Panama ustupuje Trumpovi, dohoda s Čínou má utrum

3 minuty
Události: Rubiova cesta do Panamy
Zdroj: ČT24

Panama neobnoví memorandum s Čínou o spolupráci v obchodě či projektech v infrastruktuře v rámci iniciativy Hedvábná stezka. Podle agentury Europa Press to oznámil panamský prezident José Raúl Mulino po jednání s šéfem diplomacie USA Marcem Rubiem. Podle Číny je rozhodnutí politováníhodné. Panama rovněž slíbila pokračovat v jednání o dalších deportacích nelegálních imigrantů ze Spojených států.

Panamský prezident po jednání s Rubiem na samostatné tiskové konferenci uvedl, že rozhovory byly „pozitivní“. „Není pochyb o tom, že průplav bude dál spravován naší zemí... Nemám pocit, že v tuto chvíli existuje jakákoliv hrozba pro tuto dohodu a její platnost, nebo dokonce hrozba využití vojenské síly k získání kanálu (Spojenými státy),“ uvedl Mulino. Panamský prezident také řekl, že jeho vláda neobnoví memorandum s Čínou v rámci iniciativy Hedvábná stezka, které obnovuje každé tři roky. Naposledy tak učinila v roce 2023.

Rubio v pondělí oznámení přivítal a vypršení dohody označil „za velký krok vpřed ve vztazích mezi USA a Panamou, k svobodnému průplavu“. Ministr přihlížel odletu deportačního spoje z Panamy do Kolumbie. Na palubě bylo 43 migrantů zachycených panamskými úřady v džungli Darién, která leží na hranici s Kolumbií. Deportace těchto migrantů spolufinancují Spojené státy. „Masová migrace je jednou z největších tragédií moderní doby,“ řekl Rubio, jehož rodiče emigrovali z Kuby v roce 1956 do Spojených států.

Podle Rubia návštěva Panamy mohla přispět „k rozptýlení obav, které máme“. „Nechceme mít negativní či nepřátelské vztahy s Panamou,“ dodal šéf americké diplomacie. Americký prezident Donald Trump uvedl, že Panama souhlasila s „některými záležitostmi“, aniž by byl konkrétní. Trump předtím zemi pohrozil převzetím Panamského průplavu a nevyloučil v této souvislosti použití vojenské síly.

Trump to mimo jiné zdůvodňuje rostoucím vlivem asijské velmoci v této důležité dopravní cestě. Rubio v neděli panamského prezidenta vyzval, aby snížil vliv Pekingu v průplavu. „Spojené státy nemohou dovolit a nedovolí čínské komunistické straně, aby pokračovala v získávání vlivu kolem Panamského průplavu,“ zdůraznil Rubio.

Za politováníhodné označil rozhodnutí Panamy neprodloužit memorandum s Pekingem čínský vyslanec při OSN Fu Cchung. Podle něj iniciativa Hedvábné stezky má výlučně ekonomický charakter. „Čína se nepodílela na správě či využívání Panamského průplavu,“ uvedl čínský diplomat.

Role hongkongské firmy

Panamská vláda opakovaně popřela, že by se na provozu průplavu podíleli Číňané. Nad dvěma přístavy u Panamského průplavu má kontrolu společnost Panama Ports, která je dceřinou firmou společnosti CK Hutchison Holdings Ltd. hongkongského miliardáře Li Ka-shinga a v níž také panamské úřady minulý měsíc zahájily audit s cílem zjistit, zda se veřejné zdroje využívají efektivně a transparentně.

Hongkong je sice čínský, ale má vlastní měnu i právní systém. Agentura Bloomberg minulý měsíc napsala, že americko-panamská roztržka je dalším důkazem toho, že firmy z Hongkongu jsou čím dál častěji vystavovány geopolitickým rizikům, jak činitelé ve Washingtonu napříč politickým spektrem stále méně rozlišují mezi Hongkongem a pevninskou Čínou.

Panamský průplav, který byl otevřen v roce 1914 a je důležitou dopravní tepnou mezi Atlantským a Tichým oceánem, vybudovaly Spojené státy. V roce 1977 souhlasily s jeho předáním Panamě od 31. prosince 1999. USA ale mají dál právo vojenské ochrany průplavu a přednost pro válečné lodě.

Podle Trumpa čínský vliv v Panamském průplavu ohrožuje neutralitu této vodní cesty, která je jednou z podmínek americko-panamské smlouvy. Šéf Bílého domu dal také najevo, že není spokojen ani s podmínkami provozu průplavu ani s cenami, které si tamní úřady účtují.

„Pozitivní“ rozhovory

Proti návštěvě šéfa americké diplomacie v panamské metropoli v neděli protestovalo několik stovek lidí, kteří podle agentury AP nesli panamské vlajky a někteří pálili fotky Trumpa a Rubia. Křičeli při tom „Rubio pryč z Panamy“ či „Ať žije národní suverenita“.

„Donald Trump poslal svého ministra se zprávou pro vládu Panamy, že si vezme kanál. To se nedá ospravedlnit. Zná jen sílu a nechová se rozumně,“ prohlásil demonstrant Jose Cambra.

Protest proti Rubiově návštěvě Panamy
Zdroj: Reuters/Maria Fernanda Gonzalez

Šéf americké diplomacie v Panamě zahájil svou první zahraniční cestu. V pondělí pokračuje návštěvou Salvadoru a pak má jednat v Kostarice, Guatemale a Dominikánské republice. Hlavním tématem jeho jednání v těchto zemích bude zřejmě migrace a deportace lidí, kteří jsou v USA nelegálně.

