České houfnice pomáhají Avdijivce, důležitou roli hraje i česká munice

3 minuty
Česká kanonová houfnice DANA slouží ukrajinské armádě
Zdroj: ČT24

Ukrajina se dál připravuje na svou dlouho očekávanou protiofenzivu. Roli by v ní mohly sehrát i samohybné houfnice české výroby. O nich v oblasti Avdijivky natáčela zpravodajka ČT na Ukrajině Darja Stomatová.

Česká kanonová houfnice DANA operuje v oblasti Avdijivky. Po odpalu musí posádka stroj okamžitě přesunout na bezpečnější pozici. „Vždycky je nebezpečné nacházet se na pozici. A vůbec tady. Ale nemáme na výběr,“ říká starší důstojník baterie DANA nazývaný Dron. 

Po několika minutách se stroj dává do pohybu a mizí v zarostlých kopcích nad Avdijivkou. V samotném městě se dunění dělostřelectva ozývá téměř nepřetržitě. Bez pomoci týlových jednotek by nad městem vlála ruská vlajka. Právě dělostřelectvo je důležitou podporou ukrajinské pěchoty.

DANA má přezdívku Vítr

Na Ukrajině dostala česká houfnice DANA přezdívku Vítr. Každý den posádka na bitevním poli zkouší, co stroj z roku 1978 ještě dokáže. Navigátor střelby Míša se prý naučil operovat na  stroji české výroby za čtyři dny. S houfnicí DANA tato jednotka na frontové linii válčí proti Rusům už přes rok.

„Chceme poděkovat našim kamarádům z Česka za tak hezké autíčko, jako je DANA. Je dost přesná. Zasáhneme každý cíl,“ oceňuje Dron.

O použitých zbraních i dalším vývoji bojů na Ukrajině diskutovali v pořadu Události, komentáře Michal Smetana z Institutu mezinárodních studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy a Jan Jireš, vrchní ředitel sekce obranné politiky a strategie ministerstva obrany.

16 minut
Jireš a Smetana hovořili o situaci na Ukrajině
Zdroj: ČT24

Česká munice je přesná

To nejdůležitější z celé houfnice se podle vojáků nachází v srdci stroje. S českou municí má houfnice s kanonem 152 milimetrů dostřel až 20 kilometrů, říkají ukrajinští vojáci. Jednotka však přiznává, že česká munice už dochází. Musí proto využívat méně přesnou, dodanou třeba z Polska nebo Bulharska. Do práce se starou technikou zapojili také nové technologie.

„Jsou dva způsoby: starý se zaměřováním přes buzolu a nový za pomocí tabletu,“ vysvětluje Dron. 

Na bitevním poli rusko-ukrajinské války se snoubí schopnost vojáků přizpůsobit se práci se starou a novou technikou. Jak ukazuje zkušenost, Ukrajinci jsou schopni se učit velmi rychle.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Americké úřady zveřejnily další dokumenty ke kauze Jeffreyho Epsteina

Americké ministerstvo spravedlnosti v pátek zveřejnilo novou várku dokumentů z vyšetřování zesnulého finančníka a odsouzeného sexuálního delikventa Jeffreyho Epsteina. Ustoupilo tím tlaku zákonodárců, kteří jejich zveřejnění vynutili novým zákonem, napsala agentura Reuters. Ta nyní prověřuje obsah těchto dokumentů. Náměstek americké ministryně spravedlnosti Pam Bondiové Todd Blanche podle portálu BBC už dříve řekl, že jeho úřad plánuje zveřejnit několik stovek tisíc stran, zbytek chce zpřístupnit v nadcházejících týdnech.
22:34Aktualizovánopřed 26 mminutami

Bulhaři pokračují v protestech i po demisi vlády

Tisíce lidí znovu vyšly do ulic bulharských měst, přestože vláda už před týdnem podala demisi. Protesty vyvolal plán na zvýšení daní a odvodů, postupně se ale proměnily v širší odpor proti korupci a politickým elitám. Nejhlasitější jsou především mladí lidé, kteří se obávají rostoucí finanční zátěže po zavedení eura od příštího roku. Poslední demonstrace byly pokojné, při předchozích střetech ale policie zadržela přes sto lidí.
před 3 hhodinami

