti Vlasta Končelová.

ŘSD firmám vypovědělo smlouvu a uložilo pokuty kvůli prodlužování uzavírek na modernizovaném úseku D1 mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem. V úseku dopravního omezení, které se protáhlo až do prosince, ačkoliv ŘSD nařídilo jeho odstranění nejpozději do konce listopadu, docházelo za špatného počasí k dopravním kolapsům.

Úsek D1 mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem společně s Geosan Group a italskou firmou Toto S.p.A. Construzioni Generali modernizovala i kazašská společnost SP Sine Midas Stroy. Ta se podle informací ŘSD k žalobě nepřipojila. Toto S.p.A. Construzioni Generali ve sporu vystupuje jako vedlejší účastník na straně žalobce.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Před 35 lety začala operace Pouštní bouře

Koalice osmadvaceti zemí včetně Československa pod vedením Spojených států a s mandátem Rady bezpečnosti OSN zahájila před 35 lety osvobození Kuvajtu okupovaného Irákem. Pro tuzemské vojáky byla operace Pouštní bouře první bojová mise po pádu totality, zhruba dvě stě jich zajišťovalo chemický a radiační průzkum. Jednotka složená z profesionálů i vojáků základní služby byla rozmístěna nedaleko první linie, hned druhý den po zahájení operace jeden z členů jednotky zahynul. Válka v zálivu skončila osvobozením Kuvajtu koncem února, českoslovenští vojáci se vrátili v květnu.
před 7 hhodinami

Novým šéfem ODS je Kupka. Prvním místopředsedou se stal Portlík

Občanští demokraté v sobotu na kongresu v Praze zvolili novým lídrem strany dosavadního místopředsedu Martina Kupku, po dvanácti letech vystřídal v čele strany expremiéra Petra Fialu. Neuspěl Kupkův protikandidát, kterým byl místostarosta městského obvodu Ostrava-Jih Radim Ivan. Strana si v sobotu zvolila také prvního místopředsedu, kterým se stal starosta Prahy 9 Tomáš Portlík.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Post šéfa Pirátů obhájil Hřib. „Míříme do příští vlády,“ řekl po zvolení

Funkci předsedy opozičních Pirátů obhájil na celostátním fóru strany v Prachaticích poslanec Zdeněk Hřib. Jeho vyzyvatelem byl místostarosta městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz David Witosz. Hřib v projevu po zvolení prohlásil, že Piráti míří do příští vlády. Místopředsedy strany byli zvoleni poslanec Martin Šmída, místopředsedkyně poslaneckého klubu Kateřina Stojanová, podnikatel Jiří Hlavenka a šéfka poslaneckého klubu strany Olga Richterová.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Vondráček kritizuje Hrad za „kádrovací materiál“ k Turkovi. Lipavský mluví o šedé zóně v ústavě

Šéf sněmovního zahraničního výboru Radek Vondráček (ANO) a exministr zahraničí Jan Lipavský (za ODS) debatovali v Událostech, komentářích o situaci okolo vládního zmocněnce pro klimatickou politiku Filipa Turka (za Motoristy) a jeho nejmenování ministrem. Podle Vondráčka je odůvodnění Hradu k nejmenování Turka ministrem „kádrovací materiál“. „Měli bychom ctít, že ústava v tomto případě ten prostor nejmenovat prezidentovi nedává, i když je přímo volený občany,“ vyzval. Lipavský se kloní k tomu, že by měl prezident premiérovi v případě jmenování ministrů vyhovět, ale ta určitá šedá zóna v ústavě podle něj dává prostor k politickým jednáním. „Andrej Babiš (ANO) v tomto případě nečiní další kroky a netrvá na tom, aby byl Turek jmenován ministrem,“ podotknul. Debatu, v níž probrali také návštěvu prezidenta Petra Pavla na Ukrajině či nezvolení předsedy STAN Víta Rakušana místopředsedou sněmovny, moderovala Tereza Řezníčková.
před 15 hhodinami

Volodymyr Zelenskyj předal Petru Pavlovi řád za zásluhy o Ukrajinu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po pátečním jednání v Kyjevě předal českému prezidentovi Petru Pavlovi Řád knížete Jaroslava Moudrého nejvyššího stupně za osobní přínos ke spolupráci a za obhajobu územní celistvosti země. Ukrajina udělila Pavlovi tento řád již loni v srpnu, ale oficiálně si ho převzal až nyní. Český prezident pokračuje druhým dnem v návštěvě země. Podle něj česká iniciativa zajišťuje polovinu dodávek munice pro ukrajinskou armádu.
16. 1. 2026Aktualizováno16. 1. 2026

Čech vězněný ve Venezuele Jan Darmovzal byl propuštěn

Po několika týdnech intenzivního vyjednávání se podařilo propustit Čecha Jana Darmovzala vězněného ve Venezuele. Na mimořádném brífinku to ve sněmovně oznámili ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé) a premiér Andrej Babiš (ANO). Český občan byl dle Macinky propuštěn v pátek okolo 04:00 SEČ a je v docela uspokojivém zdravotním stavu v Caracasu. Česko pro něj do země posílá letadlo. Macinka později Radiožurnálu sdělil, že letoun do Prahy přepraví i dalších šest propuštěných jiných národností.
16. 1. 2026Aktualizováno16. 1. 2026

Pavel: Česká iniciativa dodává Kyjevu půlku munice. Zelenskyj za ni děkoval

Česká muniční iniciativa zajišťuje polovinu dodávek velkorážní munice pro ukrajinskou armádu, řekl prezident Petr Pavel po pátečním setkání se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským v Kyjevě. Ten ocenil, že bude projekt pokračovat i za nové vládní koalice. Hlavy státu hovořily také o stavu mírových jednání či situaci v ukrajinské energetice, která se potýká s problémy v důsledku ruských útoků.
16. 1. 2026Aktualizováno16. 1. 2026

Sněmovna vyzvala Pavla ke jmenování ministrů. Postoj Hradu nezměnila

Sněmovna vyzvala prezidenta Petra Pavla, aby jmenoval ministry podle návrhů premiéra. Výzva se týká čestného prezidenta Motoristů Filipa Turka, kterého Pavel kvůli jeho postojům a výrokům odmítl jmenovat ministrem životního prostředí. Hrad vzal usnesení na vědomí, sněmovna má ke stanovisku právo, nemůže ale prý prezidentovi ukládat povinnosti. Názor prezidenta dokument nezměnil, poznamenal Hrad.
16. 1. 2026Aktualizováno16. 1. 2026
Načítání...