Švédský ostrov Gotland kvůli sabotáži málem přišel o vodu

5 minut
Horizont ČT24: Sabotáž na ostrově Gotland
Zdroj: ČT24

Švédská policie vyšetřuje pokus o sabotáž vodovodního systému na baltském ostrově Gotland. Informoval o tom list Aftonbladet, podle kterého byla cílem čerpadla. Pokud by se na nedělní incident nepřišlo, strategicky významný ostrov mohl přijít o dodávky vody. Gotland je klíčový pro obranu Baltského moře.

Gotland má v posledních letech podle švédských médií problémy s nedostatkem vody, neboť hladina spodní vody patří k nejnižším v zemi. Ostrov, který je rovněž oblíbenou turistickou destinací, má proto rozsáhlý vodovodní systém. Ten spoléhá nejen na spodní vodu, ale také na odsolovací zařízení a čerpání vody z jezer.

A právě čerpadla na jednom z jezer, které úřady z důvodu utajení neupřesnily, se stala v neděli terčem sabotáže. Místní vodárny sdělily, že se kvůli vážnému incidentu zastavila.

„Technici jeli na místo a zjistili, že někdo otevřel skříň s elektřinou, vytáhl kabel, a tím odpojil napájení čerpadla. Technik přeinstaloval kabel a resetoval alarm na čerpací stanici ve 21:30. „Pumpa opět funguje,“ citoval Aftonbladet policejního mluvčího Matse Erikssona.

Oblast byla následně uzavřena a technici nyní vyšetřují, co se stalo. Zatím není jasné, kdo za incidentem stojí. „Případ je kvalifikován jako sabotáž, nikdo v případu není držen ve vazbě,“ sdělily úřady. Vodárny uvedly, že existuje možnost záložního čerpání a také odběru vody z náhradních míst.

Nepotopitelná letadlová loď

Ostrov, který obývá asi 61 tisíc lidí, je považován za klíčové území pro švédskou bezpečnost. Ve vojenském prostředí bývá označován za nepotopitelnou letadlovou loď.

Gotland se nachází asi 330 kilometrů severně od ruské exklávy Kaliningrad, sídla ruské Baltské flotily, a je strategicky důležitý pro obranu regionu Baltského moře.

Hlídky na Gotlandu v lednu 2022
Zdroj: Reuters/TT News Agency/Karl Melander

Severské státy, ale také třeba Německo v posledních měsících opakovaně hlásí případy sabotáží, které se soustředí mimo jiné na podmořské energetické a datové kabely. Berlín a pobaltské země upozorňují i na nedovolené přelety dronů nad vojenskými základnami a kritickou infrastrukturou.

Takové incidenty spojují s Ruskem jako možnou odvetu za pomoc Ukrajině, která od února 2022 vzdoruje plnohodnotné ruské invazi. Sabotážemi zasažené země patří mezi spojence Kyjeva, kteří poskytují napadenému státu finanční i vojenskou podporu.

Švédsko s Finskem, donedávna neutrální země, se v důsledku ruské vojenské agrese na Ukrajině, staly členy NATO. Kreml přitom rozšiřování hranic Aliance ke svým vlastním hranicím nese se značnou nelibostí.

Švédsko už v roce 2013 kvůli zvýšené aktivitě Ruska v Baltském moři posílilo vojenskou přítomnost na Gotlandu. Po zahájení regulérní války pak Stockholm vyslal na ostrov stálé jednotky.

Vrchní velitel švédských ozbrojených sil Micael Byden loni na jaře varoval, že ruský vládce Vladimir Putin možná usiluje o nadvládu nad Baltským mořem a má oči upřené právě na Gotland. „Kdo ovládá Gotland, ovládá Baltské moře,“ prohlásil tehdy Byden.

Kdyby Moskva převzala kontrolu nad ostrovem, mohlo by to podle Bydena ohrozit země NATO. „To by znamenalo konec míru a stability v severských a pobaltských regionech,“ řekl šéf švédské armády. „Baltské moře by se nemělo proměnit v Putinovo hřiště, kde zastrašuje členy NATO,“ zdůraznil.

Načítání...

