Kukačky dokážou snést vejce do cizího hnízda za čtyři sekundy

Kukačka obecná dovede snést vejce do cizího hnízda i za pouhé čtyři sekundy. Když ji obyvatelé hnízda napadnou, prudce zrychlí. Vyplývá to z nahrávek, které shromáždili vědci z Ústavu biologie obratlovců Akademie věd ČR (ÚBO AV). Jedná se podle nich o dosud největší soubor pozorování zachycující kukačku „při činu“. Vědci tím přispěli k detailnějšímu poznání takzvané parazitace.

Pro kukačku je typický parazitický způsob života, kdy snáší vejce do hnízd jiných ptačích druhů. Kukaččí mládě po vylíhnutí vytlačí z hnízda ostatní vejce nebo mláďata a uzurpuje si pozornost a péči nevlastních rodičů pro sebe.

Jedním z druhů, na které kukačka často cílí, je rákosník velký –⁠ pták sídlící v rákosinách u rybníků. Kukačka pár nejdříve pozoruje, aby našla jeho hnízdo, kam poté přilétá. Podle zástupců Akademie věd přitom dosud nebylo detailně prozkoumáno, co se během snášení v hnízdech odehrává.

Tým vědců z ÚBO AV pod vedením ornitologů Václava Jelínka a Marcela Honzy teď celý tento proces podrobně popsal pomocí videonahrávek. Vědci shromáždili přes 150 záznamů, díky nimž pak zjistili, že pokud se kukačka k hnízdu dostala nepozorovaně, trvala parazitace v průměru pouhých 16 vteřin.

Dokázala ale snést vejce do hnízda i mnohem rychleji –⁠ pokud to okolnosti vyžadovaly. Ve chvílích, kdy ji rákosník napadl, totiž kukačka vše zvládla za polovinu času, v extrémní situaci pak i za pouhé čtyři vteřiny. Průzkum pak odhalil i další zajímavosti.

Rituální útok

„Kromě toho, že jsme přesně popsali průběh a rychlost parazitace hostitelského hnízda kukačkou obecnou, jsme ukázali, že průběh samotného parazitačního aktu je vysoce ritualizovaný proces,“ zdůraznil Jelínek.

Podle vědce kukačka po příletu k okraji hnízda uchopí jedno z vajec, které se v hnízdě nachází, a až později snese své vlastní. „Hledání vejce, které by mohla samice odnést, provádí kukačka vždy, a to i tehdy, pokud na ni hostitelé útočí či je hostitelské hnízdo prázdné. Jedná se tedy o zjevně naprosto zásadní součást její parazitické životní strategie,“ poznamenal Jelínek.

Některé boje jsou podle vědců přitom velmi brutální a mohou vést i k smrti nevítané návštěvnice. Videa však ukázala, že ani situace, kdy rákosníci sedí kukačce na zádech a klovou ji vší silou do hlavy, jí ve snesení vejce nezabránily.

Článek o výsledcích výzkumu publikoval odborný časopis Ibis –⁠ International Journal of Avian Science.