České firmy podepsaly v Pekingu dohody o letectví či těžbě

České firmy na česko-čínském hospodářském fóru v Pekingu podepsaly desítku dohod a memorand o spolupráci v oblasti letectví, těžby či potravinářství. Prezident Miloš Zeman, který je v Číně na návštěvě, při té příležitosti v projevu před podnikateli varoval před obchodními válkami či sankcemi, vyzdvihl čínský projekt nové Hedvábné stezky a hájil firmu Huawei.

Zemana do Číny doprovodila podnikatelská delegace organizovaná Hospodářskou komorou. Do země přicestovali zástupci asi šesti desítek českých firem a institucí včetně firem jako je Agrofert, ŽĎAS nebo Sev.en Energy.

Na fóru byla podepsána například výhradní licencovaná dohoda mezi Shanghai Miao Jiang Sporting Goods a Alpine Pro na výrobu a prodej kolekcí nelyžařského vybavení Alpine Pro v Číně.

Společnost Ferrit uzavřela dohodu na dodávky náhradních dílů pro důlní zařízení China National Coal Development. Stejná firma podepsala také smlouvu se Sichuan Jiahua Machinery na výrobu střešních konstrukcí pro uhelné doly.

Boj proti nepřátelům ekonomického propojování

Český prezident v projevu poukázal na prognózu nízkého ekonomického růstu v Německu, za kterou vidí brexit a obchodní války mezi USA a Evropskou unií a mezi USA a Čínou. Takovýmto a podobným nebezpečím pro obchod a ekonomiku může podle něj svět čelit například čínskou iniciativou nové Hedvábné stezky a bilaterální spoluprací Česka a Číny.

6 minut
Prezident Zeman na návštěvě Číny
Zdroj: ČT24

„Proto bych chtěl navrhnout, abychom společně jako přátelé a obchodní partneři bojovali proti nepřátelům ekonomického propojování a ekonomické spolupráce, proti nepřátelům otevřené společnosti a otevřeného trhu,“ řekl Zeman. Za společný zdroj všech těchto nepřátel označil lidskou závist.

Nekalá soutěž

Zastal se přitom společnosti Huawei. „Ta je zkrátka příliš úspěšná, nic víc. A přesně to vyvolává závist. Pokud někdo tuto firmu obviňuje z toho, že představuje riziko, aniž by k tomu měl seriózní důkazy, považuji to za nekalou obchodní soutěž,“ řekl Zeman.

Společnost Huawei se dostala do centra pozornosti kvůli obviněním ze strany Spojených států, že její zařízení pro telekomunikační sítě by mohla čínská vláda využívat ke špionáži. Restriktivní opatření zvažují i další země, jiné naopak tyto obavy nesdílejí. Huawei obvinění ohledně špionáže odmítá.

V závěru loňského roku český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) varoval před technologiemi Huawei a další čínské společnosti ZTE. Podle úřadu mohou představovat bezpečnostní riziko. Zeman se proti stanovisku NÚKIB opakovaně postavil. 

3 minuty
Události ČT: Čína chce vybudovat novou Hedvábnou stezku
Zdroj: ČT24

Nováková připomněla pasivní bilanci

Končící ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková v projevu před podnikateli poukázala na výrazně pasivní obchodní bilanci, kterou Česká republika s Čínou má. Zmínila 23 projektů, které mají českou i čínskou podporu a měly by prospět obchodní výměně. Zmínila například projekt Farma pro každého, jehož zástupci v pátek podepsali smlouvu s velkou solární elektrárnou.

„Na bázi nových technologií jsou vyráběny čisté bioprodukty, ať ryby nebo zelenina. Protože jsou tyto projekty velmi energeticky náročné, potřebují mít velký zdroj energie, který nebude limitován,“ řekla.

Čína zaplňuje prostor po USA, míní Dlouhý

Zeman se v pátek také zúčastnil zahájení konference o projektu Nové Hedvábné stezky, na úvod summitu vystoupil s projevem čínský prezident Si Ťin-pching. Z jeho vystoupení měl prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý dojem, že Čína začala ochotně zaplňovat prostor v podpoře mezinárodního volného obchodu a volného pohybu kapitálu a zboží, který opustily Spojené státy.

