Cla, jejichž zavedení ve středu ohlásil prezident USA Donald Trump, zasáhnou negativně v Česku především subdodavatelský průmysl. Hrozí, že bude muset omezovat výrobu a propouštět, uvedl místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk. Samotné podniky mají podle něj jen velmi omezené možnosti, jak se s americkými cly vyrovnat. Získání nových trhů pro české zboží bude obtížné, pomoci by mohla vláda. Reakce EU má být podle Hospodářské komory pragmatická a jednotná.
Kvůli clům hrozí omezení výroby a propouštění, upozorňují čeští exportéři
„Pokud se plete jakákoliv politika do byznysu, je to špatně,“ řekl Daněk k rozhodnutí amerického prezidenta. Podniky budou podle něj nyní muset pečlivě sledovat vývoj, protože na základě minulých překvapivých Trumpových rozhodnutí není vyloučeno, že se cla ještě budou měnit či odkládat. Odhadl, že po jednom až dvou měsících by měli exportéři vědět, na čem jsou.
Protože asi třetina českého exportu jde do Německa, tak dopad na české firmy bude podle Daňka především prostřednictvím Německa, pro které jsou USA nejdůležitějším zákazníkem. Negativní dopady mohou očekávat i čeští dodavatelé autodílů na Slovensko, které do USA vyváží hlavně auta. Zatímco export zboží z Česka do USA činil loni 166 miliard korun, vývoz z Česka do Německa představoval dva biliony korun a na Slovensko 454 miliard korun.
Firmy mají podle Daňka omezené možnosti, jak se s Trumpovými cly vyrovnat. „Budou hledat další úspory nákladů, což ale stačit nebude. Podniky, které do USA přímo vyvážejí, budou zvažovat, zda se jim vyplatí alespoň část výroby přesunout do USA. To ale nebude dobré pro Česko ani EU,“ řekl.
Nové trhy
Hledání a získání nových trhů pro české zboží bude podle Daňka obtížné a především nákladné. „Zde by měla roli sehrát vláda diplomatickou podporou, podporou finanční, podporou pojištění vývozu či účasti na veletrzích,“ míní.
Trumpem oznámená cla se podle Daňka druhotně projeví i v tom, že Čína a další východoasijské ekonomiky budou o to více pro své výrobky hledat uplatnění v Evropě. Výsledkem podle něj bude další zhoršení situace výrobců v Evropě.
Evropská unie by podle Daňka měla s USA zahájit intenzivní jednání. Česko by se mělo zaměřit na jednání v rámci EU. Daněk totiž nečeká, že by si bylo samo schopno s USA něco vyjednat. „Bude-li se ale bojovat, budou trpět všichni. Odveta v podobě cel by měla být tím posledním,“ podotkl.
Nejvíce cla dopadnou na autoprůmysl a strojírenství
Podle Hospodářské komory má být nyní reakce EU na zavedení cel pragmatická a jednotná. Měla by kombinovat diplomatický tlak s domácími reformami zaměřenými na zvýšení konkurenceschopnosti evropské ekonomiky. „Celní války nemají vítěze, ale poražené. EU by na novou situaci měla odpovědět s chladnou hlavou. Vést jednání, hledat řešení, ale zároveň si splnit své vlastní domácí úkoly,“ prohlásil prezident Hospodářské komory Zdeněk Zajíček.
Podle viceprezidenta Hospodářské komory Tomáše Prouzy cla významně zasáhnou českou ekonomiku. „Čeští subdodavatelé budou pod tvrdým cenovým tlakem finálních výrobců, což výrazně sníží ziskovost tuzemského průmyslu a omezí prostor pro investice i růst reálných mezd,“ uvedl. Řada českých subdodavatelů přitom podle něj už nyní funguje s minimální marží.
„Česká ekonomika je proexportní, většina sice končí v Evropě, ale jako subdodávka potom putuje právě do USA. Nejvíce cla dopadnou na automobilový průmysl a strojírenství, ale dotknou se i jiných oblastí, jako třeba chemie, farmacie a další. Trump svými kroky vytváří ještě větší chaos, který může poškodit celosvětovou ekonomiku,“ míní prezident Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj. V Událostech dodal, že se v některých českých podnicích již v očekávání zavedení cel různé projekty odkládaly a pozastavovaly.
Zbrojovka Colt CZ již oznámila, že kvůli clům zdraží některé produkty a přesměruje část exportu. Zavedení cel prý bude mít reálný dopad na hospodaření celé Colt CZ Group SE, zejména na provozní zisk EBITDA. Společnost ale neočekává, že by Trumpův krok zásadně ovlivnil celkové výnosy.
Cla dopadnou také na české nábytkáře, kteří v roce 2024 vyvezli do Spojených států zboží za 1,8 miliardy korun, meziročně o čtyřicet procent více. Více čeští výrobci vyváží do států Evropské unie, které pak ale zboží mohou dále prodávat do Spojených států, a zavedení tarifů v USA by tak firmy mohlo ovlivnit i nepřímo, řekl tajemník Asociace českých nábytkářů Tomáš Lukeš.
Trump představil rozsáhlý balíček cel s minimální sazbou deset procent na většinu zboží dováženého do USA, ale s dvacetiprocentní sazbou pro dovoz výrobků z EU. Už od čtvrtka začaly USA vybírat 25procentní clo na dovoz aut. Podle odhadu ministerstva financí způsobí nová americká cla zpomalení českého hospodářského růstu o 0,6 až 0,7 procentního bodu.