Proevropská strana moldavské prezidentky Sanduové získala nadpoloviční většinu v parlamentu

Nedělní předčasné parlamentní volby v Moldavsku vyhrála proevropská Strana akce a solidarita (PAS) prezidentky Maiy Sanduové. Získala více než padesát procent hlasů a bude moci sama sestavit vládu. Informovala o tom agentura TASS s odvoláním na výsledky, které zveřejnila ústřední volební komise po sečtení 99,58 procenta hlasovacích lístků.

Dosud nejsilnější socialistickou stranu bývalého proruského prezidenta Igora Dodona, která před volbami spojila síly s komunisty, podpořilo podle pondělních ranních údajů 27,36 procenta hlasujících voličů. Do parlamentu se jako třetí subjekt dostala už jen strana Šor, která dostala 5,78 procenta hlasů.

Sčítání hlasovacích lístků sice ještě pokračuje, ale podle propočtů ústřední volební komise PAS v zákonodárném sboru o 101 křeslech obsadí určitě více než 51 mandátů, a bude tak moci vytvořit nový kabinet bez potřeby koaličního partnera. Po přerozdělení hlasů, jež dostaly strany, které nepřekročily pětiprocentní práh pro vstup do parlamentu, může prezidentčina strana mít až 61 poslanců, napsal TASS.

Analytici: Země se přiblíží EU, vliv Ruska zeslábne

Vítězství PAS podle analytiků přivede Moldavsko blíže k Evropské unii, a naopak oslabí vliv Ruska. Sanduová, někdejší ekonomka Světové banky, před několika dny vyzvala voliče, aby jí projevili znovu důvěru a hlasovali pro její stranu, protože podle ní v zemi nastal čas pro změnu. „Doufám, že dnešek bude znamenat konec vlády zlodějů v Moldavsku,“ uvedla na Facebooku v neděli pozdě večer.

Dodon, který je častým hostem v Moskvě, Sanduovou obviňuje, že vede prozápadní politiku, která způsobí kolaps státu. Porážku své strany ve volbách nicméně uznal a poblahopřál vítězům: „Taková jsou pravidla demokracie. Výměna stran u moci se odehrává jako výsledek voleb. Chápeme tyto výsledky jako přirozený projev demokracie. Lidé si přáli tak významné změny a dostali je. Gratuluji straně PAS a prezidentce Sanduové.“

Dodon předpověděl zhoršení vztahů s Ruskem, doufá ale, že je Sanduová nevyhrotí. Varoval, že pokud se Kišiněv nechá vtáhnout Západem do geopolitického boje proti Rusku, za půl roku budou lidé rozčarováni z nového režimu, který následně padne pod tlakem protestů.

Podle Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda mohlo ve volbách hlasovat asi 3,2 milionu lidí, včetně mnoha občanů Moldavska žijících v zahraničí. Tato chudá země vklíněná mezi Rumunsko a Ukrajinu v posledních letech čelí nestabilitě a řadě korupčních skandálů, včetně zmizení miliardy dolarů z bankovního systému.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Ukrajina a Rusko hlásí tisíce případů porušení klidu zbraní

Rusové porušili velikonoční příměří ve 2299 případech, Ukrajinci v 1971, obvinily se vzájemně ukrajinská armáda a ruské ministerstvo obrany. Ukrajinští vojáci zveřejnili i video zobrazující zabití jejich spolubojovníků, kteří měli evakuovat zraněné obránce. Kyjev podle Moskvy udeřil na Bělgorodskou a Kurskou oblast.
09:13Aktualizovánopřed 17 mminutami

Maďaři si volí parlament. Zájem je podle médií rekordní

O svém nadcházejícím vítězství v maďarských parlamentních volbách v neděli ve volebních místnostech shodně hovořili premiér Viktor Orbán i opoziční lídr Péter Magyar. Zájem o volby je rekordní, do konce dne by účast mohla překonat historické maximum, napsal server Index.hu. Magyar se podle agentury Reuters vyslovil pro posílení spolupráce s Polskem a Českem a uvedl, že chce velmi silnou spolupráci v rámci visegrádské čtyřky (V4), zahrnující také Slovensko.
06:00Aktualizovánopřed 18 mminutami

