Evropská unie musí vyjít z krize jednotná a silnější, řekla před europoslanci Merkelová

Hlavní prioritou začínajícího německého předsednictví Evropské unie bude, aby blok ze současné krize vyšel jednotný a silnější. Europoslancům to v Bruselu řekla německá kancléřka Angela Merkelová. Rychlé schválení balíku na pomoc ekonomikám zasaženým koronavirovými omezeními je přitom podle ní v zájmu všech zemí Unie.

„Je klíčové, aby lidé v nejzasaženějších regionech mohli spoléhat na naši solidaritu. Je to i v našem zájmu,“ prohlásila kancléřka během své první návštěvy unijní metropole od vypuknutí pandemie covidu-19.

Německo podle ní v zásadě podporuje návrh Evropské komise, která chce mezi unijní země rozdělit 750 miliard eur (přes 20 bilionů korun), jež si hodlá bezprecedentně vypůjčit na finančních trzích.

Merkelová vyzvala představitele členských zemí, aby se nejpozději do konce července shodli na parametrech fondu, z něhož mají nejvíce čerpat koronavirem tvrdě postižené Itálie a Španělsko.

Rychlá shoda na fondu je podle kancléřky v zájmu všech zemí

„Bude potřeba hodně kompromisů na všech stranách,“ připustila kancléřka, podle níž je rychlá shoda na fondu v zájmu všech zemí. Podobný názor má většina europoslanců a Merkelová se za svůj projev dočkala potlesku v sále, který zákonodárci s povinnými rouškami na obličejích zaplnili zhruba ze třetiny.

Evropský parlament (EP) se zatím stále nevrátil k plnému provozu a většina poslanců bude i při začínající třídenní plenární schůzi debatovat a hlasovat na dálku.

Prezidenty a premiéry zemí EU čeká náročná debata o fondu a novém sedmiletém rozpočtu bloku příští týden. Řada zemí má však k parametrům fondu a způsobu rozdělování peněz výhrady a Merkelová se v duu nejvlivnějších unijních politiků společně s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem v posledních týdnech snaží zdůrazňovat nezbytnost rychlé dohody pro pokrizové zotavení ekonomik.

Merkelová bude o plánu jednat s von der Leyenovou a Michelem

Zástupci politických skupin v EP většinou snahu Merkelové o rychlou dohodu na fondu přivítali, někteří však zdůraznili, že parlament nechce v zájmu rychlosti obětovat své zásadní požadavky. Těmi jsou nové zdroje příjmů unijního rozpočtu a podmíněnost čerpání peněz dodržováním principů právního státu.

Kancléřka bude ještě ve středu o plánu jednat s předsedkyní EK Ursulou von der Leyenovou a šéfem Evropské rady Charlesem Michelem. V proslovu v EP zdůraznila, že oživení musí být spojeno s dalšími německými prioritami –⁠ přechodem ke klimaticky odpovědnému a digitálnímu hospodářství.

Také šéfka unijní exekutivy v reakci na slova Merkelové připomněla, že rozdělování zásadní části třičtvrtěbilionového balíku bude podmíněno ekologickými a dalšími reformami ve všech členských zemích. „Pokud chceme z krize vyjít silnější, musíme se všichni změnit k lepšímu… Hospodářské oživení je neoddělitelné od Zelené dohody pro Evropu,“ zdůraznila von der Leyenová.

Mezi dalšími německými prioritami zmínila Merkelová posílení role EU ve světě či dosažení dohody s Británií, na niž zbývá čas do konce roku. „Budu dále tlačit na dobrý výsledek, ale musíme se připravit i na možnost, že jednání skončí bez dohody,“ prohlásila s odkazem na téměř nulový pokrok rozhovorů v klíčových sporných oblastech.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Macron nařídil navýšit počet jaderných zbraní, o odstrašení jedná s dalšími státy

Francie a Německo v reakci na bezpečnostní situaci zahájí užší spolupráci v oblasti vojenského odstrašení, která bude koordinovat strategickou spolupráci – včetně konzultací ohledně vhodné kombinace konvenčních a francouzských jaderných kapacit. V prohlášení to uvedli francouzský prezident Emmanuel Macron a německý kancléř Friedrich Merz. Informace přichází poté, co Macron uvedl, že nařídil zvýšit počet francouzských jaderných zbraní a že Francie musí zvážit rozšíření své jaderné strategie na celou Evropu. O programu nukleárního odstrašení jedná Paříž i s Varšavou.
16:24Aktualizovánopřed 5 mminutami

