Merz setkání s Trumpem zhodnotil pozitivně

24 minut
90' ČT24: Návštěva německého kancléře v Bílém domě
Zdroj: ČT24

Německý kancléř Friedrich Merz je se schůzkou s americkým prezidentem Donaldem Trumpem „extrémně spokojen“, prohlásil podle agentury Reuters. Podle kancléře setkání položilo dobrý základ pro další rozhovory na nadcházejících summitech G7 a NATO.

Trump na tiskové konferenci před schůzkou ocenil Německo za jeho zvýšení výdajů na armádu. Nová německá obranná politika počítá s významnými investicemi. Berlín chce dávat ročně 3,5 procenta hrubého domácího produktu (HDP) do armády a dalších 1,5 procenta do vojensky využitelné infrastruktury. Šéf Bílého domu doplnil, že americké vojáky rozmístěné v Německu ponechá, pokud je Němci budou chtít. USA mají v Německu podle Trumpa přibližně 45 tisíc vojáků.

Před novináři oba představitelé promluvili i o ruské agresi vůči Ukrajině. Merz v Oválné pracovně řekl, že má Trump silnou pozici pro ukončení konfliktu. Podle něj je nutné společně podporovat Kyjev a vyvíjet tlak na Moskvu. Dodal, že obětí války je mnohem více, než se uvádí. „Jsme na straně Ukrajiny,“ prohlásil kancléř a dodal, že Ukrajina na rozdíl od Ruska nemíří na civilisty, ale jen na vojenské cíle.

98 minut
Kancléř Merz se setkal v Bílém domě s prezidentem Trumpem (v originálním znění)
Zdroj: ČT24

Deník The Washington Post (WP) napsal, že ze strany Merze šlo o významný projev podpory Kyjeva v Oválné pracovně, kde se Zelenskyj v minulosti setkal s nepřátelským přijetím.

Podle WP byl však Merzův komentář nepřesný. Ačkoli ruská invaze na Ukrajinu v roce 2022 byla nevyprovokovaná, vedla ke zničení celých měst, obviněním z válečných zločinů a opakovaným útokům na civilisty, tak i Ukrajina provedla údery na ruskou energetickou infrastrukturu, například ropné rafinerie, a zasáhla i civilní objekty, včetně mostů.

Trump připomněl svůj středeční telefonát s ruským vládcem Vladimirem Putinem, při kterém dle svých slov konflikt přirovnal ke „rvačce dvou dětí v parku“, píše BBC. „Občas je lepší je chvíli nechat být,“ dodal. Podle šéfa Bílého domu je obtížné válku zastavit, protože mezi oběma zeměmi panuje „zlá krev“ a velká nenávist mezi Putinem a ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským.

Trump doplnil, že mu nejde o ukončení války na Ukrajině kvůli penězům, ale o záchranu životů a ukrajinské kultury. Odkázal na ukrajinskou architekturu, kterou zničily ruské bomby. Také zopakoval své tvrzení, že ke konfliktu by nikdy nedošlo, kdyby byl v době ruské invaze na Ukrajinu prezidentem.

5 minut
Horizont ČT24: Balancování euroamerických pozic pokračuje
Zdroj: ČT24

Únorová roztržka v Bílém domě

Německá média před schůzkou upozorňovala, že by setkání v Oválné pracovně mohlo být turbulentní. Kancléř se ovšem podle médií připravil. Německý tisk schůzku dříve také označil za nejdůležitější a nejtěžší od jeho nástupu do funkce předsedy vlády.

Podle německých médií Merz o schůzce hovořil mimo jiné se Zelenským a jihoafrickým prezidentem Cyrilem Ramaphosou, ale třeba i s italskou premiérkou Giorgií Meloniovou či francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem. „Kancléř na setkání hledí s velkým klidem a těší se na něj,“ řekl ve středu vládní mluvčí Stefan Kornelius. Podle něj kancléř kvůli schůzce s Trumpem žádnou zvláštní přípravu neabsolvoval.

Agentura DPA připomněla, že Zelenskému přineslo setkání v Oválné pracovně Bílého domu na konci února „hluboké ponížení před světovou veřejností“. Roztržka v přímém přenosu tehdy zhatila podpis dohody o americkém podílu na ukrajinském nerostném bohatství. Ramaphosovi Trump v květnu na stejném místě vyčítal údajný útlak bělochů, který ovšem dokládal snímky z konfliktu v Kongu.

