Trump se nevzdává. Proti vydání finančních záznamů bojuje další žalobou

Právníci amerického prezidenta Donalda Trumpa podali v pondělí novou žalobu k soudu na Manhattanu ve snaze zablokovat nebo významně omezit obsílku, jíž žádá tamní prokuratura o předložení prezidentových finančních záznamů. Právo na obdržení záznamů přiznal státnímu zastupitelství v první polovině července v bedlivě očekávaném rozsudku Nejvyšší soud USA.

Právníci žádost o vydání Trumpových finančních dokumentů označují za „prezidentské obtěžování“ a snaží se proti obsílce bojovat způsobem, který ve svém rozhodnutí naznačil sám Nejvyšší soud.

Původně tvrdili, že Trump nemůže jako prezident během svého funkčního období čelit kriminálnímu vyšetřování. Nyní však napadají obsílku jako nezákonnou, což by mohl v podobné situaci učinit kdokoliv.

Peníze za mlčenlivost?

Trumpovy záznamy požaduje prokurátor Cyrus Vance jako důkazy při vyšetřování toho, zda se Trump snažil při prezidentské kampani před čtyřmi lety uplatit k mlčenlivosti dvě ženy, s nimiž měl údajně nemanželský poměr. Prezident však tato obvinění popírá. Vance chce nahlédnout do prezidentových soukromých i firemních záznamů za posledních osm let.

Přezkoumáním zákonnosti obsílky se podle rozhodnutí Nejvyššího soudu bude zabývat federální soudce na Manhattanu, který již loni v případu rozhodl v Trumpův neprospěch.