Evropská unie je silná a životem pulzující organizace, řekl Biden na summitu G7

Evropská unie je neskutečně silná a životem pulzující organizace, řekl podle Reuters americký prezident Joe Biden na summitu zemí skupiny G7. Jeho francouzský protějšek Emmanuel Macron při rozhovoru s ním ocenil, že USA mají opět zájem o spolupráci na světové úrovni. Lídři EU apelovali na britského ministerského předsedu Borise Johnsona, aby dodržoval brexitovou dohodu, kterou s EU podepsal.

Americký prezident Joe Biden
Zdroj: imago stock&people

„Domnívám se, že Evropská unie je neskutečně silná a pulzující entita, která velkou mírou přispívá ke schopnosti západní Evropy reagovat na ekonomické problémy a je páteří a oporou NATO,“ prohlásil Biden při dvoustranném jednání se svým francouzským protějškem.

Vrcholná schůzka aliance přitom čeká šéfa Bílého domu v Bruselu hned v pondělí, o den později bude jednat s šéfy unijních institucí.

Biden a Macron na summitu v Carbis Bay spolu s dalšími představiteli ekonomicky silných zemí G7 jednají o pandemii koronaviru, životním prostředí, bezpečnosti, vztazích s Čínou a hospodářských tématech.

Jeden z přítomných reportérů se ho zeptal, zda jsou podle něj „USA zpět“, na což šéf Bílého domu reagoval pobídkou, aby otázku zodpověděl Macron. „Ano, zcela určitě,“ odpověděl francouzský prezident. „Je skvělé mít amerického prezidenta, který má velký zájem o spolupráci,“ pokračoval Macron.

Předchozí americký prezident Donald Trump ve vztazích se spojenci NATO volil soupeřivý přístup, připomněla agentura AP. Biden ale podle Macrona dal najevo, že partnerství je klíčové pro úspěšné vedení.

Výzva pro Johnsona

Evropští lídři na summitu apelovali na britského ministerského předsedu Borise Johnsona, aby dodržoval brexitovou dohodu, kterou s EU podepsal. Johnson reagoval, že Británie udělá „cokoli“, aby ochránila svoji územní celistvost v hrozícím obchodním sporu s Bruselem, a varoval, že by Londýn mohl jednostranně pozastavit severoirský protokol, který je součástí pobrexitové dohody.

Macron nabídl Johnsonovi reset, tedy nový start vztahů obou zemí za podmínky, že se Johnson vrátí k dodržování brexitové dohody. Stejný požadavek zdůraznila při setkání s britským premiérem také předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.

Agentura Reuters píše, že ačkoli odpoutání Británie od EU bylo loni dokončeno, vztahy Londýna s blokem, zejména se sousední Francií, se zhoršily. Macron se stal nejhlasitějším kritikem Londýna za jeho odmítání dodržet podmínky brexitové dohody.

Před hlavním jednáním skupiny G7 se Johnson sešel s Macronem, von der Leyenovou, předsedou Evropské rady Charlesem Michelem a s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. S Merkelovou se Johnson podle prohlášení své kanceláře shodl na tom, že Británie a Německo musí na bilaterální úrovni spolupracovat, posílit obchod a bezpečnost a rozšířit kontakty občanů obou zemí. Jednali spolu také o zahraničních tématech jako Číně a Rusku.

Macron podle agentur zdůraznil, že Francie a Británie mají společné zájmy, ale jejich vztahy se mohou zlepšit jedině, když Johnson dodrží své závazky plynoucí ze smluv kolem brexitu. „Prezident řekl Borisi Johnsonovi, že je třeba britsko-francouzské vztahy resetovat. Možné to bude, když (Johnson) splní slovo, jež dal Evropanům,“ sdělil zdroj, který agentura Reuters nejmenovala.

Také Von der Leyenová britskému premiérovi řekla, že musí dodržet to, co podepsal. Zdůraznila, že sedmadvacítka je v tomto bodě jednotná. „Obě strany musejí dodržet, na čem se dohodly,“ řekla.

