Trump v Kataru podepsal bilionovou dohodu o hospodářské výměně

Americký prezident Donald Trump v Kataru uzavřel dohodu o hospodářské výměně v celkové hodnotě 1,2 bilionu dolarů (26,7 bilionu korun), uvedl ve středu Bílý dům. Trump je na třídenní návštěvě Blízkého východu. Dříve na summitu Rady pro spolupráci arabských států Perského zálivu (GCC) v Rijádu oznámil, že USA hodlají uzavřít dohodu s Íránem, ovšem pod podmínkou, že Teherán přestane podporovat terorismus a vzdá se ambicí na vlastnictví jaderné zbraně.

Trump oznámil i podepsání dalších dílčích dohod a zakázek s Katarem a tamními firmami celkové hodnotě zhruba 243 miliard dolarů (asi 5,4 bilionu korun). Dříve agentura Reuters informovala, že společnost Qatar Airways nakoupí 160 letadel výrobce Boeing za 200 miliard dolarů (4,4 bilionu korun). Trump uvedl, že mu šéf Boeingu Kelly Ortberg sdělil, že se jedná o největší objednávku v dějinách společnosti.

Obecně mají dohody posílit vzájemnou ekonomickou spolupráci mezi zeměmi. Podle Washingtonu mají podpořit americkou výrobu, rozvoj technologického sektoru a vytvořit stovky tisíc pracovních míst ve Spojených státech.

Další zakázky má získat společnost Raytheon, od které Katar nakoupí za jednu miliardu dolarů (asi 22 miliard korun) protivzdušné systémy proti dronům. Firma General Atomics pak podepsala kontrakt na dodávku bezpilotních letounů MQ-9B za téměř dvě miliardy dolarů.

Předběžné dohody s americkými společnostmi v hodnotě 90 miliard dolarů (dvou bilionů korun) oznámila později i saúdskoarabská ropná společnost Saudi Aramco.

USA chtějí dohodu s Íránem, řekl Trump v Rijádu

Dříve prezident USA v rámci své blízkovýchodní cesty navštívil Saúdskou Arábii. Ve svém projevu na summitu GCC uvedl, že Washington hodlá uzavřít dohodu s Íránem, ovšem pod podmínkou, že Teherán přestane podporovat terorismus a vzdá se ambicí na vlastnictví jaderné zbraně.

Dále podle agentury Reuters sdělil, že po nástupu nového politického vedení v Libanonu vidí naději, že se země vymaní ze sevření teroristického hnutí Hizballáh. Právě ten patří v blízkovýchodním regionu podobně jako hútíjští povstalci v Jemenu či palestinský Hamás v Gaze mezi hlavní spojence Íránu, označované jako osa odporu a bojující proti Izraeli.

Po překvapivém úterním oznámení, že Spojené státy zruší veškeré sankce vůči Sýrii, nyní Trump řekl, že toto rozhodnutí má dát Damašku možnost začít nanovo. Trump se na okraji summitu neformálně setkal s novým syrským vůdcem Ahmadem Šarou, šlo přitom o první setkání vrcholných představitelů obou zemí za 25 let.

Saúdskoarabský korunní princ Muhammad bin Salmán na summitu prohlásil, že arabské státy Perského zálivu chtějí s USA spolupracovat na snížení napětí v blízkovýchodním regionu. Ten nadále destabilizuje zejména vleklá válka mezi Izraelem a Hamásem v Pásmu Gazy, která vypukla útokem tohoto teroristického hnutí na Izrael v říjnu 2023.

Trump už v úterý po příletu do Saúdské Arábie řekl, že se Írán musí rychle rozhodnout, jestli uzavře s USA dohodu o svém jaderném programu. Dodal, že se chce s íránským vedením dohodnout, ale v opačném případě je připraven na Teherán vyvinout maximální tlak a zcela zastavit jeho vývoz ropy.

Západní země včetně USA dlouhodobě obviňují Írán, že cílem jeho jaderného programu je získat atomové zbraně. Teherán to důsledně odmítá s tím, že je určen výhradně pro civilní účely. Trump opakovaně hrozí Íránu použitím vojenské síly, pokud se nepodaří rychle dosáhnout nové dohody. Od té předešlé přitom sám v roce 2018 odstoupil. V současné době vedou obě strany diplomatické rozhovory.

Načítání...