U nové Hedvábné stezky vynecháme ideologii, slibuje čínský prezident

Novodobá Hedvábná stezka nebude stát na ideologických základech, nýbrž bude otevřená pro všechny, zdůraznil čínský prezident Si Ťin-pching na závěr ekonomického fóra v Pekingu, kterého se zúčastnili lídři 29 států a zástupci Světové banky nebo OSN. Ke spolupráci na vybudování sítě pozemních i námořních obchodních koridorů vyzval i Evropskou unii.

Video Zprávy ve 12
video

Zpravodajka ČT Šámalová: Čína si buduje status velmoci

Čínský prezident slíbil dát na projekt celkem 124 miliard dolarů (asi tři biliony korun). Navázat má na tradici starověké a středověké Hedvábné stezky, kdy síť cest propojovala východní a střední Asii se Středomořím. Čína po ní mimo jiné do muslimského a západního světa vyvážela hedvábí.

Nová Hedvábná stezka by měla zlepšit dopravní propojení mezi Asií, Evropou i Afrikou a tím zlepšit i vzájemnou obchodní a ekonomickou spolupráci. Pro její realizaci bude nutná rozsáhlá obnova infrastruktury v řadě zemí.

Rozdělena má být na dvě části, a to na pozemní a námořní koridor. V rámci projektu budou budovány moderní železniční tratě nebo přístavy. Stezka by mohla vést až do Česka. Další summit k projektu bude v roce 2019. 

„Čína si (od projektu) slibuje, že jí pomůže oživit obchod a že rozšíří svůj vliv ve světě, vybuduje si status velmoci, bude moci více ovlivňovat vývoj v rozvojových zemích, získá přístup do strategických míst pro pozemní a námořní dopravu a zajistí si přístup k surovinám.“

Barbora Šámalová

zpravodajka ČT

Nová Hedvábná stezka je klíčovou iniciativou prezidenta Si v oblasti zahraniční politiky. Usilovat bude o to, aby podpořila otevřenou světovou ekonomiku a liberalizaci obchodu. Bude rovněž prosazovat rozvoj, který je ohleduplný k životnímu prostředí s nízkými emisemi skleníkových plynů, slíbil čínský prezident. Podle něj bylo na konferenci dosaženo široké shody, projekt má ale před sebou ještě dlouhou cestu.

 

Státníci na fóru v Pekingu
Zdroj: REUTERS
Autor: Ng Han Guan/Pool

Konference měla představit Si Ťin-pchinga jako globálního vůdce a zastánce volného obchodu. Nejvyšší představitelé západních zemí ale na jednání nepřijeli a státy Evropské unie zastupovali převážně ministři.

Řada západních činitelů vnímá projekt především jako snahu rozšířit celosvětový vliv Číny a poukazuje na to, že plán není transparentní a že jsou otázky kolem zapojení zahraničních firem do projektu, upozorňují analytici.

Prezident Miloš Zeman, který je zrovna v Číně, označil novou Hedvábnou stezku za nejvíce fascinující projekt v novodobých dějinách a ukázku toho, že opravdové přátelství dvou starých civilizací je možné. Projekt přirovnal k Marshallovu plánu pomoci poválečné Evropě. 

Podle Zemana „může znamenat obrovskou pobídku pro ekonomický růst, příliv nových investic a novou přidanou hodnotu“. Zároveň ale řekl, že bude zapotřebí vytvořit nějakou formu řídicí komise, která by tento projekt koordinovala.

Prezident Miloš Zeman v Číně
Zdroj: REUTERS
Autor: POOL

„V případě Číny nebo Ruska je naprosto jasné, kdo bude členem této řídicí komise. Ale co se týče Evropské unie, existuje tady malý problém. Znáte to, čím více partnerů, tím více komplikací. A pokud máme 28, nebo po brexitu pouze 27, partnerů, znamená to potíž. V této souvislosti se mi vždy vybaví ironická otázka (bývalého amerického ministra zahraničí) Henryho Kissingera, jaké je telefonní číslo na Evropu. Stále máme 27 telefonních čísel,“ uvedl prezident.

„Proto si myslím, že tento fascinující projekt s sebou může jako nezamýšlený efekt přinést hlubší integraci Evropské unie, která je pořád více či méně dezintegrovaná, a brexit je pouze
ukázkou této dezintegrace,“ podotkl Zeman v projevu, který byl zveřejněn na stránkách Pražského hradu.