Cla nemůžeme přejít mlčením, řekl Fiala. Havlíček radí jednat s rozvahou

6 minut
Události: České reakce na cla ohlášená Donaldem Trumpem
Zdroj: ČT24

Na cla ohlášená americkým prezidentem Donaldem Trumpem reagují i čeští politici. Premiér Petr Fiala (ODS) uvedl, že je Praha nemůže přejít mlčením. Evropa je podle něj připravena s USA jednat. Místopředseda opozičního ANO Karel Havlíček uvedl, že ANO podle něj nedoporučuje odvetná opatření a radí jednat s rozvahou. Podle něj nepomůže ukřivděnost ani ukvapenost v odvetných krocích.

„Nejlepší cla jsou cla nulová. Na to ale musí být dva, kteří mají vůli se dohodnout. Evropa je připravena s USA jednat, ale zároveň je připravena jasně odpovědět. My jsme tuto obchodní válku nevyvolali. Postup americké strany poškozuje každého občana České republiky a my to nemůžeme přejít mlčením,“ uvedl na síti X premiér.

Premiér poznamenal, že struktura ohlášených tarifů zatím není zcela jasná. „A dokud není jasná, tak není možné ani přesně spočítat ty dopady,“ řekl v rozhovoru pro Deník.cz. Dopady na hospodářský růst v Evropě, včetně Česka, podle něj budou spíše v řádu desetin procenta.

Později na odpolední konferenci na téma bezpečnosti prohlásil, že dopad na hospodářský růst v Evropě, střední Evropě i v tuzemsku mít opatření budou, i když jimi Česko nebude zasažené přímo. „Byli bychom zasaženi nepřímo skrz Německo a další státy,“ doplnil Fiala.

Cel se podle Fialy není nutné bát, je ale potřeba rozumně jednat v rámci EU, která má celní politiku v kompetenci. Premiér uvedl, že byl v kontaktu s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou. „Máme připravená protiopatření. Mohla by se zavést opatření, která tu už byla v letech 2018 až 2020 v reakci na první Trumpovu vládu, ta jsou nachystaná. Ale je připravený i další balík opatření, která by se dala zkusit,“ řekl. EU se nejdřív bude snažit o jednání, jak cla snížit nebo co nejvíc odbourat, dodal.

Resort financí: Průmysl se zpomalí až o 0,7 procentního bodu

Podle odhadu ministerstva financí způsobí nová americká cla zpomalení českého hospodářského růstu o 0,6 až 0,7 procentního bodu. Zároveň upozornilo na to, že výsledný efekt bude záležet na řadě dalších faktorů.

„Obchodní válka, kterou svými kroky iniciuje Donald Trump, je hra se záporným součtem,“ uvedl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). V Událostech dodal, že čísla „nedávají žádný smysl“, a pokud to tak zůstane, jde o začátek obchodní války. Je podle něj potřeba uvolňovat situaci na evropském vnitřním trhu.

Ministerstvo průmyslu chce posílit exportní podporu firem

Český resort průmyslu a obchodu chce v reakci na americké tarify posílit exportní podporu. Firmám plánuje pomáhat zejména prostřednictvím návratných finančních nástrojů, což jsou například půjčky nebo záruky. Další prioritou bude rozšíření exportních trhů mimo USA. Vývoz z Česka do Spojených států loni podle dat ministerstva činil 186 miliard korun a dovoz z USA do Česka 149 miliard korun.

Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) označil zavedení amerických tarifů ještě před jednáním s Unií za velkou chybu. „Budeme reagovat jednotně, ale uměřeně. Stále totiž věříme, že je možné dosáhnout dohody. K aktuální situaci se také v pondělí sejde mimořádná Rada ministrů EU,“ sdělil ministr s tím, že „Evropa to nesmí přejít mlčením“. „Celní války přinesou jen chaos, zmatek a ekonomické škody,“ dodal Vlček.

Šéf resortu také hovořil o možných protiopatřeních. „Evropa má určité mechanismy, které už vybudovala v období první Trumpovy administrativy,“ řekl s tím, že opatření by mohla cílit na americká citlivá odvětví. „My je máme definována. Nejsou jen v oblasti výrobků, není to jen oblast automobilového průmyslu nebo některých zemědělských komodit, ale je to třeba v oblasti digitálních technologií nebo v oblasti služeb,“ popsal.

