Cestující po srážce vlaků v Pardubicích mají nárok na odškodnění. Žádat mohou i pozůstalí

Nahrávám video

Lidé, kteří cestovali vlakem RegioJet, mají po tragické nehodě v Pardubicích nárok na několik druhů odškodnění. Žádat můžou o kompenzaci materiálních i nemateriálních škod. Právo na ni pak mají i blízcí těch, kteří při nehodě zemřeli.

Bude to moment, na který přinejmenším 380 cestujících patrně nikdy nezapomene. Většina z nich z nehody vyvázla bez zranění, na různé formy odškodného může mít nárok ale prakticky každý z nich. 

Lidé se můžou přihlásit na krizové lince společnosti RegioJet 539 000 955 nebo pomocí e-mailu pomoc@regiojet.cz. „Během včerejška (čtvrtek – pozn. red.) vzniklo kontaktní spojení a cestující, kterým vznikla újma, se musí přihlásit. Na základě dokumentů, které cestující dodají, ať už jsou to dokumenty o ošetření, připravují podklady na výplatu bolestného,“ popsal majitel RegioJet Radim Jančura.

Advokáti a odborníci na odškodnění radí, aby si lidé dokumenty o ošetření schovali v případě, že by se potíže projevily později, a to třeba i ty psychické. „Já bych všem cestujícím doporučil, aby vyhledali lékaře, aby si nechali napsat zprávu, zda mají zranění, případně jaké, spojené s tou nehodou. Pokud mají nějakou psychickou újmu, aby vyhledali psychologa, psychiatra, aby měli důkazy pro případné uplatnění toho nároku,“ uvedl advokát Štěpán Ciprýn.

„Pokud jsme byli v ohrožení života, tak rodinní příslušníci mají nárok na denní odškodnění v rámci toho, kdy se báli o náš život. Pokud to zranění způsobí to, že už nemůžeme vykonávat práci, kterou jsme vykonávali předtím, můžeme se bavit i o doživotní rentě,“ doplnil výkonný ředitel společnosti Vindicia Tomáš Beck.

Cestující bez zranění

Nezranění cestující mají nejčastěji nárok na náhradu materiální škody. „V případě, že cestujícím vznikla újma ztrátou mzdy, nebo ztráta spojení, poškození zavazadel, tak to doloží a pojišťovna to proplatí,“ sdělil také Jančura.

I cestující, kteří zranění nebyli, si ale vinou nehody můžou nést psychické potíže, i v takovém případě mají nárok na odškodné. „Pokud se bude jednat o psychickou újmu u lidí, kteří nebyli fyzicky zraněni, tak pak se to chová prakticky stejně jako kdyby zraněni byli. Ta psychika je dneska hodnocená prakticky jako klasické zranění,“ konstatoval Beck.

Pozůstalí

Právo na kompenzaci mají pozůstalí po čtyřech cestujících, kteří při nehodě zemřeli, všechny čtyři ženy přitom byly cizí národnosti. „Zatím komunikujeme na úrovni ambasád, protože kontaktní a pozůstalé nemáme, čekáme na spojení a začneme komunikovat a dáme nabídku na odškodnění. Pokud nedojde k dohodě, rozhodne o tom soud,“ upřesnil Jančura.

„Vycházíme ze základní hodnoty lidského života, která je stanovena něco málo nad 800 tisíc korun, nicméně tato částka může být několikrát násobena. Pokud to bude například smrt mladšího člověka oproti staršímu, můžeme počítat, že zde to budou miliony korun,“ sdělil advokát Ciprýn.

Kromě rodiny o odškodné můžou podle advokátů žádat třeba i blízcí známí, pokud prokážou, že se zesnulým měli dlouhodobé vztahy.

Nahrávám video

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

U ženy je podezření na vysoce nebezpečnou nákazu. Resort: Veřejnosti riziko nehrozí

U ženy, která se vrátila z Ugandy, je podezření na některou z vysoce nebezpečných nákaz, informovalo v sobotu ministerstvo zdravotnictví (MZd), podle nějž je ale pravděpodobnost potvrzení této nákazy nízká a veřejnosti riziko nehrozí. Z Fakultní nemocnice Hradec Králové pacientku převezla sanitka na specializované pracoviště pražské Fakultní nemocnice Bulovka.
15:02Aktualizovánopřed 58 mminutami

VideoPenzijní kapitál by mohl v budoucnu pomoci i se stavbou zdravotnických zařízení

