TÉMA

Baltské moře

Německo zabavilo tanker, který byl součástí ruské stínové flotily

Německé úřady zabavily tanker Eventin, nad nímž posádka v lednu ztratila v Baltském moři kontrolu. Informoval o tom s odvoláním na své zdroje časopis Der Spiegel. Evropská unie loď na konci února zařadila na seznam plavidel ruské stínové flotily, která Moskvě pomáhá při obcházení sankcí.
21. 3. 2025|

Švédský ostrov Gotland kvůli sabotáži málem přišel o vodu

Švédská policie vyšetřuje pokus o sabotáž vodovodního systému na baltském ostrově Gotland. Informoval o tom list Aftonbladet, podle kterého byla cílem čerpadla. Pokud by se na nedělní incident nepřišlo, strategicky významný ostrov mohl přijít o dodávky vody. Gotland je klíčový pro obranu Baltského moře.
3. 3. 2025|

Estonsko pátrá v Baltském moři po podezřelých aktivitách

Estonsko je připraveno zasáhnout proti plavidlům, která představují nebezpečí pro Baltské moře a tamní infrastrukturu. Námořnictvo by mělo zakročit proti nepříteli i v mezinárodních vodách. Tallin tak chce zabránit například dalšímu narušení elektrických kabelů a telekomunikačních spojů.
15. 2. 2025|

Stínová flotila dál pomáhá Rusku, EU by mohla lodě zabavovat

Rusku se nadále daří obcházet sankce na jeho ropu prostřednictvím takzvané stínové flotily. Mezi stovkami těchto lodí, které jsou zpravidla přes netransparentní vlastníky napojené na ruský stát, přitom zřejmě figurují i plavidla prodaná evropskými či americkými majiteli. Často zastaralé tankery představují i riziko pro životní prostředí. Země Evropské unie pracují na plánu, jak tyto stroje zabavovat.
11. 2. 2025Aktualizováno11. 2. 2025|

Polsko se zbavuje energetické závislosti na uhlí

Polsko čekají zásadní změny v energetice. V Evropské unii je ze všech nejvíc závislé na uhlí. Vládní plán počítá s postupným zmenšováním jeho podílu. Pomoci má soustředění se na jádro, plyn i obnovitelné zdroje. V rámci velké změny už na pobřeží Baltu rostou obří větrné farmy.
10. 2. 2025|

Pobaltí se úspěšně napojilo na energetickou síť EU

Lotyšsko, Estonsko a Litva jsou od nynějška součástí elektrické sítě Evropské unie, uvedl v neděli lotyšský prezident Edgars Rinkévičs. Stalo se tak poté, co se energetické systémy v Pobaltí po sobotním odpojení od Ruska a Běloruska úspěšně synchronizovaly se sítí EU.
9. 2. 2025|

Pobaltí odřízne sebe i Kaliningrad od ruské elektrické sítě

Pobaltské státy zvyšují svou energetickou nezávislost na Rusku. Litva, Lotyšsko a Estonsko se v sobotu v osm hodin ráno našeho času odpojí od regionální sítě známé jako BRELL a znemožní Kremlu dál rozhodovat o toku elektřiny. Proces urychlila válka na Ukrajině a synchronizace s unijní sítí si vyžádala investice za desítky miliard korun. Pobaltí se nyní chystá na možné kyberútoky během citlivého přechodného období.
7. 2. 2025Aktualizováno7. 2. 2025|

Zóna ČT24: Experti z ČVUT pracují na posílení navigačních systémů v letectví

Satelitní navigace jsou v posledních letech terčem cílených útoků, a to především v letecké dopravě, konkrétně v oblasti kolem hranic Ruska a Baltského moře. Využívají se k tomu například rušičky signálu, které se dají jednoduše vyrobit i nakoupit. Jejich používání je ale běžně nelegální. Odborníci z ČVUT nyní společně s bezpečnostními složkami pracují na posílení navigačních systémů.
1. 2. 2025|

Norové zadrželi loď podezřelou z poškození kabelu

Norská policie zadržela norskou loď s plně ruskou posádkou kvůli podezření, že se podílela na poškození optického kabelu v Baltském moři. Zadržení se uskutečnilo na žádost lotyšských úřadů, uvedla podle agentury Reuters policie v norském městě Tromsö. Nedávno pak švédské úřady zabavily loď Vezhen a vyšetřují ji také kvůli poškození podmořského kabelu.
31. 1. 2025Aktualizováno31. 1. 2025|