K zastavení migračních vln v minulosti pomáhaly Spojené státy financováním projektů, z nichž velká část zřejmě nyní skončí poté, co Trumpova vláda oznámila zatím dočasné zmrazení zahraniční pomoci.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Rusko shromažďuje přes padesát tisíc mužů u Sumské oblasti, řekl Zelenskyj

Rusko shromažďuje přes padesát tisíc vojáků poblíž ukrajinské Sumské oblasti, ale Kyjev podnikl kroky, aby zabránil Moskvě v rozsáhlé ofenzivě v tomto regionu, uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podle agentury Reuters. Sumská oblast sousedí s ruskou Kurskou oblastí, do které loni překvapivě pronikly ukrajinské jednotky. Ruský vládce Vladimir Putin nedávno řekl, že ruská armáda vytváří „nárazníkovou bezpečnostní zónu“ podél hranic s Ukrajinou.
06:21AktualizovánoPrávě teď

Čína je dle české vlády odpovědná za kyberkampaň proti resortu zahraničí

Česká vláda označila Čínu za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z komunikačních sítí ministerstva zahraničí. Úřad to ve středu oznámil na webu. Šéf diplomacie Jan Lipavský (nestr.) na síti X dodal, že nechal kvůli kyberútokům předvolat čínského velvyslance v Praze. Na ministerstvu zahraničí šéf resortu zavedl nový a podle něj bezpečnější komunikační systém.
10:43Aktualizovánopřed 5 mminutami

Izraelští vojáci stříleli do davu Palestinců, kteří chtěli potraviny

Nejméně jeden Palestinec v úterý zemřel a 48 dalších bylo zraněno, když izraelská armáda začala střílet na dav v Pásmu Gazy, který vtrhl do střediska rozdělujícího humanitární pomoc. S odvoláním na tamní úřady to ve středu napsala agentura AP.
před 10 mminutami

Francie investovala do diskreditace výzkumu svých jaderných testů

Francouzská Komise pro atomovou energii (CEA) utratila desetitisíce eur ve snaze znevěrohodnit výzkum, který odhalil, že Paříž podceňuje zničující vliv svých jaderných testů ve Francouzské Polynésii v 60. a 70. letech minulého století. Podle deníků Le Monde a The Guardian to naznačují dokumenty získané investigativní platformou Disclose. Stalo se tak jen několik dní předtím, než má svoji zprávu o testech předložit parlamentní vyšetřovací komise.
před 59 mminutami

Kosmická loď Starship předčasně explodovala, Musk let označuje za úspěch

Společnost SpaceX miliardáře Elona Muska v úterý vyslala na devátý zkušební let svou kosmickou loď Starship, informují světové agentury. Největší a nejsilnější raketa na světě, měřící 123 metrů, odstartovala z kosmodromu v jižním Texasu v úterý v 18:35 místního času (01:35 SELČ). Zhruba po půl hodině nad ní ale SpaceX ztratila kontrolu.
před 1 hhodinou

Francie učinila první krok k povolení asistovaného úmrtí

Francouzští poslanci v prvním čtení schválili návrh zákona, který umožní podat nevyléčitelně nemocným lidem smrtící preparát. Norma o asistovaném úmrtí vyvolala v zemi velkou debatu a její podoba vznikala dlouhá léta, uvedla agentura AFP. Návrh podle ní neobsahuje výrazy asistovaná sebevražda nebo eutanazie, které řada politiků odmítala, a stanovuje striktní podmínky, za kterých má pacient na pomoc s ukončením života právo.
před 2 hhodinami

V ruském zajetí zemřelo přes 200 vojáků, hlásí Ukrajina. Přeživší mluví i o mučení

O víkendu proběhla zatím největší výměna válečných zajatců mezi Ruskem a Ukrajinou. Navracející se vojáci však hovoří o děsivých podmínkách věznění, mučení i týrání. Válčící strany si vyměňují také těla padlých a při jejich ohledání lékaři nacházejí stopy brutálního zacházení. Kyjev potvrdil, že v ruském zajetí prokazatelně zemřelo 206 příslušníků ukrajinské armády. Seznam mrtvých se ale podle odhadů úřadů bohužel ještě výrazně rozroste. Korektní zacházení s válečnými zajatci přitom jasně upravuje mezinárodní humanitární právo. Jeho vymáhání je ale v Rusku za současné situace prakticky neproveditelné. Z toho důvodu Ukrajina i mezinárodní organizace vše důkladně mapují.
před 3 hhodinami

V Řecku obvinili členy pobřežní stráže za ztroskotání lodě s běženci

Řečtí vyšetřovatelé obvinili sedmnáct členů pobřežní stráže v souvislosti s předloňským ztroskotáním lodě s běženci. Při největším takovém neštěstí ve Středozemním moři za poslední dekádu utonulo u ostrova Pylos až 650 lidí. Řecké úřady dosud jakoukoli vinu za potopení přeplněného plavidla odmítaly. Obviněné nyní čekají v příštích týdnech výslechy. Teprve pak soud rozhodne, jestli s nimi zahájí standardní řízení. Zatím není jasné ani to, jaký trest by jim mohl hrozit.
před 4 hhodinami
Načítání...