TÉMA

Hedvábná stezka

Putin se v Pekingu sešel s čínským prezidentem

Ruský vůdce Vladimir Putin se ve středu v Pekingu sešel se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem na okraj summitu k plánu takzvané nové Hedvábné stezky. Čínského prezidenta už předtím označil za drahého přítele, informuje agentura Reuters. Novináři si rovněž všimli, že Putina doprovázeli při návštěvě vojáci nesoucí takzvaný jaderný kufřík, který obsahuje kódy potřebné k odpálení nukleárních zbraní.
18. 10. 2023|

Putin se setkal s Orbánem. Není jasné, kdo schůzku v Číně inicioval

Ruský vládce Vladimir Putin na úterním setkání s maďarským premiérem Viktorem Orbánem v Číně vyjádřil spokojenost s úrovní vztahů mezi Moskvou a Budapeští. S odvoláním na záznam v ruské televizi o tom informovala agentura AFP. Putin a Orbán spolu hovořili tváří v tvář naposledy 1. února 2022, tedy tři týdny před ruskou invazí na Ukrajinu.
17. 10. 2023|

Bývalý ministr zahraničí Kohout se stane velvyslancem v Itálii

Bývalý ministr zahraničí Jan Kohout se stane velvyslancem České republiky v Itálii. Serveru Aktuálně.cz to v pondělí potvrdil šéf české diplomacie Jan Lipavský (Piráti), podle kterého už Kohout obdržel takzvaný agrément. V čele ambasády v Římě skončí Hana Hubáčková, jež je velvyslankyní v Itálii a na Maltě od roku 2015.
7. 11. 2022|

Hydra padla. Němečtí kriminalisté rozbili největší drogovou burzu na temném internetu

Německé úřady oznámily, že se jim podařilo zcela zlikvidovat rozsáhlý drogový obchod na „darknetu“, rozbily jeho strukturu a zabavily víc než 650 milionů korun v bitcoinech.
6. 4. 2022Aktualizováno6. 4. 2022, 19:58|

Francie a další země včetně Česka stáhnou vojáky z Mali. EU jedná v Bruselu s africkými státy

Francie, její evropští partneři a Kanada stáhnou ze západoafrického Mali své vojáky, kteří tam v rámci operace Barkhane a mise Takuba bojují s islamistickými milicemi. Důvodem jsou zhoršující se diplomatické vztahy s malijskou vládnoucí juntou. Podle ministryně obrany Jany Černochové (ODS) také Česko odvolá své vojáky, jiných misí v Mali se odchod netýká. Stažení vojsk dohodli politici ve středu v Paříži před summitem EU a Afriky, který začal ve čtvrtek v Bruselu. Toho se účastní také premiér Petr Fiala (ODS), který zde jednal s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou a rakouským kancléřem Karlem Nehammerem.
17. 2. 2022Aktualizováno17. 2. 2022, 21:24|

Olympiáda legitimizuje genocidu. Čína se chce pomstít světu a ten selhává, varuje Ujgurka Rushan Abbas

Lidstvo stojí před zkouškou, ve které selhává, je přesvědčena Ujgurka Rushan Abbas, která s organizací Kampaň pro Ujgury roky usilovala o zastavení olympiády v Pekingu kvůli genocidě v Sin-ťiangu. Mezinárodní olympijský výbor viní z legitimizace zločinů proti lidskosti, upozorňuje ale, že nejde pouze o Ujgury, ale o demokracii všude ve světě. Čína totiž minulé století vnímá jako etapu ponížení ze strany Západu a toto století plánuje odplatu. „Moderní kolonizace nevypadá tak, že přijde člověk a namíří vám pušku mezi oči, nevyžaduje hlavně tanků,“ varuje lidskoprávní aktivistka v rozhovoru pro ČT24.
10. 2. 2022|

Laos spouští první vysokorychlostní trať. Provází ji radost i obavy z čínského vlivu

Východoasijský Laos otevírá první vysokorychlostní železniční trať. Cestování vlakem dosud bylo v hornaté zemi omezené na jen na několik kilometrů, nyní trať spojuje hlavní město Vientiane s čínskou metropolí Kchun-ming. Železnici za šest miliard dolarů financovala Čína v rámci projektu nové Hedvábné stezky. Analytici proto varují, že trať zatíží jednu z nejchudších zemí kontinentu dalšími dluhy.
3. 12. 2021|

