Trump lživě obviňoval Jihoafričany z genocidy bělochů

Nahrávám video

Prezident USA Donald Trump v Bílém domě ve středu přivítal prezidenta Jihoafrické republiky Cyrila Ramaphosu v době, kdy se mezi státy stupňuje napětí. Napjaté bylo i setkání, při němž Trump lživě obviňoval Jihoafričany z genocidy bělochů. Nechal promítat video s kříži, o nichž tvrdil, že označují hroby zavražděných bílých farmářů, ve skutečnosti však hroby neoznačovaly.

Úvod schůzky, jak si média povšimla, se odehrál smířlivě. Trump jako náruživý golfista ocenil zkušenosti jihoafrických golfistů, které s sebou Ramaphosa přivedl. Také řekl, že jihoafrický prezident je respektovaným člověkem, ačkoli v některých kruzích už se takové přízni netěší. Ramaphosa zase prohlásil, že stojí o restart vztahů se Spojenými státy a že chce hovořit o vzácných surovinách a vzájemném obchodě.

„Chci slyšet vysvětlení,“ řekl však poté Trump k situaci s jihoafrickými uprchlíky. „Je to vlastně účel celé schůzky,“ dodal. Prezident USA dříve obvinil JAR ze zabírání půdy bílým farmářům a z podněcování nepřiměřeného násilí, píše agentura Reuters. Podle Pretorie jsou tato tvrzení nepřesná a „neberou v úvahu hlubokou a bolestnou historii Jihoafrické republiky“.

Trumpova vláda v únoru nabídla uprchlický status bílým Jihoafričanům poté, co USA obvinily JAR z rasové diskriminace bělochů. Do USA tento měsíc přicestovala první skupina 49 bílých Jihoafričanů. Ačkoliv Trump viní Jihoafrickou republiku ze záběru půdy bílým, zhruba tři čtvrtiny půdy vlastní právě potomci evropských přistěhovalců, kteří tvoří pouze osm procent populace.

Slova o genocidě

„Existuje mnoho lidí, kteří se cítí být pronásledováni a přicházejí do Spojených států,“ řekl Trump. „Takže je přijímáme z mnoha... míst, pokud máme pocit, že tam dochází k pronásledování nebo genocidě,“ dodal, přičemž měl na mysli zejména bílé farmáře.

„Kdyby došlo ke genocidě afrikánských farmářů, vsadím se s vámi, že tito tři pánové by tu nebyli,“ odvětil Ramaphosa s odkazem na golfisty Ernieho Else a Retiefa Goosena a miliardáře Johanna Ruperta, kteří byli přítomni v Oválné pracovně.

Video s kříži

Trump poté požádal o ztlumení světel, aby mohl přehrát video týkající se obvinění z genocidy bílé menšiny. Ukazovalo bílé kříže, o nichž Trump tvrdil, že jsou to hroby bělochů. U křížů pronášeli politici vášnivé projevy. Jihoafrický prezident během přehrávání tiše seděl, komentovala situaci agentura Reuters. „Chtěl bych vědět, odkud tohle je, nikdy jsem podobné věci neviděl,“ reagoval Ramaphosa.

Prezident i ministr zemědělství JAR John Steenhuisen upozornili na to, že politici z videí nejsou vládními činiteli. Steenhuisen dodal, že prioritou státu je ochrana bílých zemědělců. Představitelé JAR zároveň poznamenali, že kriminalita a násilí se týkají všech rasových skupin. „Zabíjeni nejsou jen běloši, většina jsou černoši,“ řekl o obětech Ramaphosa.

Reuters později upřesnil, že video bylo natočeno v září 2020 během protestu poté, co byli týden předtím na farmě zabiti dva lidé. Kříže neoznačovaly skutečné hroby. Organizátor protestu tehdy jihoafrickému veřejnoprávnímu vysílání řekl, že představují farmáře, kteří byli zabiti v průběhu let.

Stanice ABC upozornila, že během schůzky Trump také ukázal výtisk příspěvku na blogu s obrázkem Demokratické republiky Kongo. Naznačil, že obrázek byl pořízen v Jihoafrické republice.

Trump rovněž prohlásil, že má přátele z Jihoafrické republiky. „Obzvláště jednoho a ten říká, že nemůže JAR navštívit,“ řekl Trump. Zřejmě tak odkazoval na miliardáře a svého důvěrníka Elona Muska, který se narodil v JAR a který byl středeční schůzce přítomen.

Slova o letadlu

Novinář stanice NBC se poté zeptal na luxusní letadlo, které Spojené státy přijaly od Kataru jako dar s tím, že se stane prezidentským speciálem. Trump označil novináře za idiota s tím, že se má věnovat tématu Jihoafrické republiky, píše Newsweek.

Ramaphosa poté prohlásil: „Je mi líto, že nemám letadlo, které bych vám mohl dát.“ „Kéž byste měl,“ odpověděl Trump, čímž vyvolal Ramaphosův smích. „Já bych si ho vzal. Kdyby vaše země nabídla letectvu Spojených států letadlo, vzal bych si ho.“

Kriminalita dopadá na všechny, upozorňuje JAR

Jihoafrický miliardář Johann Rupert zmínil, že JAR potřebuje technologickou pomoc. „Je u nás příliš mnoho mrtvých,“ řekl. „Nejsou to jen bílí farmáři, je to napříč a my potřebujeme technologickou pomoc. Potřebujeme Starlink do každé policejní stanice. Potřebujeme drony,“ dodal. Starlink je satelitní služba Muskovy společnosti SpaceX poskytující internetové připojení po celé planetě.

