Armádě loni rekordně ubylo techniky, zřejmě kvůli dodávkám zbraní Ukrajině

3 minuty
Události ČT: Armádě loni rekordně ubylo techniky
Zdroj: ČT24

Česká armáda loni přišla o rekordní množství techniky. U hlavních strojů pozemních sil se za rok původní počty snížily skoro o dvanáct procent, zjistila Česká televize z dat, která vojsko každoročně zveřejňuje. Vyřazená technika typově odpovídá dodávkám pro bránící se Ukrajinu. Armáda souvislost připustila.

Před Vánoci převzala česká armáda od Německa první tank Leopard verze 2A4, zbylých třináct by měla dostat během letoška, oficiálně darem za pomoc Ukrajině. Teprve teď se ale ukazuje, co tato podpora zahrnovala.

I s prvním převzatým Leopardem má česká armáda ve výzbroji 82 tanků. Ještě loni, a několik předchozích let v řadě, to přitom bylo 116. Část českých tanků zamířila na Ukrajinu.

„Ve chvíli, kdy budeme moci zveřejnit seznamy té techniky, tak je samozřejmě zveřejníme. V tuto chvíli není žádoucí, aby se to dělo,“ uvedla ministryně obrany Jana Černochová (ODS). 

Česko je signatářem Smlouvy o konvenčních ozbrojených silách v Evropě, a na konci roku proto musí armáda zveřejňovat stavy vojenské techniky. Tři předchozí roky vykazovala stále stejné počty tanků, obrněnců, děl i bitevních vrtulníků. Teď nastala změna: kromě 35 tanků T-72 zmizelo i 45 obrněnců, sedm systémů těžkého dělostřelectva a čtyři bitevní vrtulníky Mi-35.

Počty kusů techniky k 1. 1. 2023
Zdroj: ČT24

Za úbytkem jsou dodávky Ukrajině i opravy

„Nelze říct, že by rozdíl byl dán jenom tímto faktorem (války), jsou tam i jiné faktory – předání jiným stranám nebo využití techniky na opravy,“ komentuje vedoucí komunikace armády Ivo Zelinka souvislost s dodávkami zbraní Ukrajině.

Na Ukrajině nejspíš skončila i část techniky, kterou armáda vyřadila už dřív, třeba raketomety RM-70, které stejně jako české tanky nebo děla zřejmě stále ve větších počtech bojují proti ruským okupantům.

„Armáda České republiky podporuje Ukrajinu vojensky, včetně dodávek těžkých zbraní. To ale znamená, že nedáváme detaily ohledně dodání zbraní. Necháváme to plně na ukrajinské straně,“ dodává Zelinka. Kyjev už třeba české tanky i vrtulníky oficiálně potvrdil.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Právníci považují Babišův způsob řešení střetu zájmů za přijatelný

Právníci považují řešení střetu zájmů, které ve čtvrtek představil majitel holdingu Agrofert Andrej Babiš (ANO), za přijatelné a vyhovující. Vyplývá to z vyjádření ústavních právníků Jana Kysely a Ondřeje Preusse, děkana brněnské právnické fakulty Martina Škopa, ústavního právníka z pražské Univerzity Karlovy Aleše Gerlocha pro televizi Prima a Jana Kudrny z katedry ústavního práva Právnické fakulty UK pro Českou televizi. Podstatné ale budou detaily, upozornil Škop.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Do vrcholové politiky se nevrátím, říká Nečas

Bývalý premiér a předseda ODS Petr Nečas se nehodlá vrátit do vrcholové politiky. Vyjádřil se tak v pořadu Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou. Nikdy neviděl politiku jako celoživotní profesi a navíc po jeho návratu prý není poptávka. Nečas se pozastavil také nad aktuálním odchodem jihočeského hejtmana Martina Kuby z ODS. Bývalému premiérovi nedává smysl, že Kuba oznámil svůj úmysl před kongresem strany, na kterém mohl případně uspět se svou vizí pro ODS. Občanská demokracie by se podle Nečase měla jasně vyprofilovat jako pravicová eurorealistická strana s ekonomickou kompetencí.
před 9 hhodinami

Důležité bude dodržení závazku, reaguje budoucí opozice na Babišův krok ohledně Agrofertu

Politici napříč politickým spektrem uvítali rozhodnutí předsedy ANO Andreje Babiše vzdát se holdingu Agrofert a vyřešit tak svůj střet zájmů. „Je dobře, že Babiš konečně představil nějaké řešení (...). Snad alespoň tentokrát dodrží, co veřejnosti slíbil,“ uvedl premiér v demisi Petr Fiala (ODS). Jeho koaliční partneři z končící vlády za klíčové považují naplnění Babišova závazku a jeho důslednou kontrolu. Předseda Motoristů Petr Macinka, jehož hnutí zasedne s ANO a SPD ve vládě, Babišův krok ocenil.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Babiš se rozhodl vzdát Agrofertu

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš se rozhodl vzdát holdingu Agrofert. Ve videu zveřejněném na sociálních sítích uvedl, že s firmou nebude mít nic společného a nevrátí se mu ani po konci v politice. Akcie holdingu bude spravovat prostřednictvím trustové struktury nezávislý správce, kontrolovat ho bude nezávislý protektor. Oba určí nezávislá osoba. Babišovi potomci získají Agrofert až po jeho smrti.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Prezident jmenuje Babiše premiérem 9. prosince

Prezident Petr Pavel jmenuje šéfa hnutí ANO Andreje Babiše premiérem v úterý 9. prosince. Ocenil, že dostál dohodě a veřejně oznámil způsob řešení svého střetu zájmů. Babiš ve čtvrtek večer oznámil, že se vzdá svého holdingu Agrofert. Nevrátí se mu ani po konci v politice. Firmu dostanou jeho potomci zpět, až zemře.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Neočekávám zásadně rozdílné postoje Pavla a vlády, řekl Macinka po schůzce na Hradě

Prezident Petr Pavel ve čtvrtek na Pražském hradě přijal další tři kandidáty na ministry. Jako poslední za ním dorazil předseda Motoristů a nominant této strany na pozici šéfa diplomacie Petr Macinka, který schůzku označil za věcnou, korektní a seriózní. Dominantním tématem byla dle něj zahraniční politika. Předseda Motoristů sdělil, že neočekává zásadní rozdíly v zahraničně-politických postojích mezi vznikající vládou a hlavou státu.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Pavel o Turkovi: Kompetenční žaloba by byla užitečná

Prezident Petr Pavel pokládá za málo pravděpodobné, že poslanec Motoristů Filip Turek se stane ministrem životního prostředí. Nakonec možná podle něj bude dobré, když v této věci dojde ke kompetenční žalobě, kterou pak Ústavní soud rozhodne. Motoristé podle svého předsedy Petra Macinky o kompetenční žalobě neuvažují, nominace do vlády se podle něj nemění.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Soud uložil Švachulovi z kauzy Stoka trest sedm let a osm měsíců vězení

Krajský soud v Brně schválil dohodu bývalého místostarosty brněnské části Brno-střed Jiřího Švachuly (dříve ANO), obžalovaného v korupční kauze Stoka. Švachula si v dohodě o vině a trestu vyjednal se státním zástupcem trest sedm let a osm měsíců vězení, také propadnutí části majetku za miliony korun, sdělil žalobce Petr Šereda. Další z obžalovaných podnikatel Lubomír Smolka a bývalý vedoucí technik správy Petr Kosmák dostali podmínku a peněžitý trest. Podnikateli Pavlu Ovčarčinovi soud uložil trest pět let vězení.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami
Načítání...