Brusel chce konkurovat Pekingu. Evropská „Hedvábná stezka“ má investovat 300 miliard eur

Evropská unie hodlá podpořit klimaticky udržitelné projekty, zdravotnictví či školství v mnoha částech světa. Globální investiční plán má konkurovat čínskému projektu nové Hedvábné stezky. Unie plánuje do roku 2027 mobilizovat investice za tři sta miliard eur (7,7 bilionu korun), podle předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové má plán propagovat evropské hodnoty a podpořit demokracii.
1. 12. 2021|
Doporučujeme

Taliban je jako franšíza a Afghánistán se stal hřištěm pro regionální mocnosti, píše analytik Martin

Afghánská vláda rychle ztrácí kontrolu nad zemí, z níž se stáhly jednotky koalice vedené USA. Mocenské vakuum zaplňují především velitelé lokálních ozbrojených skupin. Mnozí z nich se hlásí k islámskému hnutí Taliban, další chtějí hájit své obce proti němu. A šanci zaplnit místo po Američanech cítí také regionální mocnosti: Čína, Indie, Pákistán, Írán i Rusko. Situaci pro web UnHerd rozplétá bývalý voják a autor řady textů o konfliktech nejen v Afghánistánu působící mimo jiné na londýnské King's College Mike Martin.
30. 7. 2021|

Evropská unie je silná a životem pulzující organizace, řekl Biden na summitu G7

Evropská unie je neskutečně silná a životem pulzující organizace, řekl podle Reuters americký prezident Joe Biden na summitu zemí skupiny G7. Jeho francouzský protějšek Emmanuel Macron při rozhovoru s ním ocenil, že USA mají opět zájem o spolupráci na světové úrovni. Lídři EU apelovali na britského ministerského předsedu Borise Johnsona, aby dodržoval brexitovou dohodu, kterou s EU podepsal.
12. 6. 2021Aktualizováno12. 6. 2021, 19:45|

České firmy jsou připraveny podílet se na nové Hedvábné stezce, míní Zeman

Prezident Miloš Zeman vyjádřil na summitu 17+1  naději, že se podaří naplnit projekty spolupráce Evropy s Čínou. České firmy jsou podle něj připravené podílet se na projektu nové Hedvábné stezky, uvedl. Schůzka, které se účastnili zástupci zemí střední a východní Evropy a Číny, se konala kvůli pandemii koronaviru prostřednictvím videokonference.
9. 2. 2021Aktualizováno9. 2. 2021, 20:12|

Čína a Kambodža uzavřely tajnou dohodu o námořní základně, píše americký tisk

Čína bude moci umístit své ozbrojené síly na námořní základně v Kambodži. Umožňuje to tajná dohoda těchto zemí. Takové ujednání by Číně poskytlo větší schopnost prosazovat sporné územní nároky a ekonomické zájmy v Jihočínském moři, což by ohrozilo spojence USA v jihovýchodní Asii. S odvoláním na zdroje obeznámené se situací to uvedl list The Wall Street Journal (WSJ), představitelé Číny a Kambodže ale existenci dohody odmítli.
22. 7. 2019|
Kanál Dunaj-Odra-Labe

Kanál Dunaj–Odra–Labe by zkrátil cestu zboží z Číny, ale dopravu by prodražily další logistické operace

Kanál Dunaj–Odra–Labe by sice zákazníky našel, ale zboží vhodného pro lodní dopravu je málo. Řekl v rozhovoru s redaktorkou ČT Barborou Měchurovou Ivo Drahotský z Dopravní fakulty Univerzity Pardubice málo. Trendy v logistice se podle něj soustředí na rychlost. Vzdálenost dopravy zboží z Číny by se vybudováním průplavu zkrátila, ale prodražilo by ji další překládání zboží. Čína chce dát navíc přednost vybudování železničního koridoru.
1. 7. 2019|