Trumpa překvapily odvetné údery Íránu vůči arabským zemím

Americký prezident Donald Trump v pondělí v rozhovoru se stanicí CNN prohlásil, že ačkoliv americká armáda „dává Íráncům pořádně na frak“, „velká vlna“ útoků teprve přijde. Dál řekl, že Spojené státy jsou v operaci rychlejší, než předpokládaly. Podle něj zatím Washington neví, kdo převezme vedení Íránu po zabitém duchovním vůdci Alím Chameneím. Také vyjádřil překvapení nad tím, že Teherán v odvetě zasahuje arabské země.
18:00Aktualizovánopřed 22 mminutami

Macinka: Airbus v Jordánsku vyzvedne Čechy v úterý, druhý místo Egypta zamíří do Ománu

Tuzemský armádní airbus vyzvedne Čechy v jordánském Ammánu kvůli uzavření vzdušného prostoru až v úterý. Původně tam měl přistát v pondělí pozdě večer. Druhý větší airbus, který měl podle původního plánu doletět do egyptského Šarm aš-Šajchu v pondělí v 19 hodin, místo toho zamíří na Krétu a následně do Ománu. Změny oznámil na podvečerním brífinku ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé).
01:38Aktualizovánopřed 31 mminutami

Saúdská Arábie a Katar hrozí Íránu odvetou

V Jeruzalémě se ráno ozvalo několik výbuchů a rozezněly se sirény. Armáda dříve varovala, že Írán vypálil na Izrael další rakety, píše agentura AFP. Exploze byly slyšet i v oblasti Tel Avivu v centrální části země. Útoky hlásí i Bahrajn, Katar, Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty. Některé zasažené země už pohrozily Teheránu odvetou.
08:30Aktualizovánopřed 38 mminutami

Izraelské údery na Libanon si vyžádaly nejméně 31 mrtvých a 149 zraněných

Nejméně 31 mrtvých a 149 zraněných si vyžádaly údery izraelské armády na Libanon, informovalo libanonské ministerstvo zdravotnictví, které citovala agentura Reuters. Podle AP jsou zhruba dvě třetiny mrtvých a zraněných na jihu Libanonu. Hizballáh předtím podle Reuters zaútočil v reakci na zabití íránského duchovního vůdce Alího Chameneího drony a střelami na izraelské území. Stovky izraelských letadel zaútočily v pondělí na cíle v Libanonu a v Íránu současně, dodal později mluvčí izraelské armády Effie Defrin. Šéf zpravodajské služby Hizballáhu Husajn Mukalled přišel o život.
02:10Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Kuvajt omylem sestřelil stíhačky USA, Katar hlásí likvidaci íránských bombardérů

Tři americké letouny F-15, které se ráno zřítily nad Kuvajtem, omylem sestřelila kuvajtská protivzdušná obrana, oznámilo regionální velitelství americké armády (CENTCOM). Příčina střelby se vyšetřuje, Kuvajt incident potvrdil. Všech šest členů posádek se bezpečně katapultovalo. Íránská armáda dříve oznámila, že zaútočila na americkou leteckou základnu v Kuvajtu a na plavidla v Indickém oceánu. Katar zároveň během dne sestřelil dva íránské bombardéry sovětské konstrukce, drony a balistické střely mířící z Iránu, píše al-Džazíra.
09:08Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Důkazy o zamýšleném íránském útoku zřejmě chybí. Trump jím obhajoval údery na Teherán

Představitelé vlády amerického prezidenta Donalda Trumpa neposkytli zákonodárcům v Kongresu důkazy o tom, že Írán chystal útok na americké síly, napsala agentura Reuters. Bílý dům přitom tímto zdůvodňoval, proč zahájil údery proti Teheránu. Většina demokratů a někteří republikáni navíc odsoudili rozhodnutí zaútočit bez souhlasu Kongresu, který vyžaduje americká ústava. Trump však není prvním prezidentem, který testoval limity tohoto pravidla.
před 1 hhodinou

Skotská policie zatkla muže, který v Edinburghu pobodal dva lidi

Muž ve skotském městě Edinburgh pobodal dva lidi, kteří skončili v nemocnici. Podle policie je útočník zatčen a situace je pod kontrolou a nehrozí další nebezpečí. Čin zároveň policie nepovažuje za teroristický, napsala agentura Reuters. „Vyšetřování pokračuje a policisté zůstanou v této oblasti,“ uvedla na síti X skotská policie.
12:42Aktualizovánopřed 1 hhodinou
Načítání...