Od nástupu do funkce kancléře si Merz a Trump telefonovali už několikrát – sami, ale i společně s dalšími evropskými lídry. Hlavními tématy byly válka na Ukrajině a Trumpova celní politika. O nich budou kancléř a prezident pravděpodobně jednat také ve čtvrtek. Merz chce mimo jiné dosáhnout toho, aby USA zvýšily tlak na ruského vládce Vladimira Putina a přinutily ho k seriózním jednáním o příměří.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Při nehodě vlaku v Thajsku zemřelo přes třicet lidí

Nejméně 32 lidí ve středu zemřelo a přes šedesát dalších bylo zraněno při železniční nehodě na severovýchodě Thajska, kde velký stavební jeřáb spadl na vlak, ten vykolejil a začal hořet. S odvoláním na úřady to napsala agentura Reuters. Požár soupravy se podařilo uhasit. V troskách pokračuje pátrání po dalších možných obětech, uvedla tamní policie.
09:09Aktualizovánopřed 15 mminutami

Grónský premiér by volil Dánsko. Bude to pro něj problém, reagoval Trump

„Nevím, kdo to je. Nic o něm nevím. Ale bude to pro něj velký problém,“ těmito slovy reagoval americký prezident Donald Trump na vyjádření grónského premiéra Jense-Frederika Nielsena. Ten v úterý uvedl, že pokud si Grónsko musí vybrat mezi Dánskem a Spojenými státy, volí Dánsko. V Bílém domě se ve středu uskuteční jednání zástupců Dánska a Grónska s představiteli USA o budoucnosti Grónska a jeho strategicky významné pozici. Grónská vláda oznámila, že Dánsko od středy společně se spojenci z NATO zvyšuje vojenskou přítomnost v okolí Grónska.
13:39Aktualizovánopřed 26 mminutami

Protesty v Íránu mají zřejmě přes dva a půl tisíce obětí, píše AP

Protivládní protesty si podle lidskoprávních organizací citovaných agenturou AP dosud vyžádaly více než 2570 obětí a přes 18 100 zadržených, z nichž některým hrozí trest smrti. Íránská mise při OSN v úterý obvinila Spojené státy a Izrael z toho, že nesou odpovědnost za stovky obětí protestů. Americký prezident Donald Trump v úterý večer pohrozil, že Spojené státy tvrdě zasáhnou, bude-li íránská vláda demonstranty popravovat. Írán v reakci pohrozil útoky na americké základny v regionu, Američané z nich kvůli tomu preventivně stahují část personálu.
03:13Aktualizovánopřed 38 mminutami

Ukrajinští poslanci schválili jmenování Fedorova ministrem obrany

Ukrajinští poslanci většinou hlasů schválili jmenování dosavadního vicepremiéra a ministra digitalizace Mychajla Fedorova novým ministrem obrany. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po setkání s ním informoval o plánech na změnu systému mobilizace a další změny v armádě. Na druhý pokus poslanci schválili i jmenování expremiéra a dosavadního ministra obrany Denyse Šmyhala do funkce místopředsedy vlády a ministra energetiky.
13:15Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Násilí, drogy, sexismus, extremismus. Německá armáda po skandálu propustila devět vojáků

Německá armáda kvůli skandálu u výsadkářů ze základny na západě země propustila zatím devět vojáků. U dalších čtyř zahájila proces, který by měl k propuštění vést. Po neveřejném zasedání branného výboru Spolkového sněmu to ve středu uvedl inspektor pozemního vojska Christian Freuding, uvedla agentura DPA. Jednotkou výsadkářů otřásl na přelomu roku skandál v souvislosti s násilím, sexistickým chováním, užíváním drog či sympatiemi ke krajní pravici.
před 1 hhodinou

Rok 2025 byl po předchozích dvou letech nejteplejším v historii měření

Rok 2025 byl třetím nejteplejším rokem v historii měření. Průměrná globální teplota dosáhla 14,97 stupně Celsia. Byl tedy jen nepatrně (o 0,01 stupně Celsia) chladnějším než rok 2023 a o 0,13 stupně Celsia chladnějším než rok 2024, který byl vůbec nejteplejším rokem v historii měření. Uvedla to meteorologická služba Evropské unie Copernicus. Posledních jedenáct let bylo zároveň nejteplejších v historii měření.
04:22Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Ukrajinská expremiérka Tymošenková odmítá obvinění z korupce

Ukrajinské úřady obvinily bývalou premiérku Juliji Tymošenkovou z korupce a prohledaly ústředí její strany v Kyjevě. Opoziční politička obvinění odmítla a počínání úřadů označila za předvolební čistku, informují média. Vyšetřování korupce nedávno zasáhlo i nejbližší okolí prezidenta Volodymyra Zelenského.
před 3 hhodinami

Chorvatsko obnovilo vojenskou službu. Mladí muži dostávají povolávací rozkazy

V prvních dnech roku 2026 obdrželo přibližně 1200 mladých mužů v Chorvatsku dopisy, v nichž jsou informováni, že byli povoláni k výkonu vojenské služby. Zákon, který jim tuto povinnost ukládá, schválili chorvatští poslanci loni v říjnu bez odporu tamní veřejnosti, která dle průzkumů odvody většinově podporuje.
před 6 hhodinami
Načítání...