„Což je signál nejenom pro Českou republiku, že má význam se na Čínu orientovat,“ řekl Dlouhý novinářům. Na podnikatelském fóru se podle něj probírala řada projektů, které se týkají například ekologických a potravinářských technologií, zpracování a čištění vody. „Z čínské strany je velký zájem o energetiku, důlní byznys a podobně,“ poznamenal Dlouhý.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Za loňským požárem nákupního centra ve Varšavě stálo Rusko, tvrdí Tusk

Za rozsáhlým požárem, který loni v květnu téměř zcela zničil nákupní centrum ve Varšavě, stály ruské tajné služby, oznámil v neděli večer polský premiér Donald Tusk na sociální síti X. Podle něj se jednalo o součást Moskvou vedené takzvané hybridní války.
před 2 hhodinami

Budu na Putina v Turecku čekat osobně, oznámil Zelenskyj

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli večer na sociální síti X napsal, že ve čtvrtek bude osobně v Turecku, aby se zúčastnil jednání s ruským vládcem Vladimirem Putinem. Očekává, že od pondělka začne platit bezpodmínečné příměří. Přímé rozhovory mezi Kyjevem a Moskvou navrhl v noci na neděli přímo šéf Kremlu. Reagoval tak na sobotní jednání evropských lídrů se Zelenským. Moskva zatím nepotvrdila, zda se Putin do Istanbulu chystá.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

V Albánii skončily parlamentní volby, kampani dominovala integrace do EU

V Albánii se v neděli konaly parlamentní volby. O svůj čtvrtý mandát v nich usiloval premiér Edi Rama, ukončit jeho vládu se snažil další veterán albánské politiky, exprezident a expremiér Sali Berisha. Hlasování skončilo vpodvečer, podle agentury AP se předpokládá, že výsledek bude známý do 48 hodin. Hlavním tématem předvolební kampaně byla podle tiskových agentur integrace malé balkánské země do Evropské unie.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Svět čelí třetí světové válce po kouscích, řekl Lev XIV. Vyzval k míru a konci bojů

Nový papež Lev XIV. v nedělním proslovu k věřícím na vatikánském náměstí svatého Petra přednesl modlitbu a vyzval ke spravedlivému a trvalému míru na Ukrajině a k zastavení bojů v Pásmu Gazy. Funkce se oficiálně ujme přesně týden po inaugurační mši.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Írán se nevzdá obohacování uranu, vzkázal Arakčí

Írán se nemíní vzdát schopnosti obohacovat uran, řekl podle agentury AFP íránský ministr zahraničí Abbás Arakčí ještě před dalším kolem nepřímých jednání o íránském jaderném programu se Spojenými státy v Ománu. Podle něj je obohacování jeden z technologických úspěchů, kterého íránský lid dosáhl. Nejmenovaný činitel americké vlády podle AFP následně označil výsledky rozhovorů za povzbudivé, Teherán jednání vnímá jako obtížná, ale užitečná. Rozhovory budou pokračovat.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Rusko zaútočilo více než sto drony, hlásí ukrajinská armáda

Rusko zaútočilo více než sto drony na Ukrajinu, píše server Ukrajinska pravda s odvoláním na prohlášení ukrajinské armády. Stalo se tak v noci na neděli, kdy skončilo jednostranné třídenní příměří, které vyhlásila Moskva. Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že během tohoto klidu zbraní Ukrajina zaútočila více než čtrnácttisíckrát.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Na vyšetřování blackoutu ve Španělsku se podílejí i Češi

Na vyšetřování nedávného rozsáhlého blackoutu ve Španělsku se podílejí i čeští odborníci. V Otázkách Václava Moravce to řekl předseda představenstva společnosti ČEPS Martin Durčák. Odhadl, že výsledky by expertní komise mohla mít zhruba za půl roku. K výpadku dodávek elektřiny na Pyrenejském poloostrově došlo na konci dubna, paralyzoval většinu pevninského Španělska a Portugalska i části jihozápadní Francie.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Druhá světová válka obrátila pohled na mezinárodní spravedlnost

Poté, co bezpodmínečně kapitulovala třetí říše a o několik měsíců později i Japonsko, světová veřejnost začala do detailu odhalovat zločiny, kterých se vládnoucí krajně pravicové režimy, ale i jednotlivci, dopouštěli doma i na okupovaných územích. Ani oběti holocaustu a desítky milionů mrtvých civilistů nejsou vyčerpávajícím výčtem utrpení, které tento konflikt přinesl. V návaznosti na to se obyvatelé spojeneckých států a zejména Němci museli nevyhnutelně vypořádat s faktem, že těmto skutkům a vůbec celé válce nebylo zabráněno.
před 17 hhodinami
Načítání...