Ekologie vzkříšení. Vědci po 7000 letech probudili pravěkou rozsivku

Němečtí ekologové dokázali oživit pravěký organismus, který se před sedmi tisíci lety uložil do stavu, ve kterém přečkal věky. Po probuzení dokázala řasa fungovat jako normální zdravý jedinec.

Sedm tisíc let ležely řasy na dně Baltského moře ve stavu podobném spánku. Odpočívaly tam v usazeninách, bez kyslíku, bez světla, aniž by cokoliv narušilo jejich samotu. Když je vědci odebrali ze sedimentů, podařilo se jim je bez problémů probudit: mikroskopickým organismům se plně vrátila životaschopnost.

Za objevem stojí němečtí vědci, které zajímaly extrémní schopnosti řas známých jako rozsivky přežívat ve stavu takzvané dormance. Ten by se dal zjednodušeně popsat jako „spánkový režim“, do kterého se uloží mobilní telefon nebo notebook, když se jim vybije baterie. Droboučké jednobuněčné rozsivky jsou v tom ale mnohem schopnější než sebesofistikovanější lidmi vyrobený přístroj.

Vědci zkoumali rozsivku Skeletonema marinoi, která nemá české jméno. Když nemají vhodné podmínky k životu, přecházejí do stavu, kdy si sníží metabolickou aktivitu a vytvoří si robustní ochranné struktury. V tomto stavu klesají na dno vodních ploch. Po nějaké době je tam zasypou usazeniny a řasy mizí ze světa. Jak ale ukázala německá studie –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ ne navždy.

Jako časová schránka

„Takové usazeniny jsou jako časová schránka, která obsahuje důležité informace o ekosystémech v minulosti a o biologických společenstvech, o vývoji jejich populací a genetických změnách,“ vysvětluje Sarah Boliusová, která výzkum vedla. Tyto „trezory“ je ale možné otevřít –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ tomuto přístupu se podle ní říká „ekologie vzkříšení“.

Pravěké organismy jako rozsivky obsahují spoustu informací o dávno zaniklém světě. „Kombinací všech těchto informací chceme lépe pochopit, jak a proč se fytoplankton Baltského moře geneticky a funkčně přizpůsobil změnám prostředí,“ vysvětluje vědkyně. Mohlo by to podle ní pomoci tomu, aby toto moře lépe přežilo změny v současnosti i budoucnosti.

Čtvrt kilometru pod hladinou

Vzorky, na které Boliusová zaměřila svou pozornost, se našly před čtyřmi lety v jádrech sedimentů z hloubky přes 250 metrů. Když vědci nastavili podmínky na „ideální“, podařilo se jim oživit devět vzorků z různých vrstev usaznin: pokryli tam dobu téměř sedmi tisíc let.

Výše zmíněná Skeletonema marinoi se našla ve všech vrstvách – a ze všech se podařilo tento super-odolný organismus oživit. „Je pozoruhodné nejen to, že tyto oživené řasy nejenže přežily, ale dokonce zřejmě neztratily nic ze své ‚fitness‘, tedy schopnosti biologické výkonnosti. Rostou, dělí se a fotosyntetizují stejně jako jejich moderní potomci,“ zdůrazňuje Boliusová.

Podobný mechanismus používá celá řada organismů, ale jen málokterý to dokáže tak dobře jako rozsivka. Úspěšné vzkříšení po tak dlouhé době jako v případě Skeletonemy marinoi je výjimečné; patří podle autorů studie mezi nejstarší organismy, které se podařilo úspěšně oživit z neporušeného spícího stadia. U vodních organismů uložených v usazeninách je to vůbec nejstarší známý příklad.

V Baltu je Skeletonema marinoi velmi běžná dodnes, typicky se vyskytuje během jarního květu. Nejstarší vzorek s životaschopnými buňkami tohoto druhu pocházel z doby před 6871 lety.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Pyl ve vzduchu trápí alergiky, může ale také přinášet déšť

Pylová sezona je aktuálně v plném proudu. Své o tom vědí hlavně alergici, nyní zejména ti, kteří jsou citliví na pyl trav. Množství pylu ve vzduchu je kromě vlastních fenofází rostlin významně ovlivněno také charakterem počasí. Zejména při slunečném, suchém a mírně větrném počasí může být ve vzduchu až mimořádné množství pylu. Nicméně pyl dokáže ovlivnit naopak samotné počasí. Účastní se procesu vzniku srážek.
před 15 hhodinami

Vědci poprvé natočili okamžik vzniku srdce

Stovky hodin příprav, desítky hodin natáčení nejlepšími existujícími přístroji a spousta lidské invence pomohly ke vzniku videa, které ukazuje, jak vypadá vznik srdce.
před 16 hhodinami

AI si o vědě vymýšlí jako bulvár, varuje studie

Většina chatbotů nedokáže shrnout vědecké studie, aniž by zkreslovala výsledky. Nejčastěji přehání a jen těžko se jí toto chování dá vymluvit. Problém je podle autorů nové studie složitější, než se zdá. Zejména proto, že čím novější verze AI, tím hůř si vedly. A navíc, když se vědci pokoušeli ovlivňovat chatboty k větší přesnosti, dosáhli tím pravého opaku.
před 18 hhodinami

Přemnožené sinice otrávily v Austrálii přes dvě stě mořských druhů

Zástupci více než dvou set druhů mořských živočichů uhynuli na jižním pobřeží Austrálie kvůli jedovatým sinicím, píše BBC. Oběťmi jsou drobné ryby, žraloci, rejnoci nebo krabi. Za nárůstem těchto jednoduchých, rychle se množících vodních organismů stojí vysoké teploty.
před 21 hhodinami

Fluorid ve vodě rozděluje USA. Kennedy je pro omezení

Zatímco většina Evropy už vodu nefluoridizuje, v USA je to stále běžné. Americký ministr zdravotnictví Robert F. Kennedy mladší se to pokouší změnit. Konec praxe může přinést problémy, zvláště mezi chudšími vrstvami obyvatel.
13. 5. 2025

Vesmír může skončit mnohem dříve, než vědci předpokládali

Na základě teorií Stephena Hawkinga přišli nizozemští vědci s novou hypotézou o konci vesmíru. Podle ní by měla trvat existence kosmu jen zlomek dříve odhadovaného času.
13. 5. 2025

Loňské záření ze Slunce vychýlilo traktory, letadla i družice

Před rokem se zástupci NASA a dalších asi třiceti amerických vládních agentur sešli, aby simulovali a řešili hrozbu z vesmíru. Tou nebyl asteroid ani mimozemšťané, ale Slunce. Šlo o první trénink, na němž se měli odborníci připravovat na silnou geomagnetickou bouři a její dopady. Jenže toto cvičení přerušila opravdová silná geomagnetická bouře s vážnými dopady. Její důsledky nyní popsala NASA.
12. 5. 2025

Nová americká vakcína zasáhne proti covidu i chřipce. Doma může mít problém

V polovině května zveřejnila společnost Moderna výsledky testů její nové očkovací látky na principu mRNA. Je unikátní v tom, že by měla chránit před covidem-19 a sezonní chřipkou současně. Vakcína s názvem mRNA-1083 má vynikající výsledky. Lidé, kteří přípravek dostali, měli lepší výsledky než ti, kdo dostali dvě samostatné vakcíny proti těmto nemocem. Přesto není jasné, jestli bude k dostání ve Spojených státech.
12. 5. 2025
Načítání...