Část areálu Gejzírpark u Karlových Varů vlastní blízký spojenec Putina

3 minuty
Události ČT: Ruský majetek v Karlových Varech
Zdroj: ČT24

Česká televize rozkryla další majetek napojený na představitele režimu Vladimira Putina. Prezident Obchodní a průmyslové komory Ruské federace Sergej Katyrin, který je blízkým spojencem ruského prezidenta, vlastní hlavní část turistického areálu Gejzírpark poblíž Karlových Varů. Katyrin byl v minulosti podezřelý ze zpronevěry peněz obchodní komory.

Sergej Katyrin je držitelem šesti vyznamenání od Putina. Podle evidence skutečných majitelů vlastní přes ruskou společnost Closed Joint firmu Gejzír real. Ta ovládá areál na okraji Karlových Varů zkolaudovaný v roce 2007.

„Byl to zavřený areál, stavěla to ruská investiční společnost,“ řekl realitní agent Alexandr Mizjuk. 

Některé domy jsou už tři roky bez lidí

Některé domy už firma prodala. Většinu areálu včetně hotelu ale stále vlastní. Uživatelé nemovitostí sem původně jezdili pravidelně. „Jezdili sem dvakrát třikrát do roka, ale pak ta pandemie, teď další problém, takže už tři roky tady nikdo nebyl,“ sdělil Mizjuk. 

V areálu Gejzírpark je dohromady 48 objektů včetně restaurace a bazénu, některé domy jsou momentálně na prodej.

Katyrin, který většinu komplexu přes českou firmu ovládá, vede ruskou obchodní komoru. Je také jedním z šéfů spolku Lidová fronta Za Rusko. Ten organizuje vojenskou vlasteneckou výchovu a podporuje aktivity ruské armády na Ukrajině. Jeho dozorčí radě předsedá ministr obrany Sergej Šojgu.

Nákupy hotelů za přehnané ceny

Katyrinova firma investovala ve Varech v době, kdy tu byl zájem ruských investorů na vrcholu. „Byly tu nákupy lázeňských hotelů za poměrně vyšponované ceny. To bylo to uložení peněz,“ řekl karlovarský realitní agent Jiří Brož. 

Původ peněz ruských investorů monitoruje Finanční analytický úřad –⁠ zjišťuje, zda jsou podmínky pro obstavení majetku. Většina podnikatelů z Ruska ale nakupovala podle tajných služeb v Česku nemovitosti přes anonymní firmy.

„Některé prostředky i v prostředí takzvaného toxického kapitálu jsou tady investovány a jsou investovány například do některých nemovitostí,“ uvedl k tomu ředitel Národní centrály proti organizovanému zločinu Jiří Mazánek. 

Evropská unie se chystá na další zpřísnění sankcí proti Rusku. Kromě jiného se očekává další rozšíření sankčního seznamu, který nyní obsahuje jedenáct set jmen. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Senát letos naposledy zasedá, vystoupil i vicepremiér Havlíček

Senát v prvním čtení podpořil návrat úrazové chirurgie mezi základní obory specializačního vzdělávání lékařů. Vicepremiér Karel Havlíček (ANO) informoval senátory o pozicích vlády a programu jednání Evropské rady. Dále je na programu jednání například schvalování ročního odkladu povinnosti předkládat novely v systému elektronické tvorby zákonů či volba místopředsedy Úřadu pro ochranu osobních údajů. Senát jednání kolem 13:40 přerušil, bude pokračovat v 14:45.
10:01Aktualizovánopřed 27 mminutami

Ukrajinu je třeba podporovat, EU by ji ale měla financovat jako dosud, řekl Babiš

Česko nezpochybňuje potřebu podpory Ukrajiny Evropskou unií. Měla by být ale financována jako dosud, žádné mimořádné garance Česká republika dávat nebude, řekl před nadcházejícím jednáním Evropské rady premiér Andrej Babiš (ANO). Koalice podle něj o pozici jednala v úterý řadu hodin.
10:15Aktualizovánopřed 31 mminutami