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Gang měl přes podvodné investice připravit o peníze desítky Čechů

Ukrajinští a čeští policisté po půlroční spolupráci zadrželi sedmdesát lidí, kteří podle nich ve zločineckém uskupení vytvářeli a provozovali podvodné investiční platformy. Skupina si vybírala oběti i z tuzemska. Podle šéfa Národní centrály proti terorismu, extremismu a kybernetické kriminalitě (NCTEKK) Břetislava Brejchy tu obelhala nejméně 37 lidí, které dle vyšetřovatelů gang připravil o celkem devět milionů korun. V celé EU pak skupina dokázala získat miliony eur.
před 26 mminutami

USA zruší všechny sankce vůči Sýrii, oznámil v Saúdské Arábii Trump

Spojené státy zruší veškeré sankce vůči Sýrii, oznámil v úterý při návštěvě Saúdské Arábie prezident USA Donald Trump. Sdělil, že věří, že se nové syrské vládě podaří stabilizovat situaci v zemi. Dříve toho dne šéf Bílého domu podepsal investiční dohodu s Rijádem, jež zahrnuje zakázky za stovky miliard dolarů. V následujících dnech se vydá do dalších zemí Perského zálivu: Kataru a Spojených arabských emirátů. Očekává se mimo jiné jednání o příměří ve válce v Gaze či Trumpem avizované „převratné“ oznámení.
10:30Aktualizovánopřed 30 mminutami

Kdyby Putin chtěl, tak zavelí a je po válce, říká ministr Dvořák

Z chování Moskvy vyplývá, že se na příměří dohodnout nechce. Do čtvrtečních jednání v Istanbulu se toho navíc ještě může dost nepovést, uvedl v úterním Interview ČT24 ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN). „Kdyby Vladimir Putin chtěl vše ukončit, tak zavelí a vojáci se stáhnou na území Ruska a bude po válce,“ poznamenal Dvořák. Pořad moderovala Tereza Kručinská.
před 37 mminutami

Dříve byl „ostrovem míru“. Teď je Ekvádor hlavní branou kokainu do Evropy

Ekvádor byl dříve považován za jednu z nejbezpečnějších zemí Latinské Ameriky a přezdívalo se mu „ostrov míru“. Země sevřená mezi dvěma největšími producenty kokainu na světě, Kolumbií a Peru, se ale v posledních letech proměnila z tranzitního bodu v klíčový logistický uzel hlavní pašerácké trasy kokainu do Evropy. Nárůst násilí přiměl prezidenta Daniela Nobou v roce 2024 k vyhlášení výjimečného stavu a zahájení války proti drogovým kartelům. Na pašování drog do Evropy se přitom nepodílí jen tamní gangy či mexické drogové kartely, ale také albánská mafie.
před 3 hhodinami

EU zpřísní protiruské sankce, pokud se do týdne nepokročí k míru, hrozí Merz

Evropská unie zpřísní protiruské sankce, pokud do konce týdne nepokročí jednání o ukončení války na Ukrajině, řekl v úterý německý kancléř Friedrich Merz. Podle něj je na tahu v jednáních o konci války výhradně Rusko. Případné nové sankce proti režimu Vladimira Putina by se týkaly energetického sektoru a finančního trhu. Představitelé EU hrozili jejich zpřísněním už v případě, že Rusko nepřistoupí na návrh třicetidenního příměří, které mělo začít platit od pondělí.
15:13Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Fluorid ve vodě rozděluje USA. Kennedy je pro omezení

Zatímco většina Evropy už vodu nefluoridizuje, v USA je to stále běžné. Americký ministr zdravotnictví Robert F. Kennedy mladší se to pokouší změnit. Konec praxe může přinést problémy, zvláště mezi chudšími vrstvami obyvatel.
před 4 hhodinami

Albánský premiér Rama míří k jasnému vítězství ve volbách

Albánský premiér Edi Rama se nejspíše počtvrté stane premiérem. Po sečtení 94 procent okrsků to naznačují výsledky z nedělních parlamentních voleb, v nichž jeho Socialistická strana (PS) zatím získala 52 procent hlasů, zatímco opoziční Demokratická strana (PD) 34 procent. Napsala to agentura Reuters.
před 7 hhodinami

Britská policie zadržela podezřelého ze zapálení domu premiéra Starmera

Britská policie zadržela v úterý nad ránem muže podezřelého ze založení požáru v londýnském domě, který patří premiéru Keiru Starmerovi. Policisté z protiteroristického oddělení vyšetřují jednadvacetiletého muže kvůli podezření ze žhářství s úmyslem ohrozit život, informují agentury. Starmer bydlel v domě v severolondýnské čtvrti Camden do chvíle, než se loni v červenci stal ministerským předsedou a přestěhoval se do premiérského bytu v Downing Street 10.
před 8 hhodinami
Načítání...