Podle šéfa hnutí ANO by se dětem nemělo pomáhat v Česku, ale tam, kde se narodily. Už dříve také zdůraznil, že se debata, která v posledních dnech intenzivně rezonuje v tuzemské veřejnosti, ve skutečnosti netýká nejmenších dětí, ale chlapců ve věku dvanácti až sedmnácti let.

Andrej Babiš
„Máme pomáhat uprchlíkům v zemi, kde se narodili a kam se chtějí vrátit.“
Uskutečnil by se na základě bilaterální spolupráce mezi Českem a Řeckem, přičemž výběr dětí by mělo zcela v gesci ministerstvo vnitra, a to včetně jejich věku. „Preferovány by měly být ty nejzranitelnější a nejmladší děti a ty, které nemají dohledatelné příbuzné a rodiče,“ uvedla Šojdrová.
Děti by v Česku získaly tzv. doplňkovou, tedy dočasnou ochranu. Po příjezdu by se o ně měly postarat instituce ministerstva školství a sociálních věcí. Peníze na program by měly plynout z fondu Evropské unie zaměřeného na azylovou a migrační problematiku.
Sirotci ve sněmovně. Opozice kritizovala vládu i Šojdrovou
Téma, včetně lidoveckého angažmá, silně rezonovalo i na středečním jednání sněmovny, které se věnovalo globálním migračním paktům OSN. Podle předsedy SPD Tomia Okamury je celá iniciativa jen kampaní před blížícími se komunálními a senátními volbami i evropskými volbami, které budou příští rok. Sýrie podle Okamury dokáže sirotkům pomoci sama, má na to podle něho prostředky.
Neshoda napříč kluby
V opozičních řadách se ale našly i kritické hlasy otočené proti postoji premiéra. TOP 09 usilovala o to, aby dolní komora vyzvala vládu k přijetí dětí. Předseda poslanců této strany Miroslav Kalousek uvedl, že v uprchlických táborech v Řecku je 3500 syrských dětí.
„Jsou tam bez rodičů. Často vůbec netuší, zda sirotci jsou, nebo nejsou,“ podotkl a poukázal na Velkou Británii, která rozhodla o přijetí 350 těchto dětí mladších 17 let. Česko by podle něj mělo malé běžence přijmout kvůli „odpovědnosti a solidaritě“, přičemž je jen na kabinetu, jaké si nastaví parametry.
Návrh Heleny Langšádlové (TOP 09) ohledně přijetí syrských sirotků ovšem podpořilo jen 31 poslanců z klubů ODS, Pirátů, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN z přítomných 133 členů dolní komory. Proti byli poslanci KSČM, SPD a část poslanců ANO. Sociální demokraté se hlasování zdrželi stejně jako většina zástupců ANO. Bez úspěchu skončil i návrh Pirátů, kterým by sněmovna odsoudila mediální výroky Andreje Babiše k nepřijetí malých Syřanů.

Jan Hamáček
„Jsem přesvědčen, že by se Česká republika zvládla postarat o padesát dětí bez rodičů, ale na stole žádný konkrétní projekt není.“
Marek Výborný (KDU-ČSL) připomněl, že se ozvalo více než 50 rodin, které by byly ochotny se o syrské děti postarat. Po stabilizaci situace v Sýrii by se tyto děti mohly podle něho vrátit zpět. „Co předvádíte, je obchod s dobrem,“ reagoval na Výborného Václav Klaus mladší z ODS, podle nějž jde o ryzí marketingové gesto; syrské děti prý patří primárně do Sýrie.
Pochybovačně vůči výzvám k přijetí se postavila i někdejší ministryně spravedlnosti a poslankyně ANO Helena Válková: „Překvapuje mě, že jste si všichni tak stoprocentně jistí, že můžete syrským sirotkům nabídnout skutečnou pomoc.“
Rozumek: Hysterie porazila racionalitu
„Systém pro umístění dětí u nás funguje velmi dobře. V tomto bychom mohli nabídnout know-how i expertizu, máme kapacity i zkušené lidi, chybí jen dobrá vůle,“ komentoval sněmovní debatu o migraci Martin Rozumek z Organizace pro pomoc uprchlíkům. „Debata o migraci se neskutečně zpolitizovala. Hysterie a emoce naprosto vítězí nad racionalitou, a jak říká Donald Tusk, v Evropě jsou dva typy politiků: kteří chtějí situaci řešit, a kteří z ní chtějí těžit politické body.“
„Zvládáme se starat o řadu dětí,“ kontrovala ve vysílání ČT24 místopředsedkyně KSČM Kateřina Konečná. „Nechceme děti vytrhávat ještě dál z místa původního bydliště, chceme je vracet. Děti by se primárně měli vracet do Sýrie, která je v této chvíli z velké části už bezpečná a situace se tam stabilizuje.“