Švédsko zabavilo loď podezřelou z poškození podmořského kabelu

Švédské úřady zabavily podezřelé plavidlo v souvislosti s dalším poškozením podmořského kabelu v Baltském moři, oznámila podle agentur Reuters a AFP prokuratura. Incident vyšetřuje jako možnou sabotáž. Lotyšská veřejnoprávní televize LSM předtím s odvoláním na provozovatele optického kabelu uvedla, že za poškozením mohou být „vnější vlivy“. Kabel spojoval lotyšský přístav Ventspils se švédským ostrovem Gotland.
26. 1. 2025Aktualizováno26. 1. 2025|

„Rostoucí ruská agrese.“ Do britských vod se vrátila špionážní loď Moskvy

Spojené království tento týden sledovalo ruskou špionážní loď v Lamanšském průlivu, oznámil britský ministr obrany John Healey, který v této souvislosti mluvil o rostoucí agresi Moskvy. Plavidlo se do britských vod vrátilo poté, co se v nich pohybovalo už loni v listopadu. Londýn se podle Healeyho rozhodl v reakci na tajné operace ruských lodí upravit některá pravidla pro námořnictvo. Zapojí se také do nedávno oznámené mise NATO Baltic Sentry (Baltská stráž).
24. 1. 2025|

Starmer a Zelenskyj podepsali dohodu o stoletém partnerství

Britský premiér Keir Starmer a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsali v Kyjevě dohodu o „partnerství na sto let“ v oblasti obrany, vědy, energetiky a obchodu. Londýn se bude plně angažovat na zajištění bezpečnosti Ukrajiny, řekl Starmer na společné tiskové konferenci se Zelenským. Podle Starmera rozhovory na toto téma budou pokračovat v následujících měsících. Starmer se na svou první cestu do Kyjeva, kde ve čtvrtek dopoledne zněly sirény a výbuchy, vydal jen několik dnů před nástupem zvoleného prezidenta USA Donalda Trumpa do Bílého domu.
16. 1. 2025Aktualizováno16. 1. 2025|

NATO zahájí operaci Baltská stráž, má ochránit i podmořské kabely

Země NATO si v Baltském moři vyhrazují právo zakročit proti jakémukoli plavidlu, které je podezřelé z obcházení sankcí nebo představuje hrozbu. Lídři zemí kolem Baltského moře to uvedli ve společném prohlášení po setkání v Helsinkách. Generální tajemník NATO Mark Rutte oznámil novou operaci zaměřenou mimo jiné na ochranu podmořských kabelů v Baltském moři. Řekl, že nová alianční aktivita ponese označení Baltská stráž (Baltic Sentry).
14. 1. 2025Aktualizováno14. 1. 2025|

Posádka tankeru Eagle S plánovala poškodit další kabely, uvedlo Finsko

Posádka ropného tankeru Eagle S obviněného ze sabotáže a poškození podmořských kabelů v Baltském moři byla připravena přerušit další kabely a potrubí, uvedli v pondělí finští vyšetřovatelé. Informuje o tom agentura Reuters.
13. 1. 2025|

Baltem plul neovladatelný „stínový“ tanker s 99 tisíci tunami ropy

V Baltském moři severně od německého ostrova Rujána plul tanker, který nebylo možné ovládat. Už se jej ale podařilo zajistit. Podle spolkové agentury, která se zabývá nehodami na moři, má loď na palubě 99 tisíc tun ropy. Agentura DPA uvedla, že je tanker Eventin zřejmě součástí takzvané ruské stínové flotily.
10. 1. 2025|

Finsko z poničení podmořského kabelu podezřívá sedm členů posádky ruského tankeru

Finská policie podezřívá z nedávného přerušení podmořského energetického kabelu mezi Finskem a Estonskem sedm lidí z asi dvacetičlenné posádky tankeru Eagle S, který patří k takzvané ruské stínové flotile. Informovala o tom finská televize YLE. Námořníci mají zákaz vycestovat.
31. 12. 2024|

