Babiš nabídl asistenci státu při výběru syrských sirotků, kterým by Česko mohlo pomoci

Nahrávám video
Události: Jednání o přijetí padesáti sirotků
Zdroj: ČT24

Europoslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL) po schůzce s Andrejem Babišem (ANO) řekla, že premiér pověřil zástupce neziskových organizací, aby vybrali syrské sirotky z uprchlických táborů, kteří by mohli získat v Česku dočasnou ochranu. Schůzky se zúčastnil i ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) a zástupci neziskových organizací včetně šéfa Člověka v tísni Šimona Pánka.

„Premiér řekl, že když děti najdeme, najdeme rodiny, tak je můžeme přivézt,“ uvedla Šojdrová. Stát při tom prostřednictvím ministerstva vnitra poskytne součinnost. Europoslankyně nedokázala odhadnout, kdy by první děti mohly do Česka přijít: „Nebude to lehký proces, chceme vybrat co nejmladší, nedoprovázené.“ Až se objeví seznam konkrétních jmen, měla by následovat další schůzka s Babišem. Na proces nebudou směřovat české peníze, ale finance Evropské unie.

Babiš: Uvidíme, jestli nějaké děti najdou

Stát podle premiéra předá Šojdrové kontakty na řecké organizace, které pracují v tamních uprchlických táborech. „Projekt neexistuje, děti nejsou. Uvidíme, jestli nějaké děti najdou,“ podotkl Babiš.

Jeho stranická kolegyně a poslankyně Helena Válková, která na schůzce také byla, vyjádřila v pořadu Událsoti, komentáře překvapení, že nápad na přijetí padesáti sirotků vznikl ve chvíli, kdy neexistuje žádný seznam konkrétních dětí. „Třetina času byla vyplýtvána na to, abychom dostali z paní Šojdrové nějaké konkrétní informace,“ řekla Válková o průběhu schůzky. Doplnila, že Babiš nikoho hledáním sirotků nepověřil, ale že Šojdrové řekl: „Pokud chcete, tak si ty děti najděte.“

Nahrávám video
Debata o pomoci syrským sirotkům v Událostech, komentářích
Zdroj: ČT24

I vicepremiér Hamáček po schůzce dodal, že se ukázalo, že Šojdrová zatím nemá konkrétní plán. „My za vládu potvrdili, že jsme připraveni předat kontakty. Pokud nějaký konkrétní seznam (dětí) vznikne, budeme to dále diskutovat,“ uvedl. Už před schůzkou ale řekl, že Česká republika je schopna se postarat o padesát dětí, které ztratily v důsledku válečného konfliktu své rodiče.

Senátor František Bublan (nestr. za ČSSD), který se podepsal pod výzvu k přijetí sirotků, si myslí, že najít děti potřebující pomoc nebude složité. „Máme dost informací, že ti sirotci existují nejen v Řecku, ale i v dalších zemích, kam se migranti dostali,“ uvedl v Událostech, komentářích. O tom je přesvědčený i stranický kolega Šojdrové a poslanec Marek Výborný.

Pomáhat jinde

Babiš dál trvá na tom, že dětem je třeba pomoci mimo Česko: „Spíš by bylo lepší pro ty děti postavit školu, byty, ubytování někde v Jordánsku, tam by to bylo pro ně lepší perspektivně.“ Tento postoj sdílí i Válková, která si myslí, že nejvíc můžeme pomoci tím, že zainvestujeme v zemi, která je bezpečná a uprchlíkům kulturně blízká. Tam jim podle ní bude lépe než u nás.

Princip pomoci dětem v prostředí, které je jim blízké, považuje za správný také arabista Petr Pelikán. Ten v Interview 24 naznačil, že by děti po příchodu do Česka mohly trpět ještě víc než v uprchlickém táboře v Řecku. Hlavně proto, že podle něj není jasné, co by se s nimi dělo.

Nahrávám video
Arabista Petr Pelikán v Interview ČT24
Zdroj: ČT24

Předseda SPD Tomio Okamura v Událostech, komentářích řekl, že správnou cestou by byla pomoc na území Sýrie. Tamní situace se podle jeho informací stabilizovala natolik, že syrská vláda se o své občany může postarat. Tuto variantu odmítl František Bublan s tím, že řada lidí utekla ze Sýrie právě před tamní vládou.

Děti by nejprve žily v ústavech

Šojdrová před jednáním uvedla, že budou preferovány nejmladší děti nebo děti bez dohledatelných příbuzných. Česko by jim poskytlo dočasnou mezinárodní ochranu, tedy ne trvalý azyl a české občanství. Po schůzce dodala, že by nejprve žily v ústavech, po několika měsících by mohly do rodin, které o ně mají zájem.

O plánu ve středu hovořili i poslanci v rámci diskuse o globálním paktu většiny států OSN o migraci. TOP 09 ale neprosadila usnesení, ve kterém by sněmovna požádala vládu o přijetí nejméně 50 syrských dětí.

Babiše ovšem později vyzvala k přijetí dětí třetina senátorů včetně předsedy horní komory Milana Štěcha (ČSSD). Podle skupiny zákonodárců na tyto děti nelze pohlížet jako na běžné imigranty, neboť se ocitly se v tragické situaci bez vlastní vůle. 

Za posledních 10 let žádalo v ČR o ochranu 85 dětí bez doprovodu

České úřady dostaly v posledních deseti letech 85 žádostí o ochranu od dětských uprchlíků, kteří dorazili do republiky bez doprovodu dospělých. Od roku 2015 se takový případ neobjevil ani jeden. Vyplývá to ze statistik ministerstva vnitra za jednotlivé měsíce a roky.

