Karas: GRU má na kontě řadu diverzních akcí. Ruská média zmínila vyhoštění, výbuch téměř vůbec

Účast agentů GRU na výbuchu muničního skladu ve Vrběticích oznámená českou vládou není velkým překvapením, služba má diverzních akcí v zahraničí na kontě řadu, říká dlouholetý zpravodaj ČT v Rusku Miroslav Karas. Upozornil také na reakci ruských režimních médií. Ta informovala v zásadě jen o vyhoštění diplomatů, explozím se téměř nevěnovala.

Video Studio 6
video

Karas o GRU a ruské mediální reakci na Vrbětice

Speciální jednotka 29155 GRU, k níž podle dostupných informací patří agenti odpovědní za výbuch, má podle Karasových informací mezi dvaceti a 55 příslušníky. Zmínil, že kromě otravy Sergeje Skripala působila při okupaci Krymu, podílela se na hackerských útocích po světě, angažovala se v prezidentské kampani v USA a pokusila se o státní převrat v Černé Hoře v roce 2016.

Tuto jednotku podle Karase neřídí přímo Kreml, byť obecně má dohled nad vším a o jejích významných akcích musí vědět, stejně jako další tajné služby. „Při událostech kolem Skripala Kreml vyznamenal oba příslušníky. Vyznamenal i řadu ruských vojáků, kteří se účastnili okupace Krymu, přestože Kreml původně tvrdil, že s nimi nemá nic společného. Tyto argumenty svědčí o tom, že Kreml velmi dobře ví, co se v GRU děje,“ je přesvědčen Karas.

GRU je přímo podřízena generálnímu štábu ruské armády. Od roku 2018 ji vede Igor Kosťukov.

Média

Ruská státem kontrolovaná média, především federální televizní kanály, o celém případu informovaly jen velmi málo, upozornil Karas. Nejsledovanější zpravodajská relace v neděli na Prvním kanálu zahájila svůj hodinový program dvanáctiminutovou reportáží o úspěších ruských krasobruslařů, dalších osm minut autoři kritizovali amerického prezidenta.

Až po půl hodině se objevila minutová zmínka o tom, že Prahu musí opustit 18 diplomatů. Mluvčí diplomacie Marija Zacharovová divákům sdělila, že to neslouží zájmům českého lidu a že to Česko dělá na příkaz Spojených států. Slovo Vrbětice nezaznělo.

Podobné bylo pokrytí i v jiných státem kontrolovaných médiích, tedy těch, z nichž čerpá informace většina obyvatel. Událostem kolem výbuchu se nevěnovala téměř vůbec.

Sumář hlavních událostí neděle na webu dalšího velkého kanálu Rossija výbuch zmínil s tím, že česká strana nepředložila žádné důkazy. „Rusko odpovědělo na český absurd rozhodným protestem,“ informovala diváky.

Polský spolupracovník ČT v Moskvě Tomasz Dawid Jedruchow potvrdil, že režimní média informovala téměř výhradně o vyhošťování, a nikoliv o jeho odůvodnění. Podrobnější informace i s kontextem událostí ve Vrběticích přinesla nezávislá internetová média, například web Meduza.io.