Média před středeční schůzkou v Bílém domě uváděla, že jednání může být kvůli těžkým tématům značně složité a že by mohlo vyústit i ve spor, jaký Oválná pracovna zažila při návštěvě ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Tehdy setkání obou prezidentů přerostlo v roztržku.

Ramaphosa byl na komplikované jednání zřejmě dobře připraven, neboť si s sebou vzal golfisty a také zmíněného ministra zemědělství, který je běloch. Otázku novinářů, zda se JAR nebojí zhroucení ekonomiky po odchodu bělošských farmářů, tak prezident nechal zodpovědět právě Steenhuisena. Ramaphosa navíc zdůraznil, že ač je ministr z jiné politické strany, do vlády si ho vybral. Steenhuisen následně řekl, že bílí farmáři si v zemi přejí zůstat a že jihoafrická vláda národní jednoty usiluje o rovnoprávnost všech obyvatel.

Trump po svém nástupu k moci výrazně omezil pomoc USAID a vyhostil jihoafrického velvyslance. Šéf Bílého domu zemi hrozil také třicetiprocentními cly. Jihoafrický prezident Ramaphosa je prvním africkým lídrem, kterého Trump od svého nástupu v lednu přijal.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Ruský útok na Kyjev si vyžádal dvě oběti, terčem úderů se stal i Charkov

Rusko v noci na čtvrtek zaútočilo balistickými raketami na ukrajinskou metropoli Kyjev. Útok si vyžádal nejméně dva mrtvé, dalších šest lidí bylo zraněno, informovaly podle deníku The Kyiv Independent úřady. Terčem ruských úderů se stal i Charkov, napsala agentura AFP.
06:20Aktualizovánopřed 13 mminutami

Kandidát na šéfa tajných služeb USA odmítl říct, kdo vyhrál volby v roce 2020

Kandidát amerického prezidenta Donalda Trumpa na ředitele tajných služeb Jay Clayton odmítl na slyšení v Senátu říct, že demokrat Joe Biden vyhrál prezidentské volby v roce 2020. V senátním výboru pro zpravodajské služby se na to Claytona ptali demokraté. Trump opakovaně zpochybňuje výsledek voleb, v nichž s Bidenem prohrál. Republikán ve čtvrtek plánuje promluvit k národu o zabezpečení voleb několik měsíců před listopadovými volbami do Kongresu. Píše o tom deník The New York Times (NYT).
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

Kuvajt odrážel drony z Íránu, ten hlásil útoky i zásah základny v Jordánsku

Kuvajtská armáda ve čtvrtek v noci odrážela útoky bezpilotních letounů z Íránu, zatímco v Bahrajnu se rozezněly sirény varující před leteckým útokem. O nových zásazích na svém území i úderech na základny v Kuvajtu a Jordánsku v noci na čtvrtek informoval také Írán, a to po dalším americkém úderu proti tomuto státu. Napsaly to agentury.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

USA zřejmě zruší střídání času. Který zůstane, je stále otázkou

Spojené státy míří ke zrušení střídání času. Změnu, kterou podporuje prezident Donald Trump, schválila sněmovna reprezentantů. Jenže zatímco prezident si přeje čas letní, odborníci prosazují ten zimní. I Evropská unie jednotný postoj stále hledá a její snaha už roky vázne na stejném sporu.
před 1 hhodinou

Katar měl tajně finančně i vojensky pomáhat Íránu, pohár teď přetekl

Katar údajně roky podporoval finančně i vojensky íránský režim, jemuž dodával palivo do raket či materiál na výrobu dronů, tvrdí izraelská média s odkazem na nejmenované zahraniční zpravodajské služby. Dauhá se zároveň snažilo v začátcích nynější války zabránit útokům na svá energetická zařízení tichou dohodou s Teheránem, napsal deník The Washington Post. Emirát to ale popírá a podle některých zpráv již odsouhlasil zapojení zemí Perského zálivu do úderů proti islámské republice.
před 2 hhodinami

V Kanadě zuří přes 830 požárů, Toronto špatnou kvalitou vzduchu předstihlo Dillí

V Kanadě zuří více než 830 lesních požárů. S nejvydatnějšími z nich se potýká provincie Ontario, kde oheň pohlcuje husté lesy a uvolňuje do ovzduší obrovské množství kouře. Toronto ve středu obsadilo první příčku v globálním žebříčku velkých měst s nejvíce znečištěným ovzduším, který sestavuje švýcarský portál IQAir. Vítr žene hustý kouř z Kanady do USA, což bude od středy až do konce týdne znamenat nebezpečné zhoršení kvality vzduchu pro miliony Američanů na středozápadě a severovýchodě země. Píší o tom média.
před 10 hhodinami

Čína nedávno zadržela českého občana

V Číně byl nedávno zadržen český občan, napsal server Seznam Zprávy. Ministerstvo zahraničí ČT informaci potvrdilo, čeští diplomaté v Pekingu jsou podle něj s Čechem v konzulárním kontaktu. I s ohledem na ochranu osobních údajů ale ministerstvo nebude záležitost dále komentovat ani poskytovat podrobnější informace, dodal jeho mluvčí Adam Čörgő. Podle spekulací chce Čína zadrženého vyměnit za svého občana obviněného v Česku.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Po převrácení lodi u Libye zahynulo či se pohřešuje nejméně 50 migrantů

U pobřeží východní Libye se převrátila loď se zhruba šedesáti migranty, nejméně padesát z nich zahynulo nebo se pohřešuje, uvedla ve středu podle agentury AP místní pobřežní stráž. Zemi původu migrantů, mezi nimiž byly i ženy a děti, neuvedla. Neštěstí se stalo v úterý blízko ostrova Bardaa severozápadně od města Tobruk. Deseti lidem se podařilo doplavat na ostrov a zachránit se. Loď směřovala k evropským břehům.
před 11 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.