Na tankeru zadrženém Finy bylo zařízení pro špionáž, píše list

Na palubě tankeru Eagle S, který je podezříván z porušení kabelu v Baltském moři, se našlo „špionážní vybavení“, píše britský server Lloyd's List specializovaný na námořní dopravu s odkazem na své zdroje. Finsko, jež nad ruským plavidlem v týdnu převzalo kontrolu, incident vyšetřuje jako sabotáž.
28. 12. 2024Aktualizováno28. 12. 2024|

Estonsko posílilo ochranu infrastruktury v Baltském moři

Estonsko začalo více chránit podmořskou infrastrukturu. Reaguje tím na přerušení kabelu Estlink 2, který tuto pobaltskou zemi propojuje s Finskem. Vyšetřovatelé z obou států se kloní k verzi, že šlo o úmyslný útok ze strany ruského námořnictva. Úřady v Helsinkách už zahájily stíhání posádky zadrženého tankeru s ruskou ropou.
27. 12. 2024|

V Baltu vznikl nový druh sledě. Místo planktonu žere ryby

Sledi v Baltu jsou drobné, plankton konzumující rybky. Teď ale rybáři upozornili biology na novou populaci, která má mnohem větší těla, a navíc se živí jinými rybami.
27. 12. 2024|

Finsko převzalo kontrolu nad ruským tankerem

Finské úřady ve čtvrtek převzaly kontrolu nad tankerem plujícím z Ruska, který podle médií považují za součást ruské „stínové flotily“. Plavidlo podezírají v souvislosti se středečním poškozením podmořského energetického a internetového kabelu EstLink2 mezi Finskem a Estonskem. Zástupci Helsinek a Tallinu se podle agentury AP kvůli incidentu scházejí k mimořádným zasedáním.
26. 12. 2024Aktualizováno26. 12. 2024|

Finsko vyšetřuje přerušení podmořského energetického kabelu

Podmořský energetický kabel Estlink 2 propojující Estonsko s Finskem je přerušen, vyloučen není záměrný čin, informovala finská televize YLE. Finský premiér Petteri Orpo na síti X napsal, že případ úřady vyšetřují a že dodávky elektřiny ve Finsku nejsou ohroženy.
25. 12. 2024|

V Pobaltí narůstá hrozba Ruska. NATO se ale neshodne na jasné odpovědi

Ministři zahraničí členských států NATO se na jednání v Bruselu zabývali stále rostoucími hrozbami ze strany Ruska a Číny. I když se Aliance společně angažuje v ochraně svých členů, jednotný postup při odpovědi na rostoucí počet hybridních útoků a politického vměšování se ukazuje jako složitý, především kvůli obavám z eskalace konfliktu s Moskvou. Připravenost chránit členy Aliance demonstruje v Baltském moři třicet lodí a čtyři tisíce námořníků.
4. 12. 2024|

Ruská loď v Baltu vystřelila na německý vrtulník, píše DPA

Ruská loď v Baltském moři vystřelila na vrtulník německé armády signální střelu, uvedla s odkazem na své zdroje v Bruselu agentura DPA. Vrtulník byl podle ní nad Baltem na monitorovací misi. O incidentu se údajně krátce zmínila ministryně zahraničí Annalena Baerbocková, podle níž se v oblasti stále častěji pohybují lodě, které obcházejí protiruské sankce. Německé ministerstvo obrany incident nepotvrdilo.
4. 12. 2024Aktualizováno4. 12. 2024|

Poškození kabelů je sabotáž, zní z Německa a Švédska

Na poškození dvojice podmořských optických kabelů v Baltském moři je třeba pohlížet jako na sabotáž, prohlásil německý ministr obrany Boris Pistorius. Také Švédsko, kde začalo vyšetřování incidentu, věc klasifikovalo stejným způsobem. Ministři zahraničí Německa, Polska, Francie, Británie, Itálie a Španělska odsoudili „bezprecedentní“ a systematické útoky Ruska na evropskou bezpečnostní architekturu. Litevské námořnictvo zesílilo monitorování svých vod. Jeden z dvojice přerušených kabelů spojoval Litvu se Švédskem, druhý Německo s Finskem.
19. 11. 2024Aktualizováno19. 11. 2024|
Načítání...