TÉMA

Předpověď počasí

Česko čekají do pátku i tropické teploty a bouřky, na víkend se mírně ochladí

Česko čeká několik velmi teplých dní až s tropickými teplotami, od středy možná také s intenzivními bouřkami. S víkendovým mírným ochlazením přijde déšť, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
17. 6. 2024|

Příští týden přijdou do Česka tropy. Teploty překročí třicítku

Od víkendu se začne na naše území dostávat velmi teplý vzduch od jihozápadu, který s sebou přinese pro zbytek týdne teploty typické spíše pro prázdninové měsíce. Dlouhodobější horko může mít také negativní dopady na zdraví zejména oslabených lidí.
14. 6. 2024|

V závěru týdne se oteplí. Přijdou přeháňky i bouřky

V sobotu teploty vystoupají až na 28 stupňů Celsia a v neděli na 25 stupňů. O víkendu zároveň meteorologové očekávají přeháňky a bouřky. Podobný ráz počasí bude pokračovat i během první poloviny příštího týdne, kdy teploty přesáhnou i tropickou třicítku, pak se ochladí. Vyplývá to z týdenní předpovědi počasí Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
13. 6. 2024|

V půlce týdne se ochladí. Léto se vrátí o víkendu, mohou se také objevit bouřky

Po teplém začátku týdne se v jeho polovině v Česku ochladí, ale o víkendu se teploty znovu dostanou až k 27 stupňům Celsia. Bez deště nebo přeháněk by měl být jen pátek, v teplejších dnech se mohou objevit i bouřky. Vyplývá to z týdenní předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Příští týden by podle dlouhodobého výhledu meteorologů mohl být teplotně mírně nadprůměrný s maximy kolem 27 stupňů Celsia.
10. 6. 2024Aktualizováno10. 6. 2024, 18:26|

Hasiči na jihu Moravy po bouřkách odčerpávali vodu i ze silnic

Hasiči v Jihomoravském kraji po odpoledních a podvečerních bouřkách asi na desítce míst odčerpávali vodu, a to i ze silnic. V souvislosti s počasím evidují zhruba dvě desítky událostí. Informoval o tom jejich mluvčí Petr Příkaský. V posledních dnech vyjíždějí k těmto událostem kvůli počasí opakovaně.
6. 6. 2024Aktualizováno6. 6. 2024, 11:55|

Konec týdne bude deštivý, na západě Čech hrozí vylití řek, varují meteorologové

O víkendu bude na většině Česka pršet. Déšť může být i trvalý a vydatný, místy se vyskytnou bouřky. Denní teploty se budou pohybovat kolem 20 stupňů, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Meteorologové zároveň ve čtvrtek varovali, že kvůli vydatným dešťům a nasycení půdy mohou hladiny některých řek na západě Čech překročit v sobotu třetí povodňový stupeň. Týká se to především Radbuzy, Mže a jejích přítoků. Druhého povodňového stupně mohou dosáhnout i toky v povodí Ohře.
30. 5. 2024Aktualizováno30. 5. 2024, 17:02|

V pátek hrozí bouřky, mohou padat menší kroupy

Od pátečních 11:00 hrozí v celém Česku bouřky, které mohou být ojediněle silné. Může napršet až 50 milimetrů, mohou padat i menší kroupy, varuje Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Výstraha potrvá pro většinu krajů do 19:00, o čtyři hodiny delší bude pro jihozápad Čech. Teploty na konci týdne většinou vystoupají nad dvacet stupňů Celsia. O víkendu má být nejtepleji na Moravě a ve Slezsku, v neděli místy až 26 stupňů Celsia.
23. 5. 2024Aktualizováno23. 5. 2024, 11:33|

Radbuza se může dostat na povodňový stupeň ohrožení. Voda zaplavila některé přejezdy

Řeka Radbuza může následkem silných dešťů v úterý večer a v noci na středu krátce vystoupat na povodňový stupeň ohrožení, hladina Úhlavy a Mže se může dostat na stupeň pohotovosti, varuje Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Voda z dešťů v Plzeňském kraji vpodvečer zaplavila některé železniční přejezdy, oznámila Správa železnic.
21. 5. 2024Aktualizováno21. 5. 2024, 21:26|

Česko čeká oblačný týden s dešti a občasnými bouřkami

Tento týden bude v Česku převážně oblačný, provázený deštěm či přeháňkami. Nejvyšší denní teploty vystoupají na 20 až 25 stupňů Celsia, v polovině týdne se přechodně mírně ochladí, uvedl na webu Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
20. 5. 2024|