Počty žádostí o mezinárodní ochranu od nezletilých uprchlíků bez doprovodu
Zdroj: MVCR.cz

V roce 2006 žádalo v Česku o ochranu 89 dětí. Od té doby počet ubývá. Poslední žádosti byly podané v roce 2015. Tehdy dorazilo bez doprovodu 14 dětí. Ze Sýrie pocházely tři z nich. V roce 2014 obdržela ČR šest žádostí o mezinárodní ochranu od dětí a mladých do 18 let. Polovinu podali Syřané, polovinu Vietnamci.

Podle odborníků na migraci patří nezletilí uprchlíci k nejzranitelnějším skupinám a je nutné jim věnovat pozornost. Stávají se totiž často obětí obchodu s dětmi. Bývají nuceni ke krádežím, žebrání či prostituci. Experti připomínají, že při práci s dětskými běženci je také nutné brát ohled nejen na to, že pocházejí z jiné kultury, ale hlavně na jejich traumata. Některé děti totiž celý život prožily ve válce. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Soud opět poslal Cimického za sexuální útoky a vydírání na pět let do vězení

Za případy sexuálního útoku a pětatřicet případů vydírání uložil ve středu Obvodní soud pro Prahu 8 psychiatru Janu Cimickému pětiletý trest vězení. Na deset let mu také zakázal výkon lékařské praxe. Opět ho uznal vinným ve všech bodech obžaloby, podle které se muž činů dopustil převážně vůči pacientkám. Cimický musí poškozeným rovněž zaplatit náhradu nemajetkové újmy, ženy dohromady požadují zhruba šest milionů korun. Psychiatr ke středečnímu jednání nepřišel, v minulosti vinu odmítl. Verdikt není pravomocný, žalobkyně i lékař se mohou odvolat k Městskému soudu v Praze.
11:55Aktualizovánopřed 9 mminutami

Komise žaluje Česko a Maďarsko kvůli evropskému zatýkacímu rozkazu

Evropská komise se rozhodla zažalovat Česko a Maďarsko kvůli nedodržování pravidel o evropském zatýkacím rozkazu. Komise o tom informovala v tiskové zprávě. Záležitostí by se měl nyní zabývat Soudní dvůr Evropské unie.
před 40 mminutami

Podnikatelé čelí dramatickému nárůstu regulace, míní prezident Hospodářské komory

Na dramatický nárůst regulace v podnikání upozornil v úvodu volebního sněmu Hospodářské komory její prezident Zdeněk Zajíček (ODS). Varoval před jednostranným zaměřením evropské politiky na zelenou transformaci. Evropa musí být podle něj v současnosti, kdy svět čelí různým krizím, nejen zelená, ale i konkurenceschopná a odolná. Komora si na sněmu zvolí nové lídry,
10:09Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Česko má zájem o surovou ropu z Kazachstánu, řekl Babiš

Česká republika má zájem o dlouhodobé dodávky surové ropy, řekl ve středu v Astaně premiér Andrej Babiš (ANO) po jednání s kazachstánským prezidentem Kasymem-Žomartem Tokajevem. Zmínil také zásoby uranu, které středoasijská země má, ale neuvedl, zda jednal i o dodávkách této komodity. Oba politici se shodli, že budou podporovat vzájemný obchod. V úterý o dodávkách ropy jednal se svým kazachstánským protějškem také ministr průmyslu Karel Havlíček (ANO). Kazachstán byl loni třetím největším dodavatelem ropy do Česka.
před 1 hhodinou

Česko musí zlepšit prevenci korupce u poslanců a soudců, uvádí skupina Rady Evropy

Česko sice plní některá doporučení týkající se předcházení korupce u zákonodárců, soudců a státních zástupců, některé navržené úpravy ale stále neprovedlo. Uvádí to ve středu zveřejněná hodnotící zpráva protikorupční skupiny Rady Evropy (GRECO). Vyjádření český úřadů zatím není známé.
před 3 hhodinami

O zahraniční politice debatovali v Událostech, komentářích Lipavský a Petříček

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO) jednal se svým kazachstánským protějškem o nových dodávkách ropy do Česka. V pondělí premiér Andrej Babiš (ANO) jednal v Ázerbájdžánu o importu plynu. Šéf sněmovního zahraničního výboru Radek Vondráček (ANO) návštěvu okomentoval na síti X slovy, že česká zahraniční politika má „jasné směřování“. O tématu diskutovali v Událostech, komentářích moderovaných Terezou Řezníčkovou bývalí ministři zahraničí Jan Lipavský (za ODS) a Tomáš Petříček.
před 3 hhodinami

Ústavní soud odmítl stížnost Kosteleckých uzenin. Neměly nárok na dotaci kvůli střetu zájmů Babiše

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost společnosti Kostelecké uzeniny ze skupiny Agrofert. Potvrdil tak, že firma kvůli střetu zájmů tehdejšího premiéra Andreje Babiše (ANO) neměla v roce 2018 nárok na dotaci z Programu rozvoje venkova. Česká televize to zjistila z webu soudu, kde nález dočasně zpřístupnil.
09:21Aktualizovánopřed 3 hhodinami

VideoPřibývá požárů fotovoltaik a elektrických dopravních prostředků

Přibývá požárů objektů s instalovanou fotovoltaikou. Loni jich bylo o šedesát procent více. Například na rodinných domech je příčinou často neodborné zapojení. Roste také počet požárů elektrických dopravních prostředků – aut, kol či koloběžek. V těchto případech jde nejčastěji o důsledek poškození baterie.
před 6 hhodinami
Načítání...