Snažíme se vám zajistit stabilní dodávky plynu, vzkázala von der Leyenová Ukrajině

Evropská unie hledá způsoby, jak zajistit, že Ukrajina bude mít tuto zimu stabilní dodávky zemního plynu a nebude ponechána napospas možnému snížení dodávek z Ruska, avizovala na summitu zástupů Unie s Ukrajinou v Kyjevě předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Plyn by podle ní mohl na Ukrajinu proudit přes Slovensko. Slovenský premiér Eduard Heger v reakci vyjádřil návrhu podporu, Bratislava už od roku 2014 zajišťuje takzvané zpětné dodávky plynu na Ukrajinu.

Volodymyr Zelenskyj a Ursula von der Leyenová
Zdroj: Reuters Autor: Valentyn Ogirenko

„Budeme s vámi úzce spolupracovat na zvýšení kapacity dodávek z členských států Evropské unie. Jednou z možností je vypracování dohod týkajících se zpětného toku plynu pomocí dalšího plynovodu ze Slovenska,“ cituje von der Leyenovou agentura Reuters. Slovensko má od roku 2014 s Ukrajinou propojovací bod.

Heger v reakci na sociální síti napsal, že Slovensko je připraveno stát se součástí unijního řešení a že energetická bezpečnost Ukrajiny je klíčová. Před sedmi lety zahájilo Slovensko dodávky plynu na Ukrajinu prostřednictvím modernizovaného menšího plynovodu. Kromě toho obě země spojuje tranzitní plynovod, kterým proudí ruský plyn přes Slovensko dále do západní Evropy.

Von der Leyenová podtrhla, že i přes nový plynovod Nord Stream 2, který vede po dně Baltského moře z Ruska do Německa, musí Ukrajina zůstat tranzitním státem pro přepravu plynu. Dodala, že je také třeba zaměřit se na energetickou efektivitu, díky níž by se mohla potřeba dodávek na Ukrajinu snížit.

AP: Zelenskyj si stěžuje na neexistenci jasného časového plánu pro vstup do EU

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj lídry EU vyzval, aby byli „odvážní“ a nabídli Ukrajině perspektivu coby zemi, která je součástí Evropy. „Pevně doufáme, že vedení Evropské unie a členských států bude mít odvahu začít vnímat Ukrajinu jako nedílnou součást evropského prostoru,“ prohlásil podle informačního portálu Ukrajinska pravda Zelenskyj.

Zelenskyj, von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel v prohlášení po jednání potvrdili „pokračující závazek posilovat politické přidružení a ekonomickou integraci Ukrajiny do EU“. Další reformy a regulační změny v zemi podle nich pomohou vytvořit podmínky pro posílení hospodářských a obchodních vztahů s evropskou sedmadvacítkou, což má vést k další pozvolné hospodářské integraci Ukrajiny do unijního trhu.

Na dotaz ohledně vyhlídek na členství Ukrajiny v EU von der Leyenová odvětila, že „jsme jedna evropská rodina a pracujeme společně“. Podle agentury AP ukrajinský prezident později vyjádřil frustraci z toho, že Brusel stále nestanovil jasný časový plán pro vstup Ukrajiny do Unie. „Už po té cestě jdeme, ale kde je cílová páska?“ řekl Zelenskyj. „A je tam vůbec? Zdá se mi, že každý Ukrajinec by měl dostat tento signál.“

Von der Leyenová mimo jiné zopakovala, že Evropská unie bude usilovat o nezávislost, územní integritu a suverenitu Ukrajiny, která usiluje o zvrácení nelegální ruské anexe Krymského poloostrova z roku 2014 a svádí boje s Ruskem podporovanými separatisty na východě země.