Obloha se zatáhne. Nejdeštivější a nejchladnější bude pátek, pršet má i v sobotu

V Česku končí suché období. Ovšem bohužel pro ty, kdo se těšili na prosluněný víkend, ukončí ho déšť, který by měl být nejvydatnější v pátek, ale poznamená i sobotu. V neděli by měl již jen doznívat přeháňkami. Dokud pršet nezačne, bude hlavně v Čechách a na západě Moravy trvat riziko vzniku a šíření požárů. I přesto, že se počasí před víkendem zásadně změní, na nejvyšších denních teplotách se to příliš neprojeví. Ochladí se jen v pátek, o víkendu se teploty vrátí k hodnotám kolem dvaceti stupňů Celsia.
16. 5. 2024|

V Čechách a na západě Moravy hrozí požáry. Déšť přijde až v druhé polovině týdne

Téměř v celých Čechách a také na západě Moravy je zvýšené riziko vzniku požárů. Český hydrometeorologický ústav vydal výstrahu, která bude platit v úterý a ve středu. Je sucho a ve středu k tomu zesílí vítr. Začne sice i pršet, to ale ve větší míře až ve čtvrtek. Teploty se budou v týdnu, v němž se květen přehoupne do druhé poloviny, pohybovat kolem dvaceti stupňů.
13. 5. 2024|

Víkend má být oblačný s přeháňkami

Oblačné počasí s přeháňkami a ojediněle i bouřkami má zůstat v Česku od čtvrtka i přes víkend. Teploty přes den budou nejspíš stoupat nad dvacet stupňů Celsia. Platí výstraha před požáry a silným větrem. Vyplývá to z informací na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
2. 5. 2024|

Mrznout bude i v následujících nocích, varuje ČHMÚ. Pěstitelé už sčítají škody

Teploty v Česku v nadcházejících dnech opět klesnou k nule a zejména v noci a ráno může i mrznout. V noci na čtvrtek budou přízemní mrazíky zejména v jižní polovině Čech a na severu republiky a v noci na pátek hrozí mráz, nejen přízemní, na celém území, varovali meteorologové. První škody kvůli studeným nocím hlásí pěstitelé zeleniny, ovoce i vinaři, zároveň mluví o oddálení sklizně a možných odbytových problémech.
24. 4. 2024Aktualizováno24. 4. 2024, 13:34|

Leckde sněží. Chladno povládne Česku až do příštího týdne

Počasí v Česku zůstane oblačné a chladné až do příštího týdne, o víkendu teploty nepřesáhnou devět stupňů Celsia. Noci na pátek, neděli a pondělí budou mrazivé, podobně jako noc na čtvrtek, kdy teploměr ukázal až osm stupňů pod nulou. Zima může poškodit zeleninu nebo kvetoucí ovocné stromy, varoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Přeháňky budou i smíšené a sněhové, v některých dnech i v nižších polohách.
18. 4. 2024Aktualizováno18. 4. 2024, 19:48|

Česko čeká víkend s letními teplotami, v neděli mohou vystoupat až na 27 stupňů

V Česku bude o víkendu na začátek dubna nezvykle teplo, v sobotu teploty mohou vystoupat na 21 až 25 stupňů Celsia, v neděli meteorologové očekávají až 27 stupňů. Letní teploty pak mají vydržet i na začátku příštího týdne. Teď ve čtvrtek a v pátek má být ještě převážně oblačno, teploty zřejmě nepřesáhnou dvacet stupňů. Vyplývá to z týdenní předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
4. 4. 2024Aktualizováno4. 4. 2024, 10:29|

Velikonoce budou snad až příliš teplé. Někdy o svátcích ještě sněží, tentokrát má být přes dvacet stupňů

Velikonoce budou slunečné a teplé – snad až příliš. Meteorologové očekávají, že to budou jedny z nejteplejších svátků za posledních dvacet let, a to přesto, že jsou letos poměrně brzy. Teploty, které leckde vyšplhají nad dvacet stupňů Celsia, nejspíše potěší výletníky, ale již ne lyžaře. V provozu totiž zůstává už jen hrstka lyžařských středisek v Krkonoších a Jeseníkách. Meteorologové zároveň ve čtvrtek vydali pro část Česka výstrahu před silným větrem.
28. 3. 2024Aktualizováno28. 3. 2024, 11:58|

Od pondělních mrazů se počasí zřejmě posune k velikonočním teplotám přes dvacet stupňů