Od srpna nabývá účinnosti novela zákona o doplňkovém penzijním spoření. Seniorům umožňuje, že mohou ukončit penzijní spoření bez sankce a získat zpět státní příspěvky, které museli vrátit státu. Debatuje se i o dalších změnách v penzijním spoření. Třeba o tom, že by lidé místo do cenných papírů mohli investovat do různých tuzemských projektů. Peníze ze spoření by tak mohly pomoci třeba s výstavbou zdravotnických zařízení. Jenže plán u penzijních společností naráží. Zjistit, jestli se investice do konkrétního projektu vyplatí, je totiž dražší a složitější než ověřené kupování dluhopisů a akcií.
před 1 hhodinou

VideoLidé opět nakupují chalupy, prodeje meziročně vyskočily o desítky procent

Roste zájem o chaty a chalupy. Po dvou slabších letech letos lidé opět začali nakupovat rekreační nemovitosti. Podle některých realitních portálů vzrostl jejich prodej meziročně až o 40 procentních bodů. Vedle tradičně nejžádanějších Krkonoš nebo Šumavy lidé častěji pořizují i chaty a chalupy v Jeseníkách, Beskydech, na Křivoklátsku, Kokořínsku nebo v jižních Čechách. V první polovině roku se v tuzemsku prodalo zhruba 1700 chat a chalup v celkové hodnotě přesahující pět miliard korun. Průměrná cena jedné nemovitosti se vyšplhala ke třem milionům.
před 1 hhodinou

Babiš nás ignoruje, tvrdí většina Senátu. Přijdu, až to bude důležité, vzkázal premiér

Zástupci všech senátních klubů s výjimkou hnutí ANO kritizují premiéra Andreje Babiše (ANO) za to, že podle nich dlouhodobě bojkotuje horní komoru parlamentu. Od svého jmenování se nezúčastnil žádné schůze. Šéf kabinetu na kritiku reaguje slovy, že na jednání o důležitých tématech si čas najde.
před 1 hhodinou

O víkendu se částečně ochladilo, od pondělí se vrátí vlna veder

Víkend přinesl částečné ochlazení, od pondělí pak Česko zasáhne další vlna veder, která potrvá několik dní. Teploty vystoupají k 39 stupňům Celsia. Na většině území očekávají meteorologové velmi silnou až extrémní zátěž teplem, informoval v sobotní výstraze Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). V posledních dnech teploty v celé zemi stoupaly nad 35 stupňů, na řadě míst tak padaly teplotní rekordy.
13:01Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Zaměstnanec ČNB stíhaný za krádež milionů je ve vazbě

Zaměstnanec České národní banky (ČNB) stíhaný za krádež, kterého ve čtvrtek zadrželi policisté, je od sobotního dopoledne ve vazbě, řekl mluvčí Krajského státního zastupitelství v Brně Petr Lužný. Muž pracoval v brněnské pobočce centrální banky, podle kriminalistů kradl z banky peníze, a způsobil tak škodu za desítky milionů korun.
před 6 hhodinami

VideoMacinka chce tah na branku, říká k Českým centrům Koten. Dvořák: Snaha rozmetat, co fungovalo

Ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé) v pátek slíbil reformu Českých center. Chce proměnit jejich efektivitu. Novým generálním ředitelem se stane končící velvyslanec v Egyptě Ivan Jukl, který nahradí Jitku Pánek Jurkovou. Podle poslance Radka Kotena (SPD) původní vedení ministrovi zahraničí nevyhovovalo a chce v čele člověka, co bude mít „tah na branku“. Koten to uvedl v Událostech, komentářích moderovaných Lukášem Dolanským. Propagace Česka v zahraničí by dle něj měla odpovídat prostředkům, které stát instituci poskytne. „Obávám se, že to, co vidíme, co se děje, je snaha rozmetat vše, co doposud fungovalo a co dlouhá léta budovaly jednotlivé státní instituce, a prosadit si svou,“ kontroval exministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN). Dodal, že si práce ředitelky Pánek Jurkové váží.
před 6 hhodinami

MPSV: Na superdávku přechází od srpna 238 500 příjemců rušených dávek

Celkem 238 500 domácností v Česku, které pobíraly dávky na bydlení, živobytí a děti, přechází od soboty na superdávku. Od srpna tak začínají dostávat přepočítanou částku. Dosavadní čtyři podpory se ruší. Nejméně o 500 korun si od nynějška polepší více než třetina příjemců. Naopak téměř polovině částka minimálně o pětisetkorunu klesne. Těm, kteří se kvůli tomu dostanou do potíží, můžou úřady práce případně vyplatit dávku mimořádné okamžité pomoci, uvedlo ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV).
03:34Aktualizovánopřed 14 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.