Česká diplomacie, premiér i opozice kritizují zásah běloruské policie i průběh tamních voleb

České ministerstvo zahraničí odsoudilo zásahy běloruské policie proti demonstrantům a vyzvalo běloruskou vládu, aby přestala trestat občany za výkon ústavou garantovaných práv. Nedělní prezidentské volby česká diplomacie nepovažuje za svobodné a demokratické vzhledem k vyloučení opozičních kandidátů a zatýkání před hlasováním. Nesouhlas vyjádřil i premiér Andrej Babiš (ANO) a také opozice. 

Alexandr Lukašenko ve volební místnosti
Zdroj: ČTK Autor: Sergei Grits

„Ministerstvo zahraničních věcí ČR vyjadřuje znepokojení nad průběhem letošních prezidentských voleb v Bělorusku. Považujeme za nepřijatelné, že v souvislosti s předvolební agitací a výkonem shromažďovacího práva byl ještě před hlasováním zadržen vysoký počet osob. Stejně nepřijatelné jsou i zákroky represivních složek proti občanům protestujícím proti průběhu a výsledkům voleb,“ uvedla diplomacie v tiskovém prohlášení.

Ministerstvo kritizovalo vyloučení hlavních opozičních kandidátů z voleb i průběh hlasování a sčítání hlasů. Podle běloruské opozice byly výsledky, podle nichž vyhrál s 80 procenty hlasů dosavadní prezident Alexandr Lukašenko, zmanipulované.

„Považujeme za politováníhodné, že nebylo umožněno řádné působení volební pozorovatelské mise OBSE, jediné důvěryhodné mezinárodní organizace monitorující volby v tomto regionu,“ uvedla diplomacie.

„Navzdory nerovným podmínkám projevila běloruská společnost o tyto volby nebývalý zájem, o čemž svědčí jak masová návštěvnost předvolebních vystoupení kandidátky Svjatlany Cichanouské, tak skutečná účast v den voleb. Takto silné volání veřejnosti po skutečně svobodných volbách nelze ignorovat,“ uvedlo ministertsvo zahraničí.

Video Události ČT: Běloruská policie násilně potlačila povolební protesty
video

Události ČT: Běloruská policie násilně potlačila povolební protesty

Diplomacie upozornila, že Česko plně respektuje nezávislost a suverenitu Běloruska. Zároveň ale bude Praha podle ministerstva zahraničí „za každých okolností podporovat svobodu projevu a shromažďování a rovnou politickou soutěž“.

Policejní zásah v Minsku odsoudil i Babiš a také česká opozice

Rovněž premiér Andrej Babiš (ANO) policejní zásah proti demonstrantům v Minsku odsoudil. Na Twitteru uvedl, že Bělorusové mají právo na svobodu slova a demokracii. Zásah běloruské policie po prezidentských volbách kritizuje i česká opozice.

„Odsuzuji policejní násilí a brutální policejní zásah proti pokojným demonstrantům v Minsku. Je to postup, který do současné Evropy v žádném případě nepatří,“ uvedl Babiš.

„Události kolem registrace prezidentských kandidátů, průběhu voleb i následných násilných střetů vytrvale sledujeme. Konkrétní zákroky vůči kandidátům a opozici si zaslouží zevrubné prošetření,“ napsal na Twitteru ředitel zahraničního výboru Kanceláře prezidenta republiky Rudolf Jindrák. Mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček uvedl, že Hrad se nebude vyjadřovat nad rámec Jindrákových slov.

„Držel jsem pěsti Bělorusům, aby konečně měli šanci nastoupit cestu svobody a prosperity. Nyní jsem stále s nimi, aby dokázali přežít brutální zákroky své vlády. Přeji jim z celého srdce lepší budoucnost,“ uvedl předseda sněmovního zahraničního výboru Ondřej Veselý (ČSSD).

Předseda sněmovního evropského výboru Ondřej Benešík (KDU-ČSL) v souvislosti s policejním násilím v Minsku zpochybnil férovost prezidentských voleb. „Opravdu myslíte, že někdo, kdo vyhrál volby férově s 79 procenty, potřebuje následně mlátit lidi na ulicích a vypínat internet?“ uvedl na Twitteru.

Běloruská policie používá granáty českého původu

Lidovci následně vyzvali vládu, aby připravila adresné sankce vůči osobám zodpovědným za volební manipulace a porušování lidských práv a nastavila vstřícnou politiku vůči těm, kdo z Běloruska prchají před politickými represemi. Kabinet by měl podle KDU-ČSL také vyšetřit, odkud pochází zábleskové granáty českého původu, které běloruská policie podle svědků používá proti demonstrantům. Podle lidovců by Česko mělo podpořit svolání mimořádného summitu EU kvůli dění v Bělorusku.

Policejní zásah odsoudila i opoziční ODS. „Odmítáme násilné potlačení protestů v Bělorusku. Lidé mají mít právo vyjadřovat svobodně svoje názory. Režim Alexandra Lukašenka se takto brutálně nesmí chovat k vlastním občanům,“ uvedl předseda strany Petr Fiala. Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) zdůraznil, že pilířem demokracie není vojenská technika v ulicích, ale svobodné volby.

„Myslím na všechny běloruské občany, kteří touží po svobodě a demokracii, ale svou vůli nemohli projevit ve svobodných volbách, protože ty byly rozhodnuty těmi, kdo počítali hlasy. Žádný diktátorský strom ale neroste do nebe, jednou hlas svobody už nepůjde nijak umlčet,“ reagovala předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

„Svoboda slova a shromažďování je základním lidským právem, jehož potlačování nesmí mít místo v žádné společnosti. Apelujeme na vládu České republiky, aby násilí vedené diktátorským režimem prezidenta Lukašenka rázně odsoudila a činila všechny možné kroky na podporu občanských svobod v Bělorusku,“ uvedl ve svém stanovisku senátorský klub Starostů a nezávislých.

Předseda senátního zahraničního výboru Pavel Fischer (nestraník) uvedl, že chce do Senátu pozvat opoziční prezidentské kandidáty, aby s nimi senátoři mohli jednat o tom, jak Česko může Bělorusku pomoci.