S teplotami, které jsou na horách pod nulou a v nižších polohách většinou jen mírně nad ní, začal nový týden. Na horách leží nový sníh a mrazivá bude ještě i noc na úterý. Pak ale ozvěna zimy utichne. Výrazně se podle předpovědi oteplí. Již ve středu se mají dostat denní maxima ke dvaceti stupňům a o velikonočním prodlouženém víkendu bude zřejmě ještě tepleji. Počasí bude nejen teplé, ale i přívětivé v tom, že by od pátku nemělo pršet. V týdnu bude ovšem počasí nejspíš divočejší. Oteplení mají doprovodit silné nárazy větru, čtvrteční mírné ochlazení zase déšť.
25. 3. 2024Aktualizováno25. 3. 2024, 12:47|

Sníh roztál, silnice u přehrady Souš zůstává zavřená. Ještě by mohl napadnout, obávají se silničáři

Silnice, která vede kolem přehrady Souš v Jizerských horách, zůstává zavřená. Liberečtí krajští silničáři ji zavírají vždy, když nasněží – kvůli ochraně pitné vody ji nemohou v zimě udržovat. Nyní už jsou sněhu jen nepatrné zbytky, přesto zůstává nad Desnou spuštěná závora, která brání průjezdu. Silničáři to vysvětlují předpovědí počasí, podle níž by ještě mohlo nasněžit. Pro řidiče to znamená, že když jedou třeba z Tanvaldu nebo Harrachova do Hejnic či Frýdlantu, výrazně si zajedou. Horskou silnici využívají turisté, ale i lidé, kteří jezdí do práce či za příbuznými.
21. 3. 2024|

Aprílové počasí přichází již v březnu, týden má přinést mrazy i teploty nad patnáct stupňů

Výrazné teplotní rozdíly přinese počasí v týdnu, v němž začne astronomické jaro. Začal velmi chladným ránem, na které vydal Český hydrometeorologický ústav výstrahu na mráz ve vegetačním období, přičemž i den bude poměrně chladný a noc na úterý i úterní den mají být ještě chladnější. V polovině týdne se ale čeká prudké oteplení, maxima se zřejmě zvednou až dvojnásobně a také noci budou rázem docela teplé. Konec týdne by však zase měl přinést pozvolné ochlazení.
18. 3. 2024|

Na začátku týdne se ochladí. Mrazy mohou poškodit rozkvetlé stromy

Začátkem příštího týdne mohou v noci a k ránu na některých místech klesnout teploty na jeden až pět stupňů pod nulu. Mráz může poškodit kvetoucí ovocné stromy, uvedli v neděli meteorologové. Aktuální výstraha na mráz ve vegetačním období platí pro polohy do 400 metrů nad mořem ve velké části Čech, Moravy a Slezska od pondělí do středy. Stromy doporučují meteorologové chránit například přípravky proti promrznutí, orosováním nebo pálením rostlinného odpadu v jejich blízkosti.
17. 3. 2024|

V pátek bude až 17 stupňů, v neděli ráno ale hrozí přízemní mrazíky

V pátek mohou teploty přes den vystoupat až na sedmnáct stupňů Celsia, poté se mírně ochladí. I tak se denní teploty většinou udrží nad deseti stupni. V neděli ráno ale hrozí přízemní mrazy, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
14. 3. 2024|

Mírně se ochladí, na horách v novém týdnu zřejmě i zasněží

Teploty kolem patnácti stupňů Celsia, které přinesl víkend a znovu na podobnou hodnotu mají vystoupat i v pondělí, nevydrží. V týdnu se podle meteorologů ochladí, i když vesměs ne dramaticky – většinou k deseti stupňům. Na horách by ale mělo začít opět mrznout a také sněžit. V nižších polohách by mrazivé nebo s teplotami jen těsně nad nulou měly být alespoň noci.
4. 3. 2024|

O víkendu může být 15 stupňů, teploty se ale budou na západě a východě Česka lišit

O víkendu může být přes den kolem 15 stupňů Celsia, teploty se ale na západě a východě republiky mohou výrazně lišit. V sobotu bude hodně oblačnosti a občas zaprší. V neděli by už počasí mohlo být bez srážek, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
29. 2. 2024Aktualizováno29. 2. 2024, 18:00|

Týden rozdělí Česko. Na západě bude chladněji, Morava a Slezsko předčasně uvítají jaro

Další nadprůměrně teplý týden má před sebou Česko, zejména jeho východní polovina. Děti, kterým začínají jarní prázdniny a míří třeba do Beskyd, na horách mnoho sněhu neuvidí – i tam budou teploty vysoko nad nulou. Hlavně v první polovině týdne se mají denní maxima na Moravě a ve Slezsku blížit 15 stupňům Celsia, v úterý a středu může být ještě tepleji. V Čechách bude o poznání chladněji, výrazně mrazivá noc a pondělní ráno ale bylo výjimkou. Teploty v západní části republiky budou většinou mírně pod 10 stupni.
26. 2. 2024Aktualizováno26. 2. 2024, 18:12|