Zeman v Číně vyjádřil naději, že se Huawei bude podílet na digitalizaci Česka

Prezident Miloš Zeman doufá, že Huawei bude zapojena do digitalizace v Česku včetně budování sítí páté generace. Řekl to při setkání se šéfem této firmy v Pekingu. Tam přijel na summit, který probírá spolupráci zemí v rámci čínského projektu Hedvábné stezky. Zeman ho podporuje, postrádá však debatu o rizicích, která mu hrozí. Prezident se na jeho okraj také krátce sešel s Vladimirem Putinem.
27. 4. 2019Aktualizováno27. 4. 2019, 15:26|

Zeman v Číně velebil novou Hedvábnou stezku, další země jsou k čínským miliardám zdrženlivější

Setkání s českými a čínskými podnikateli věnoval Miloš Zeman druhý den návštěvy v Pekingu. Chválil čínský projekt nové Hedvábné stezky, která je hlavním důvodem jeho mise a k níž se některé evropské země staví opatrně.
26. 4. 2019|

České firmy podepsaly v Pekingu dohody o letectví či těžbě

České firmy na česko-čínském hospodářském fóru v Pekingu podepsaly desítku dohod a memorand o spolupráci v oblasti letectví, těžby či potravinářství. Prezident Miloš Zeman, který je v Číně na návštěvě, při té příležitosti v projevu před podnikateli varoval před obchodními válkami či sankcemi, vyzdvihl čínský projekt nové Hedvábné stezky a hájil firmu Huawei.
26. 4. 2019Aktualizováno26. 4. 2019, 15:33|

Hlavní téma obchod. Macron, Merkelová a Juncker v Paříži jednali s čínským prezidentem

Francouzský prezident Emmanuel Macron, předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker a německá kancléřka Angela Merkelová se v úterý v Paříži setkali s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Politici se podle agentury AFP snažili při schůzce prezentovat Evropu jako jednotnou v hlavních světových otázkách. Zasazovali se také o recipročně vyrovnaný obchod.
26. 3. 2019|

Itálie se chce zapojit do čínského projektu Hedvábné stezky. Uškodí vám to, zní z USA

Itálie chce do konce měsíce podepsat předběžnou smlouvu o zapojení do obřího čínského projektu nové Hedvábné stezky. Řím by tento krok učinil jako první země ze skupiny G7, upozornil britský list Financial Times. Itálii už v této souvislosti kritizoval Washington. U západních zemí vzbuzuje projekt nedůvěru - mnozí mají obavy, že stezka poslouží jen Pekingu k šíření vlivu po světě. Projekt, který se má týkat i Česka, hájí prezident Miloš Zeman.
6. 3. 2019|

Po mnoha trasách Nové hedvábné stezky můžou cestovat i invazní druhy

Projekt Nové hedvábné stezky, který má ještě lépe propojit Čínu se zbytkem světa, vyvolává obavy ekologů. Zvyšuje pravděpodobnost, že se díky lepším a častěji využívaným komunikacím začnou snáz šířit invazní druhy. Ty mohou po mnoha trasách v rámci projektu putovat všemi směry, varuje mezinárodní vědecký tým vedený expertem z Pekingu. Vyzývá proto vlády, aby včas přistoupily k preventivním opatřením.
31. 1. 2019|

Zeman sní o tom, že nová Hedvábná stezka povede přes Česko až do západní Evropy

Prezident Miloš Zeman povzbuzuje firmy, aby se zapojily do čínské iniciativy takzvané nové Hedvábné stezky. Řekl to ve čtvrtek v rozhovoru s čínskou tiskovou agenturou Nová Čína, která o interview informovala v pátek. Prezident poznamenal, že sní o tom, že „nová Hedvábná stezka povede přes Českou republiku do západní Evropy“.
25. 1. 2019|

Čínská hedvábná stezka přidělá EU vrásky na čele, upozorňuje Vojenské zpravodajství

Iniciativa Nové hedvábné stezky se kvůli její globální ambici stane zdrojem rostoucích obav představitelů Evropské unie. Ve výroční zprávě za rok 2017 to uvedlo Vojenské zpravodajství. Čína prý loni projevovala snahu stát se jedním z neopominutelných globálních aktérů. Její komunistická strana se snažila o těsnější propojení s ozbrojenými silami a zavázala se, že do roku 2050 vybuduje moderní armádu světové úrovně.
3. 12. 2018Aktualizováno3. 12. 2018, 11:33|