Neshody se týkají severoirského protokolu, který počítá s tím, že se Severní Irsko bude řídit stejnými obchodními pravidly jako EU, aby se zabránilo vytvoření tvrdé hranice mezi tímto územím a Irskem. Londýn však k nelibosti unie jednostranně odložil slíbené kontroly zboží na trase mezi zbytkem Británie a Severním Irskem, neboť podle Johnsonovy vlády narušují každodenní pohyb zboží do Severního Irska. Britský premiér EU vyzývá, aby projevila větší pružnost a usnadnila obchodování Británie s touto svou částí, která přímo sousedí s Irskem coby členskou zemí EU.

Johnson televizi Sky News řekl, že Británie udělá „cokoli“, aby v obchodním sporu s EU ochránila svoji územní celistvost. „Mluvil jsem tu dnes s několika našimi přáteli, kteří, jak se zdá, nechápou, že Spojené království je jeden stát,“ okomentoval sobotní jednání G7. Britský premiér také varoval, že v případě potřeby nebude Británie váhat uplatnit článek 16 severoirského protokolu. Ten umožňuje jednostranná ochranná opatření při neočekávaných negativních dopadech zachování jednotného trhu.

Johnsonova kancelář pak po premiérových dvoustranných jednáních oznámila, že premiér své evropské partnery ohledně plnění severoirského protokolu vyzval „k všestrannému kompromisu“. „Dal najevo, že je Británie odhodlaná hledat praktické řešení v rámci protokolu, které ochrání velkopáteční dohodu a bude minimalizovat dopad na každodenní život lidí v Severním Irsku,“ uvedla Downing Street. Velkopáteční mírová dohoda z roku 1998 ukončila desetiletí násilí mezi protestanty a katolíky, usilujícími o odtržení Severního Irska od Británie.

Summit doprovázejí protesty

Summit G7 jedná především o pandemii koronaviru, životním prostředí, bezpečnosti, vztazích s Čínou a hospodářských tématech. Na podnět amerického prezidenta Joea Bidena se lídři dohodli na mimořádně nákladném plánu podpory rozvoje infrastruktury chudých zemí. Biden a ostatní podle Reuters doufají, že jejich plán zvaný Vybudujme spolu lepší svět (B3W – Build Back Better World) bude správnou odpovědí Číně, jejíž Hedvábná stezka zahrnuje investice v řádu bilionů dolarů v regionech od Asie po Evropu.

Společně pomohou rozvojovým zemím zlepšit a rozvinout infrastrukturu, ale projekty se mají týkat také klimatu, zdravotnictví a technologií. Peníze poskytnou všechny státy skupiny a zapojí také soukromé subjekty. Bílý dům oznámil, že to pomůže zúžit náklady 40 bilionů dolarů (840 bilionů korun), které jsou potřebné do roku 2035 na pomoc rozvojovému světu.

„Nejde jenom o to postavit se nebo se utkat s Čínou. Dosud jsme nenabídli alternativy, které by odrážely naše hodnoty, normy a náš způsob podnikání,“ citoval Reuters svůj zdroj z Bílého domu. Německá kancléřka Angela Merkelová míní, že s ohledem na čínskou Hedvábnou stezku je pro země G7 správné „rychleji a efektivněji načrtnout podobu své politiky rozvoje“.

Před komplexem, kde se summit koná, se podle agentury AP shromáždily tisíce aktivistů, kteří upozorňují na změny klimatu a chtějí připomenout své požadavky vůči nejvlivnějším politikům světa. S papírovými maskami v podobě účastníků summitu a v plátěných lehátkách se aktivisté z charitativní organizace OXFAM snažili upozornit, že se bohaté státy musejí přičinit ke snížení škodlivých emisí a pomoci těm, kdo jsou klimatickými změnami nejvíc ohrožení. Přímořským městem Falmouth, které leží asi 35 kilometrů od letoviska Carbis Bay, pak prošel průvod organizovaný ekologickým hnutím Extinction Rebellion.

Lidé protestovali také na moři u pláže Gyllyngvase ve městě Falmouth
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Alastair Grant