Podle ministra dopravy Martina Kupky (ODS) bude muset Evropská komise ukázat analýzu, kde celní válka oslabí ekonomiku USA. „Těch témat je několik – od výměny služeb, kde by to postihlo významné americké společnosti, až po specifické komodity, kde třeba v tuto chvíli je Evropa klíčovým odběratelem amerického zboží,“ dodal.

Podle Miroslava Plevného ze senátorského klubu STAN jsou ohlášená americká cla pro EU problém, zároveň nejde o osvobození pro americké podniky, jak o tom hovořil prezident Donald Trump. „V dnešní době už prakticky žádný produkt nevyrábíme jen v jednom státě a bude podíl dovezených komponent, na která se cla budou vztahovat i v Americe,“ podotkl s tím, že netuší, odkud se vzala čísla prezentovaná americkým prezidentem.

„Když se podíváme na čísla, která americký prezident prezentoval, že zatížení vývozu USA do Evropské unie je 39 procent, tak opravdu netuším, kde ta čísla vzal, protože efektivní zatížení podle údajů, které mám, je kolem čtyř procent,“ dodal. Zmínil, že vyjednávat se musí, ale na druhou stranu se Evropa nemůže stáhnout zpět a nedělat nic.

„Každý jsme mohli včera (ve středu) vidět tiskovou konferenci, kde USA uvalení cel oznámily. Myslím, že je výhodné, abychom měli volný obchod mezi Evropou a Amerikou,“ sdělil ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.). Pokud ale bude Amerika na clech trvat, musí Evropa odpovědět, dodal.

Náměstek ministra zahraničí Eduard Hulicius (KDU-ČSL) míní, že pokud budou Spojené státy trvat na „velice ostrých“ opatřeních proti volnému trhu, tak budou muset země odpovědět. Vyjádření americké administrativy, aby svět na cla nereagoval, Hulicius vnímá jako prosbu o to, aby se jednalo.

„Doufám, že je to vyjádření ochoty USA ještě vyjednávat,“ dodal s tím, že EU opakovaně říká, že ochotna je. „Myslím, že čekáme na tu ochotu vyjednávat i ze Spojených států,“ dodal. Je zastánce umírněné odpovědi. „Umírněnost a klidná síla je vždy ta lepší volba.“

Podle místopředsedy TOP 09 Matěje Ondřeje Havla se dalo očekávat, že taková celní politika Donalda Trumpa nastane. „Zároveň myslím, že je prostor pro vyjednávání a rozvahu. Jak zaznívá v médiích, čísla jsou trochu vycucaná z prstu, nic nereflektují,“ uvedl a dodal, že si pomocí nich Trump zajišťuje lepší vyjednávací pozici pro racionální debatu. „Protože to, co se nyní děje, tak je rozpoutání obchodní války, která povede k tomu, že zchudnou úplně všichni,“ podotkl a dodal, že reakce Evropské unie má být tvrdá, ale rozvážná.

Havlíček: Nepomůže ukřivděnost ani ukvapenost

„Kloníme se k názoru Velké Británie jednat s rozvahou a věcně a hlavně vyjednávat,“ prohlásil místopředseda ANO Havlíček. V nynější situaci podle něj nepomůže ukřivděnost a ukvapenost při rozhodování o odvetných krocích. Přímý dopad amerických cel na domácnosti a spotřebitele bude podle něj v Česku minimální.

Evropská unie podle Havlíčka o plánu Spojených států věděla několik měsíců, či dokonce let, a přesto tahá za kratší konec. „Evropa se měla dávno připravit, nemělo se to nechat dojít do této situace,“ prohlásil. Výsledky jednání Evropské komise s novou americkou administrativou nejen o tarifech jsou podle něj zatím tristní.

