V Baltu se srazily dvě nákladní lodě, nejméně jeden člověk zemřel

2 minuty
Události: V Baltu se srazily dvě nákladní lodě
Zdroj: ČT24

Mezi dánským ostrovem Bornholm a jihošvédským městem Ystad se v noci na pondělí srazily dvě nákladní lodě. Informoval o tom švédský veřejnoprávní rozhlas SVT s odvoláním na švédskou námořní správu. Jedna z lodí se převrátila dnem vzhůru a záchranáři v ní našli jednoho mrtvého. Po dalším pohřešovaném dál pátrají. Švédská prokuratura nehodu vyšetřuje jako hrubou nedbalost, zadrženi byli dva lidé.

Plavidlo Karin Höj, které se převrhlo, je registrováno v Dánsku, druhé je britské. „Britská loď Scot Carrier je stále funkční a její posádka je v pořádku,“ konstatovalo společné operační centrum dánského ministerstva obrany. „Na palubě dánské lodi byli dva lidé a ti se pohřešují,“ dodalo.

Jeden ze dvou pohřešovaných členů dánské posádky byl pozdě odpoledne nalezen mrtvý v převráceném trupu lodi, po druhém se stále pátrá. Baltské moře má v místě havárie pouhé čtyři stupně, a pokud by se některý z námořníků ocitl ve vodě, neměl by šanci dlouho přežít. Podle agentury Reuters existovala naděje, že se pohřešovaní nacházejí ve vzduchové kapse v převrácené lodi.

Podle mluvčího švédské námořní správy Jonase Franzena není jasné, jak ke srážce došlo. Plavidla se srazila kolem půl čtvrté ranní ve švédských vodách, lodě pluly stejným směrem. Dánský meteorologický ústav uvedl, že v oblasti byla v době incidentu mlha.

Švédská prokuratura spustila vyšetřování kvůli podezření na hrubou nedbalost námořníků britského plavidla. Pobřežní hlídka také prošetřuje možnou „silnou opilost“ posádky.

Loď Scot Carrier (v pozadí převrácené plavidlo Karin Höj)
Zdroj: Reuters/TT News Agency

„Máme podezření, že část britské posádky nebyla střízlivá,“ uvedl podle agentury AP mluvčí pobřežní stráže Valdemar Lindekrantz ve švédské televizi TV4. Zadrženi byli v této souvislosti dva členové posádky britského plavidla, chorvatský a britský občan.

„Probíhá velká záchranná akce,“ poznamenal Sören Höj, výkonný ředitel lodní společnosti Rederiet Höj, která havarovanou loď vlastní. Podle něj dánské plavidlo nevezlo v době nehody náklad a mířilo ze švédského Södertälje do města Nyköbing Falster na jihu Dánska.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Islámský stát zabil v Sýrii dva americké vojáky a tlumočníka

Při útoku na vojenský konvoj v Sýrii zahynuli dva američtí vojáci a americký civilní tlumočník. Píše to agentura Reuters. Podle mluvčího Pentagonu Seana Parnella útok provedl takzvaný Islámský stát (IS). Útočníka podle amerického ministra obrany Peta Hegsetha zabily spojenecké bezpečnostní složky. Šéf Bílého domu Donald Trump slíbil odvetu.
18:23Aktualizovánopřed 20 mminutami

Súdán hlásí mrtvé po útoku na sídlo OSN

Při vzdušném úderu na sídlo OSN v súdánském městě Kadugli zahynulo šest vojáků mírové mise z Bangladéše. Píše to agentura AFP s odvoláním na misi UNISFA. Súdánská armáda z útoku obvinila polovojenské Jednotky rychlé podpory (RSF), které hlavní město státu Jižní Kordofán již rok a půl obléhají.
20:06Aktualizovánopřed 26 mminutami

Babiš: Evropská komise musí najít jiné způsoby financování Ukrajiny

Evropská komise musí najít jiné způsoby financování Ukrajiny, Česko nebude za nic ručit, řekl designovaný premiér Andrej Babiš (ANO). Strany končící vlády výrok označily za ostudu i nebezpečný obrat zahraniční politiky. Finančními potřebami Kyjeva v letech 2026 a 2027 se bude zabývat summit EU, který začne příští čtvrtek. Komise pro jednání navrhla dvě možnosti, první je půjčka od Unie, druhou reparační půjčka zajištěná zmrazenými ruskými aktivy.
12:09Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Běloruský režim propustil Bjaljackého a Kalesnikavovou

Běloruská opoziční politička Maryja Kalesnikavová a nositel Nobelovy ceny za mír Ales Bjaljacki jsou na svobodě, uvedl opoziční server Naša Niva poté, co administrativa diktátora Alexandra Lukašenka oznámila omilostnění 123 vězňů. Rozsáhlá amnestie následuje po jednání amerického zmocněnce Johna Coalea v Minsku.
před 5 hhodinami

Oděská oblast čelila jednomu z největších ruských útoků

Ukrajinská Oděská oblast čelila jednomu z největších vzdušných útoků od začátku války. Zraněni byli dva lidé a zasažena civilní, průmyslová a energetická zařízení. Část tohoto jihoukrajinského regionu je bez elektřiny, uvedl v sobotu ráno šéf vojenské správy Oděské oblasti Oleh Kiper. Podle ukrajinského letectva zaútočilo Rusko 465 drony a 30 střelami různých typů. Moskva prohlásila, že útok směřoval proti vojensko-průmyslovým a energetickým zařízením. Dočasně bez dodávek proudu se ocitla Záporožská jaderná elektrárna v okupované části Ukrajiny.
10:13Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Thajsko hlásí nové oběti bojů s Kambodžou

Thajské ministerstvo obrany oznámilo, že nové střety na hranici s Kambodžou si vyžádaly životy čtyř thajských vojáků, napsala agentura AFP. Boje pokračují navzdory prohlášení prezidenta USA Donalda Trumpa ohledně pátečního příměří.
před 7 hhodinami

Sumatra hlásí po záplavách a sesuvech přes tisíc mrtvých

Počet obětí sesuvů půdy a záplav, které před dvěma týdny zasáhly indonéský ostrov Sumatra, přesáhl tisíc. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na tamní úřad pro zvládání katastrof (BNPB). Zraněných je přes 5400.
11:46Aktualizovánopřed 9 hhodinami

Witkoff se sejde v Berlíně se Zelenským a evropskými lídry

V neděli budou v Berlíně jednat zahraničněpolitičtí poradci ze Spojených států, Ukrajiny, Německa a dalších zemí o možném příměří na Ukrajině. Informovala o tom agentura DPA s odvoláním na německé vládní kruhy. Už v pátek americký deník The Wall Street Journal napsal, že zmocněnec amerického prezidenta Donalda Trumpa Steve Witkoff míří do německé metropole, aby se sešel s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským a evropskými lídry.
02:23Aktualizovánopřed 9 hhodinami
Načítání...