V Oděse a jejím okolí je po náletech 1,5 milionu lidí bez proudu, uvedl Zelenskyj

Po ruských náletech íránskými drony je v ukrajinském přístavním městě Oděsa a jejím okolí 1,5 milionu lidí bez proudu. V pravidelném videoprojevu to v sobotu uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. K elektrické síti je podle něj připojena pouze kritická infrastruktura a situace je velmi obtížná. Úřady varují, že výpadky potrvají dlouho, a navrhly lidem odchod z oblasti.

V noci na sobotu letělo podle Zelenského na Oděsu patnáct bezpilotních letounů typu Šáhed-136 íránské výroby, ukrajinské armádě se jich podařilo deset sestřelit. O stejném útoku v sobotu ráno informovalo také ukrajinské letectvo. Podle Zelenského je to „záměrná šikana a snaha přivést město ke katastrofě“.

Technici se pokoušejí poškozenou energetickou infrastrukturu opravit, ale pravděpodobně to potrvá déle než po předchozích útocích, upozornily úřady podle serveru Ukrajinska pravda.

„Oděsa a téměř celý region zůstávají bez elektřiny,“ uvedly úřady. Elektřina možná nepůjde „dny, dokonce týdny, a je možné, že až dva až tři měsíce“. „Pokud pro vás bude obtížné obejít se bez elektřiny a budete mít možnost dočasně opustit město Oděsa do Oděské oblasti nebo mimo ni, pak to doporučujeme,“ cituje úřady Ukrajinska pravda.

Zelenskyj vyzval obyvatele postižené oblasti, aby si vzájemně pomáhali a nebáli se využít „stanice nezlomnosti“. V těchto centrech pojmenovaných po ukrajinském vzdoru vůči ruské vojenské agresi se obyvatelé mohou ohřát, nabít si mobilní telefony, občerstvit se a dát si horké nápoje.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Němečtí poslanci schválili novou podobu vojenské služby

Němečtí poslanci schválili novou podobu vojenské služby. Zákon zavádí plošné odvody a stanovuje také cíle počtů nových rekrutů. Pokud se jich nepodaří v daném roce dosáhnout, budou moci poslanci Spolkového sněmu odhlasovat takzvanou povinnou vojenskou službu z potřeby. Školáci a studenti na řadě míst Německa proti zákonu protestují.
před 33 mminutami

Čtyři země odstupují z Eurovize kvůli účasti Izraele

Španělsko, Nizozemsko, Irsko a Slovinsko odstupují ze soutěže Eurovize. Reagují tak na čtvrteční hlasování Evropské vysílací unie (EBU), díky němuž se bude moci i příštího ročníku této mezinárodní písňové soutěže účastnit Izrael. Informují o tom agentury. Izraelský prezident Jicchak Herzog rozhodnutí EBU uvítal.
před 1 hhodinou

Americká ministryně spravedlnosti nařídila posílit vyšetřování Antify

Americká ministryně Pam Bondiová nařídila posílit vyšetřování aktivit organizace Antifa (antifašistická akce) a dalších podobných skupin, které označila za extremistické, uvedla agentura Reuters, která se seznámila s nařízením ministryně. V září americký prezident Donald Trump označil Antifu za teroristickou organizaci.
před 4 hhodinami

Paleodieta je pohádka, člověk se jen masem nikdy neživil, tvrdí výzkum

Rozsáhlá analýza zbytků lidské potravy z období pravěku přinesla silné argumenty pro vyvrácení hypotéz o tom, že se v době kamenné konzumovalo hlavně maso.
před 5 hhodinami

Polsko posiluje obranu i na moři

Polsko posiluje námořnictvo. Od Švédska si objednalo tři nové ponorky, které by mohlo dostat za pět let. Podle ministra obrany Wladyslawa Kosiniaka-Kamysze země vytváří v Baltském moři novou bezpečnostní architekturu. Varšava tak pokračuje ve výrazných investicích do obrany. Už teď na ni dává téměř pět procent HDP, nejvíce ze všech zemí NATO.
před 5 hhodinami

„Chameleon“ Šará čistí Sýrii od asadovské korupce a sní o jednotě

Rok od pádu diktátora Bašára Asada se nová syrská vláda potýká s celou řadou výzev, včetně pokračující fragmentace země a sektářského násilí. Podle expertů je ale namístě mírný optimismus, jelikož válkou zbídačená země zažívá přechodné období. Dočasný prezident Ahmad Šará boduje na diplomatickém poli, kde se bývalému džihádistovi daří budovat obraz světového státníka.
před 6 hhodinami

Americká armáda v Tichomoří zničila další plavidlo údajných pašeráků drog

Americká armáda v noci na pátek oznámila, že provedla další útok na plavidlo, které podle ní sloužilo pro pašování drog. Úder zabil čtyři lidi, uvedla armáda na sociální síti X. V uplynulých měsících americké ozbrojené síly provedly řadu podobných úderů, které vláda odůvodňuje snahou zastavit pašování omamných látek do Spojených států.
před 7 hhodinami

Americký nejvyšší soud dovolil Texasu použít překreslené volební obvody

Americký nejvyšší soud dovolil v noci na pátek Texasu, aby používal nově vytyčené volební obvody, které zvýhodňují republikány. Informují o tom agentury AP a Reuters. Využívání nových obvodů dříve zablokoval federální soud.
01:06Aktualizovánopřed 9 hhodinami
Načítání...