Spojené státy přijaly od Kataru luxusní letadlo Boeing 747 a letectvo dostalo za úkol stroj upravit tak, aby mohl sloužit jako prezidentský speciál Air Force One pro přepravu Donalda Trumpa. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na Pentagon, podle něhož letadlo přijal ministr obrany Pete Hegseth. Ačkoliv Bílý dům trvá na tom, že dar je legální, dřívější oznámení o jeho možném přijetí vyvolalo obrovskou kontroverzi, upozornila stanice BBC.
USA přijaly od Kataru luxusní letadlo, má sloužit jako Air Force One
„Ministr obrany přijal od Kataru Boeing 747 v souladu se všemi federálními pravidly a předpisy,“ uvedl mluvčí Pentagonu Sean Parnell. Resort nyní podle něj bude pracovat na zajištění řádných bezpečnostních opatření. Letoun bude nutné upravit, aby mohl sloužit jako prezidentský speciál.
Třináct let staré letadlo bude vyžadovat značné vylepšení zabezpečení, vybavení k zabránění možnému odposlouchávání a také prostředky, aby bylo schopno odrážet rakety, upozornili odborníci. Letoun by mohl potřebovat doprovod stíhaček a jeho cesty by mohly být omezeny na území Spojených států, pokud nebudou provedena nákladná bezpečnostní opatření, podotkli podle Reuters experti.
Boeing Spojeným státům darovala katarská královská rodina a je jedním z nejcennějších darů, jaké kdy americká vláda obdržela. Nový komerční letoun 747-8 stojí přibližně čtyři sta milionů dolarů (8,9 miliardy korun).
„Temný den v historii“
Podle amerických demokratů a občanských skupin je neetické a pravděpodobně i protiústavní, aby Katar takový dar poskytl. „Dnešek (středa) je temným dnem v historii: prezident Spojených států oficiálně přijal největší úplatek od zahraniční vlády v americké historii,“ prohlásil lídr demokratické menšiny v americkém Senátu Chuck Schumer. Demokratické senátorky Mazie Hironová a Tammy Duckworthová v úterý uvedly, že modernizace letadla by mohla stát více než miliardu dolarů a že by to s sebou přineslo bezpečnostní rizika.
Kritiky se podle BBC ale nezdrželi ani někteří republikáni. „Zajímalo by mě, jestli naše schopnost posuzovat stav lidských práv (v Kataru) nebude zastíněna tímto velkým darem,“ poznamenal republikánský senátor Rand Paul.
Katar mezitím panující obavy odmítl a šéf Bílého domu Trump dříve prohlásil, že by bylo „hloupé“ Boeing 747 nepřijmout, transakci označil za veřejnou a transparentní. Pentagon zatím podle Reuters neuvedl, kolik úprava stroje bude stát ani jak dlouho bude trvat.
Zpožděné prezidentské speciály
Trump už dříve vyjadřoval zklamání nad zpožděním dodávek dvou nových, modernizovaných prezidentských speciálů. Během svého prvního funkčního období se dohodl se společností Boeing na dodání dvou nových strojů 747-8 v roce 2024. Představitel amerického letectva nedávno Kongresu sdělil, že Boeing uvedl, že je schopen letadla dokončit do roku 2027.
Současná prezidentská flotila zahrnuje dva letouny Boeing 747-200, které jsou v provozu od roku 1990, a několik menších letounů Boeing 757, podotkla BBC.
Trump minulý týden během své cesty po Perském zálivu navštívil i Katar, kde mimo jiné podepsal dohodu o hospodářské výměně v celkové hodnotě 1,2 bilionu amerických dolarů (26,7 bilionu korun). Katar také podepsal dohodu o nákupu letadel od amerického výrobce Boeing pro státní leteckou společnost Qatar Airways.