Kněží a řeholníků, kteří ve Francii zneužívali děti, byly nejméně tři tisíce, říkají vyšetřovatelé

Ve francouzské katolické církvi se od roku 1950 vyskytlo 2900 až 3200 kněží a řeholníků, kteří sexuálně zneužívali děti. Agentuře AFP to sdělil Jean-Marc Sauvé, předseda nezávislé komise, která vyšetřovala sexuální zločiny na dětech v církvi. Orgán zveřejní závěrečnou zprávu v úterý.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK/AP Autor: Christophe Ena

„Jedná se o minimální odhad,“ avizoval Sauvé, podle nějž vyšetřovatelé vycházeli z církevních, soudních či policejních archivů a také z osobních svědectví. Za posledních 70 let přitom francouzskou katolickou církví prošlo celkem asi 115 tisíc kněží a řeholníků.

Závěrečná zpráva nezávislé vyšetřovací komise bude mít s přílohami 2500 stran a komise na ní pracovala dva a půl roku. Autoři se snažili zmapovat, jak bylo sexuální zneužívání dětí v církvi rozšířené a zejména určit celkový počet obětí. Zpráva bude rovněž srovnávat míru sexuálního obtěžování v církvi s jinými institucemi, například sportovními kluby, školami, ale také v rodinném prostředí.

Komise rovněž posuzovala „kulturní a institucionální mechanismy“, které mohly sexuální zločiny na dětech podporovat. Přijde také s pětačtyřiceti konkrétními návrhy ohledně toho, jak situaci v církvi i v jiných podobných institucích zlepšit.

Národní vyšetřovací komise vznikla na popud francouzské katolické církve v roce 2018 po řadě odhalení případů sexuálního obtěžování dětí ve Francii a také v reakci na řadu skandálů v sousedních zemích, zejména v Německu. V orgánu zasedá dvaadvacet odborníků, jsou mezi nimi právníci, doktoři, historici, sociologové či teologové.