Rozhovory mezi Íránem a USA skončily bez dohody, oznámil Vance

Mírové rozhovory s Íránem v Islámábádu skončily po 21 hodinách bez dohody. Oznámil to americký viceprezident JD Vance. Íránu předložil „konečnou a nejlepší možnou nabídku“. Podle Vance se nepodařilo Teherán přimět k závazku, že nebude vyvíjet jaderné zbraně. Některé západní země včetně Velké Británie a Austrálie vyjádřily zklamání. Pákistán vyzval k dodržování příměří.
04:03Aktualizovánopřed 25 mminutami

Izrael zničil „připravený“ raketomet v Libanonu

Izraelská armáda tvrdí, že zasáhla raketomet na jihu Libanonu, který byl připravený k odpalu směrem na židovský stát. Uvedla to stanice BBC. Nejnovější údery židovského státu si podle al-Džazíry vyžádaly mrtvé, teroristické hnutí Hizballáh poslalo drony na sever Izraele. Stále není jasné, zda se dočasné příměří mezi USA a Íránem vztahuje i na Libanon. Sobotní jednání v Pákistánu navíc selhala.
08:29Aktualizovánopřed 2 hhodinami

VideoFalešná videa v maďarské kampani bavila i děsila

V Maďarsku se před volbami šířila videa vytvořená umělou inteligencí. Falešné nahrávky mají pobavit, dojmout, znejistit i vyvolat obavy. Fidesz premiéra Viktora Orbána straší Bruselem či Ukrajinou, opozice vytáhla třeba nízké důchody. Dlouho bylo tématem i možné kompromitující video na lídra opoziční Tiszy Pétera Magyara. Z TikToku zmizely v poslední době desítky falešných účtů politiků – včetně videí, které zhlédly tisíce lidí.
před 5 hhodinami

Nejméně 30 mrtvých si vyžádala tlačenice v haitské pevnosti Citadelle Laferrière

Nejméně 30 lidí zemřelo při sobotní tlačenici v historické pevnosti Citadelle Laferrière na severu Haiti. Podle agentury AP to oznámily místní úřady, které upozornily, že počet obětí by se ještě mohl zvýšit. Podle AP patří památka z počátku 19. století, kdy karibská země získala nezávislost na Francii, mezi nejoblíbenější turistické atrakce na Haiti.
05:04Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Jednání Američanů s Íránci má i přes „neshody“ pokračovat, tvrdí Teherán

V Islámábádu skončilo další kolo mírových rozhovorů mezi Íránem, USA a Pákistánem. Agentura AP s odkazem na Bílý dům píše, že američtí zástupci s íránskými protějšky jednají „tváří v tvář“. Podle íránské agentury Tasním panují v jednáních neshody zejména ohledně Hormuzského průlivu. Americký viceprezident JD Vance i delegace z Teheránu předtím hovořili s pákistánským premiérem Šahbázem Šarífem. Nejmenovaný americký činitel podle agentury Reuters popřel dřívější zprávy médií, že USA uvolnily některá íránská zmrazená aktiva.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Íránské revoluční gardy hrozí reakcí na vojenská plavidla v Hormuzu

Íránské revoluční gardy varovaly, že jakýkoli pokus vojenských plavidel proplout Hormuzským průlivem by se „setkal se silnou odpovědí". V noci na neděli to napsala agentura Reuters. Ozbrojené síly USA v sobotu oznámily, že Hormuzským průlivem propluly dva torpédoborce amerického námořnictva. Před dalšími kroky směrem ke zbrojení Íránu naopak varoval prezident USA Donald Trump, Čína se dle něj nemá pokoušet o zbrojní dodávky Teheránu.
před 10 hhodinami
Načítání...