Ztráta důstojnosti, hodnotí summit opozice. Černý den pro EU, píší v Německu

Premiér Andrej Babiš (ANO) se dle jeho předchůdce Petra Fialy (ODS) na unijní úrovni staví po bok Slovenska a Maďarska a Česko v tomto novém kurzu zahraniční politiky ztratí důstojnost, respekt, a nakonec i peníze. Fiala tak reagoval na to, že se zmíněná trojice států nepřipojí ke garancím spojeným s unijní půjčkou pro Ukrajinu. Český postoj kritizují i další opoziční politici, výsledek summitu obšírně komentuje i řada médií. Ta německá píší o tvrdé ráně pro autoritu německého kancléře Friedricha Merze a černém dni pro EU.
11:01Aktualizovánopřed 4 hhodinami

SBU: Ukrajina poprvé zasáhla tanker stínové flotily ve Středozemním moři

Ukrajina poprvé zasáhla a kriticky poškodila tanker ruské stínové flotily ve Středozemním moři, píše Reuters s odvoláním na nejmenovaný zdroj v ukrajinské tajné službě SBU, podle něhož Ukrajinci úder podnikli bezpilotními letouny a zasáhli plavidlo v neutrálních vodách. Informace nelze nezávisle ověřit. Ukrajinská média s odkazem na SBU informovala také o zásahu těžební plošiny v Kaspickém moři, která patří ruské společnosti Lukoil.
12:32Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Putin trvá na podrobení Ukrajiny a oslabení Západu. Tvrdí, že jednat nechce Kyjev

Šéf Kremlu Vladimir Putin dal opět najevo, že Rusko trvá na zničení nezávislé Ukrajiny a na tom, aby se podrobila Moskvě. Navzdory tomu sousední zemi obvinil, že právě ona mírová vyjednávání sabotuje. Putin o tom mluvil ve svém výročním zorchestrovaném televizním vystoupení, v němž „reaguje“ na předem schválené dotazy diváků a novinářů. Tvrdil také, že Moskva nenapadne Západ, pokud bude respektovat její zájmy. Ty se ale reálně rovnají ruské sféře vlivu v Evropě, do které by spadalo i Česko.
14:07Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Evropská unie půjčí Ukrajině 90 miliard eur, rozhodl summit

Evropská unie (EU) poskytne Ukrajině půjčku 90 miliard eur (zhruba 2,2 bilionu korun), shodl se po mnohahodinovém jednání summit v Bruselu. Na sociální síti X dohodu oznámil předseda Evropské rady António Costa. Česko, Maďarsko a Slovensko se ale nepřipojí ke garancím, které s tím budou spojené a za půjčku se tak zaručí jen zbývajících 24 unijních států.
03:10Aktualizovánopřed 9 hhodinami

V Oděské oblasti zůstaly po ruském útoku desetitisíce lidí bez elektřiny

Jihoukrajinská Oděsa v noci na pátek čelila dalšímu rozsáhlému ruskému útoku, hlásí na telegramu šéf regionální vojenské správy Oleh Kiper. Poničený je blíže neurčený objekt energetické infrastruktury. V části ruské Rostovské oblasti jsou v důsledku dronového útoku problémy s dodávkami elektřiny, tvrdí úřady v regionu sousedícím s okupovanými částmi Ukrajiny.
před 10 hhodinami

Stávka v Louvre je u konce, muzeum se zcela otevřelo návštěvníkům

Pařížské muzeum Louvre se v pátek zcela otevřelo návštěvníkům poté, co odboráři ukončili stávku za lepší pracovní podmínky pro zaměstnance a větší výdaje na jejich bezpečnost, píše agentura AFP. Stávka, do které se zapojilo nejméně tři sta zaměstnanců, trvala od pondělí.
před 11 hhodinami
Načítání...