Místopředseda sněmovního hospodářského výboru (ANO) Patrik Nacher dodal, že je potřeba nejprve se seznámit s tím, co Trump oznámil a co to pro Evropu z hlediska globálního pohledu znamená a nedělat ukvapená prohlášení. „Protože to je možná to, co Donald Trump chce.“ Dodal, že přehazování si rychlých prohlášení je Trumpova doména. „Pak se třeba ukáže, že ta čísla neměl úplně přesná. Moc nerozumím, z čeho přesně vycházel.“

Místopředseda sněmovního hospodářského výboru Radim Fiala (SPD) řekl, že ohlášená cla nejsou pro Česko ani Evropu dobrá zpráva, na rozdíl od USA. „My s tím musíme počítat a musíme se snažit, aby ekonomika v Česku šla zase nahoru.“ V Evropě a v tuzemsku se podle něj musí vyrábět věci s vysokou přidanou hodnotou a je potřeba dívat se nejen do Německa, ale začít obchodovat po celém světě.

„Naše šance je podpora českého průmyslu obecně,“ uvedl a zmínil například snížení vstupů pro tuzemské firmy – cen energií a také zrušení směrnic, které souvisejí s Green Dealem. Zmínil, že on by se do velké obchodní války s USA nepouštěl, cla podle něj sice Evropskou unii poškodí, ale snažil by se s druhou stranou jednat.

Předseda Pirátů Zdeněk Hřib poukázal na to, že americké firmy vydělávají z vývozu do Evropy více díky segmentům s vyšší přidanou hodnotou, byť Trump tvrdí, že obchod mezi Evropou a Spojenými státy není vyvážený, protože Evropa vyváží víc. „Případná celní válka by tak zasáhla americké partnery stejně tvrdě jako nás a nikdo na ní nevydělá, protože Evropa není přívěsek americké ekonomiky, ale rovnocenný hráč,“ řekl.

Europoslanec za Přísahu a Motoristy sobě Filip Turek řekl, že obecně není příznivcem cel a protekcionismu, takže s těmito kroky nesouhlasí. „Nicméně my jsme jako Česká republika tuto obchodní válku částečně rozpoutali tím, že na americká auta nebo auta z USA, což jsou třeba i auta německých značek, jsme měli desetiprocentní clo plus obrovské DPH, Američané měli vůči nám 2,5 procenta, takže jde o čtyřnásobek, a tak to bylo v mnoha zemích,“ uvedl.

Dotkne se to podle něj Volkswagenu, který využívá obrovské továrny v Mexiku. Cestou by podle něj měla být normalizace vztahů se Spojenými státy, podobně jak činí Velká Británie či Austrálie. „Proto na ně ta cla nebyla uvalena v takové výši. Oni chtějí deregulovat, chtějí se domluvit, chtějí pracovat na diplomacii,“ podotkl s tím, že evropská cesta by měla být podobná protože „obchodní válku se Spojenými státy vyhrát nemůžeme.“

28 minut
Události, komentáře: Donald Trump uvalil cla na zboží z dovozu
Zdroj: ČT24

Také europoslankyně a předsedkyně KSČM Kateřina Konečná v reakci prohlásila, že „nemá ráda obchodní války“, Evropská unie ale prý mohla být na kroky USA připravena. Podle ní by bylo na místě obchod diverzifikovat a „odregulovat“.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Hygienici našli všechny kontakty muže s podezřením na ebolu

Pacient přijatý v pátek do pražské Fakultní nemocnice Bulovka s podezřením na vysoce nebezpečnou nákazu je ve stabilizovaném stavu. Je to Američan, který se pohyboval v oblasti Konga. Hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba (ODS) oznámil, že hygienici vypátrali všechny kontakty pacienta a umístili je do karantény. Výsledky testů, které určí typ nákazy, měly být k dispozici v sobotu odpoledne, zatím se na ně ale stále čeká. Vzorky nemocnice poslala do berlínského Institutu Roberta Kocha.
08:56Aktualizovánopřed 33 mminutami

Madlen a Matěj s poruchou krvetvorby mají šanci na uzdravení

Lékaři hlásí posun v léčbě dvouleté Madlen se vzácnou poruchou krvetvorby. Malá pacientka je za polovinou čtyřměsíčního okna, ve kterém lékaři pozorují efekt nasazených imunosupresiv. Úspěšnost léčby je padesát na padesát. Naději na uzdravení má nově i devítiletý Matěj ze Zlína, pro něhož se našla v USA vhodná dárkyně kostní dřeně.
před 2 hhodinami