„Ahoj, našel jsem tvoji fotku.“ WhatsAppem se šíří nový podvod

V Česku se šíří nový typ podvodu, při kterém útočníci dokážou získat plný přístup k účtu komunikační aplikace WhatsApp, aniž by k tomu potřebovali ukrást její heslo, kód dvoufaktorového ověřování nebo prolomit šifrování. Místo toho uživatele přesvědčí, aby jim přístup sám předal. Přístup k účtu pak mohou zneužít ke krádežím identity nebo vydírání, upozornila bezpečnostní firma Gen v tiskové zprávě.
před 40 mminutami

Vyhrožoval vystřílením redakci. Za propagaci terorismu půjde muž před soud

Státní zástupce obžaloval třicetiletého muže z Příbramska, který měl v roce 2023 vyzývat k útokům na vysoce postavené české politiky nebo také na redakci jednoho zpravodajského webu. V případě prokázání viny mu za trestné činy podpory a propagace terorismu a vyhrožování teroristickým činem hrozí až patnáct let odnětí svobody. O případu teď bude rozhodovat Krajský soud v Praze. České televizi to potvrdil mluvčí soudu Jiří Wažik.
před 1 hhodinou

Ústavní soud zrušil oddělené zápisy pro děti uprchlíků z Ukrajiny

Ústavní soud (ÚS) ve středu zrušil právní úpravu, která umožňovala oddělené zápisy dětí z Ukrajiny na základní školy. Vyhověl tak návrhu skupiny senátorů, podle kterých jsou oddělené zápisy diskriminační a vedou k segregaci. ÚS kritizoval odlišné zacházení se zvláště zranitelnou skupinou lidí, tedy dětmi uprchlíků, jimž právní úprava mohla komplikovat přístup ke vzdělání. Podle ministra školství Roberta Plagy (za ANO) je porušování principu rovného přístupu ke vzdělávání nepřípustné. Ocenil, že to potvrdil i Ústavní soud.
09:38Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Trump doufá ve spolupráci s Babišem v obraně či energetice

Americký prezident Donald Trump pogratuloval Andrejovi Babišovi (ANO) ke jmenování českým premiérem. Na své sociální síti Truth Social v noci na středu šéf Bílého domu vyjádřil přesvědčení, že společně s českým ministerským předsedou „dosáhnou úspěchu mimo jiné v oblasti obrany nebo energetiky“. Český prezident Petr Pavel jmenoval kabinet Andreje Babiše v pondělí. Nový premiér ve středu dopoledne sdělil, že je za gratulaci od Trumpa rád.
04:48Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Soud poslal do vazby muže, který podle policie na Zlínsku unesl a věznil chlapce

Okresní soud ve Zlíně poslal do vazby muže, který podle policie v minulém týdnu unesl a následně věznil v chatce dvanáctiletého chlapce z Halenkovic na Zlínsku, řekl státní zástupce Martin Malůš. Pětadvacetiletého muže kriminalisté obvinili z pokusu o vraždu a ze zbavení osobní svobody. Hrozí mu patnáct až dvacet let vězení nebo výjimečný trest. Muž podle Malůše využil svého práva nevypovídat, práva stížnosti proti rozhodnutí o vazbě se vzdal.
10:07Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Na Ukrajině padl další Čech, píše iRozhlas.cz

V bojích na Ukrajině podle oficiálních údajů ministerstva zahraničí dosud padli čtyři Češi, nejméně pět se jich pohřešuje a jeden je v zajetí, sdělil mluvčí ministerstva Daniel Drake. Zdůraznil, že skutečný počet padlých či pohřešovaných může být vyšší. Web iRozhlas.cz informoval o případu dobrovolníka z Plzeňska, který na Ukrajině padl letos na podzim. V úterý se s ním rozloučila rodina, přátelé a kolegové.
před 2 hhodinami
Načítání...