O předvolební kampani či bezpečnostních otázkách debatovali hosté Politického spektra

O předvolební kampani, hlavních prioritách nové vlády, bezpečnostních otázkách či o tom, kam by měly směřovat peníze daňových poplatníků, diskutovali hosté Politického spektra s moderátorkou Štěpánkou Martanovou. Diskuse se zúčastnil předseda PRO Jindřich Rajchl, předseda Aliance pro budoucnost Pavel Sehnal a předseda SNK Evropští demokraté René Živný.
před 4 hhodinami

Rakušan na celostátním sněmu obhájil post předsedy hnutí STAN

Starostové a nezávislí (STAN) si v sobotu vybírali nové vedení. Na celostátním sněmu v Praze obhájil bez protikandidáta funkci předsedy hnutí vicepremiér Vít Rakušan. Prvním místopředsedou byl opět zvolen ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček, který byl stejně jako Rakušan jediným kandidátem. Na řadové místopředsedy STAN kandidovalo pět osob. Post neobhájil poslanec Jan Lacina, jehož nahradí náměstek ministra spravedlnosti Karel Dvořák.
09:46Aktualizovánopřed 5 hhodinami

O budoucnosti fotbalu na vesnicích a malých městech debatovali hosté Zkraje

Fotbal je nejrozšířenějším českým sportem, počet klubů se ale snižuje – za posledních osm let jich zmizelo 437, šlo především o venkovské oddíly. Jak se fenomén tohoto sportu na amatérské úrovni odráží v životě lidí právě na venkově? Jakou budoucnost mají kluby z vesnic a malých měst? K debatě v pořadu Zkraje přijali pozvání sekretář a trenér mládeže SK Jesenec-Dzbel Vladislav Matějka, bývalý reprezentant Roman Hubník, starostka Drnovic Zuzana Hermanová (ODS), člen rady Národní sportovní agentury František Horák, sociální geograf Ondřej Slach a režisér a herec Jakub Kohák. Diskuzi moderovali Klára Radilová a Martin Laštůvka.
před 7 hhodinami

Praha 4 vyzývá ke změně názvu stanice metra D. Historik snaze nerozumí

Radnice Prahy 4 požaduje, aby hlavní město zvolilo definitivní názvy stanic budoucí linky metra D, nelíbí se jí část pracovně používaných názvů. Vadí jí stanice pojmenovaná po spisovateli Ivanu Olbrachtovi, a to kvůli jeho komunistické minulosti. „Pokud jsme schopni ovlivnit název nového prostoru, udělejme to,“ vyzývá starosta Prahy 4 Ondřej Kubín (ODS). Historik Petr Zídek však Olbrachta za kontroverzního nepovažuje. Debatovali v Událostech, komentářích moderovaných Martinem Řezníčkem.
13:49Aktualizovánopřed 8 hhodinami

„Tichý zabiják.“ Vysoký tlak nebolí, může ale způsobit vážné problémy

Čím dál více Čechů trápí vysoký krevní tlak. Pokud se hypertenze neléčí, způsobuje vážné poškození srdce. Někdy se o vysokém krevním tlaku také mluví jako o tichém zabijákovi, protože mimo jiné zvyšuje riziko mozkové mrtvice, selhání ledvin nebo způsobuje i poruchy zraku. Podle Světové zdravotnické organizace má vysoký krevní tlak celkem 1,28 miliardy dospělých ve věku 30 až 79 let, přičemž celých 46 procent o své nemoci ani neví.
před 14 hhodinami

Chladné počasí zastavilo rojení kůrovce

Chladné počasí na začátku května zastavilo rojení kůrovce. Protože létá při teplotách nad dvacet stupňů Celsia, stihne letos vytvořit jen dvě generace. Podle odborníků tak nehrozí kalamitní rok, kdy má kůrovec tři generace. Jak jeho nápor ale lesy zvládnou, bude v průběhu roku záležet i na množství vláhy. I kvůli kůrovci lesníci dbají na různé stáří stromů v lesích.
před 15 hhodinami
Načítání...